Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mecenasem akcji jest: mBank

Dobre nawyki w inwestowaniu. Kilka podpowiedzi, które pozwolą rozsądnie zarządzać kapitałem

3
Podziel się:

Nawyki pozwalają łatwiej żyć – mając utarte ścieżki, ograniczamy możliwość popełnienia błędów. O ile te nawyki są oczywiście dobre. Ta sama zasada sprawdza się w inwestowaniu.

Dobre nawyki w inwestowaniu. Kilka podpowiedzi, które pozwolą rozsądnie zarządzać kapitałem
Pierwsza zasada inwestora: Nie lokuj wszystkich środków w jeden instrument finansowy lub w jeden fundusz inwestycyjny. Dywersyfikuj swój portfel i kraje, w których inwestujesz. (Adobe Stock)
bECLuMLF

Wysoka inflacja, rekordowo niskie stopy procentowe i – co za tym idzie – niemal zerowe oprocentowanie lokat oraz niezbyt atrakcyjne zwroty z bezpiecznych obligacji skarbowych.

Czytamy o tym wszystkim każdego dnia i zastanawiamy się, co zrobić ze swoimi pieniędzmi. To, co sprawdzało się dotychczas, niekoniecznie pasuje do nowej rzeczywistości. Czas zmienić nawyki – zarówno w oszczędzaniu, jak i inwestowaniu.

Webinarium pt. Dobre nawyki w inwestowaniu. Czego unikać, a co rozwijać? już 29 września (środa) godz. 19:00. Zapisz się na wiedzatoskarb.wp.pl.
bECLuMLH

Oszczędzaj w ogóle lub oszczędzaj więcej

Ogólnie przyjęta zasada mówi, że każdy powinien mieć oszczędności pozwalające na to, by w razie utraty dochodów móc funkcjonować bez zmiany poziomu życia przez 6 miesięcy. Tyle teoria.

Z badania Assay Index, firmy zajmującej się inwestowaniem w przyszłość polskich start-upów, wynika, że aż 44 procent Polaków nie ma żadnych oszczędności.

Pozostali posiadają średnio 30 tysięcy złotych.

bECLuMLN

61 procent nigdy nie inwestowało i nie posiada żadnych produktów inwestycyjnych, większość trzyma pieniądze w banku, w tym 39 procent na koncie bieżącym, 34 na oszczędnościowym, a 19 procent na lokacie terminowej. Mimo, że przynoszą one realne straty.

Co czwarty z nas przechowuje pieniądze w domu. Z badania wynika, że mamy niewielką wiedzę o możliwościach inwestowania, a nawet jak już coś uda nam się zaoszczędzić, nie wiemy, co możemy z tymi oszczędnościami zrobić

Nawyk pierwszy – systematyczność

Z powyższego wynika, że trudno jest nam odłożyć większe kwoty, bo wielu z nas brakuje systematyczności. To istotne tak samo jak systematyczne ćwiczenia fizyczne czy zdrowe odżywianie. Jogging raz w miesiącu czy kilka warzyw raz w tygodniu nie sprawi, że będziemy zdrowsi.

Podobnie odkładanie pieniędzy tylko wtedy, gdy "coś zostanie na koniec miesiąca" nie przyniesie większych efektów. Tylko systematyczne realizowanie celu prowadzi do sukcesu

bECLuMLO

Nawyk drugi – wyznacz sobie cel

Jeden z 7 nawyków skutecznego działania, wymienianych przez bardzo cenionego eksperta zajmującego się sposobami na osiąganie sukcesów, Stevena Coveya, to nawyk zaczynania z wizją końca.

W przypadku inwestowania czy nawet tylko oszczędzania jest on również istotny – przyjęcie określonych założeń dotyczących odkładanych sum i czasu inwestowania sprawia, że nie załamujemy się w okresach, gdy na rynku pojawiają się trudności i posiadane przez nas aktywa tracą na wartości.

Kiedy odkładamy na nowe mieszkanie, samochód, wczasy, realizację określonego marzenia, mamy też większą motywację. Gdy widzimy cel i to, że się do niego zbliżamy, chce nam się kontynuować podjęte działanie.

bECLuMLP

Niekonkretne "cele", np. "na przyszłość", "na wszelki wypadek", nie mają tego faktora. Wówczas zdecydowanie trudniej realizować przyjęte założenia

Nawyk trzeci – różnicowanie

Aby nie popaść w rutynę i się nie nudzić warto np. aby ćwiczenia były różnorodne i wzmacniały różne mięśnie. Stąd tyle niezbędnego "żelastwa" na siłowni.

W przypadku biegaczy kluczem są interwały. Nawet maratończyk nie odniesie sukcesu jeśli będzie biegał - nawet co tydzień - 20 kilometrów, w komfortowym tempie. Czasem trzeba zwolnić, ale niekiedy także przyspieszyć.

bECLuMLQ

Podobnie jest w przypadku inwestycji.

Pamiętaj nie lokuj wszystkich środków w jeden instrument finansowy lub w jeden fundusz inwestycyjny. Dywersyfikuj swój portfel i kraje, w których inwestujesz.

Nawyk czwarty – szukaj inspiracji i wiedzy

Bez tego trudno jest żyć i się rozwijać, także inwestorowi. Jeśli masz czas – czytaj artykuły i książki, jeśli nie masz – słuchaj podcastów lub oglądaj webinary na interesujący Cię temat.

A jeśli chodzi o dobre nawyki w inwestowaniu, weź koniecznie udział w webinarium organizowanym przez Money.pl we współpracy z mBankiem z cyklu "Taka wiedza to skarb. Dla tych, którzy mają 100, 1 000 lub 10 000 zł."

Webinarium zaplanowano 29.09. (środa) godz. 19:00. Zapiszesz się na nie na stronie wiedzatoskarb.wp.pl. Transmisja również na stronie głównej Wirtualnej Polski.

Zaproszeni eksperci

Paweł Chylewski, dyrektor Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego w mBanku.

Od ponad 10 lat zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. W pracy łączy analizę rynków i produktów inwestycyjnych z budowaniem portfeli dla klientów. Fan dywersyfikacji i zdrowego rozsądku.

Dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu, autor 80 publikacji naukowych i ponad 250 publikacji popularnonaukowych.

Oprócz prowadzenia szkoleń zajmuje się m.in. konsultingiem i promocją psychologii w TVP-Info, POLSAT - Wydarzenia, TVN BiŚ. Przez 2 lata był także współautorem cotygodniowej audycji Psychologia Biznesu – w radiu TOK FM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECLuMMi
Mecenasem akcji jest: mBank
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
anonim
3 godz. temu
Ja swoją kasę zdywersyfikowałem u Kruka i w Providencie!
awdadw
2 dni temu
a gdzie dopisek artykuł sponsorowany??
lokos
3 dni temu
44% Polaków nie ma żadnych oszczedności a zaleca się dywersyfikację .... pytam w imieniu tych 44% dywersyfikacje czego?????
bECLuMMj