Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Dodatek osłonowy. Polacy nadal czekają na wypłaty

71
Podziel się:

Rząd nie zdążył wypłacić wszystkim dodatku osłonowego, który miał zrekompensować wysokie ceny energii oraz drożejącą żywność. Jak odnosi "Fakt", urzędnicy mają mieć wydłużony czas na wypłatę świadczenia.

Dodatek osłonowy. Polacy nadal czekają na wypłaty
Rząd zmienia przepisy, aby przedłużyć wypłatę dodatku osłonowego, który miał zrekompensować m.in. wysokie ceny energii (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

"Fakt" zauważa, że nie wszystkie urzędy wyrobiły się z rozpatrywaniem wniosków, a rząd, dostrzegając problem, zdecydował się na zmianę przepisów. Obecnie pilnie regulowana jest ustawa, gdzie ma się znaleźć przepis, który będzie wydłużał wypłatę dodatków o kolejny rok.

Dodatek osłonowy

W uzasadnieniu do projektu ustawy podano, że ze względu na wyjątkowo duże spiętrzenie zadań związanych z obsługą różnych świadczeń przez gminy, nie wszystkie terminowo złożone i rozpatrzone wnioski udało się wypłacić ustawowego terminu, czyli do 31 grudnia 2022 roku. "W konsekwencji konieczne jest wskazanie późniejszego terminu na wypłatę dodatku, tj. do dnia 31 grudnia 2023 r.", podano.

"Fakt" uzupełnia, że nie wiadomo, ile osób nie otrzymało w tym roku dodatku osłonowego. Jednak w puli było 500 mln zł, co oznacza, że na pieniądze czeka wziąć kilkaset tysięcy gospodarstw domowych.

Dodatek osłonowy wynosi maksymalnie 400 zł dla osoby samotnej, 600 zł dla rodziny 2- lub 3-osobowej, 850 zł dla rodziny 4- lub 5-osobowej i 1150 zł dla rodzin 6-osobowych i liczniejszych. Natomiast jeśli senior lub rodzina korzysta z pieca lub kuchni na węgiel, wówczas dodatek jest wyższy i wynosi kolejno – 500 zł dla osoby samotnej, 750 zł dla 2- lub 3-osobowej rodziny, 1062,50 zł dla 4- i 5-osobowej rodziny i 1437,50 dla rodzin składających się 6 i więcej osób.

"To maksymalne kwoty – jeśli dochody rodziny przekraczały limity (1500 zł miesięcznie na osobę w rodzinie i 2100 zł dla osoby samotnej), wsparcie jest pomniejszane na zasadzie złotówka za złotówkę. Najmniejsza wypłata wyniesie 20 zł", podaje "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
Jan
rok temu
Sobie wzięli ukraincom daja wuec na Polaków nue ma .teraz na wybory potrzebne im więcej ci co dostali niech się cieszą bo resztę okłamali jak to maha w zwyczaju i nie dadzą
Anarh
rok temu
A ja dostałem rok temu najwyższy wymiar
Zim
rok temu
Co pisiorki? Brakuje plnów w skarbonce?
Dariusz
rok temu
W tych trudnych czasach trzeba znaleźć odpowiednie źródło dochodu. Ja inwestuję w nieruchomości, ale dbam też o współpracę z zarządzającym nieruchomościami, u mnie to Polzen. Polecam tego administratora nieruchomości !
texas
rok temu
polacy nie potrzebujä dodatku
...
Następna strona