Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dodatek solidarnościowy. Wszystko co musisz wiedzieć

Wniosek o świadczenie w kwocie 1400 zł można składać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną poprzez platformę PUE ZUS. Jeśli przysługuje nam świadczenie na trzy miesiące, warto się pospieszyć i wysłać zbiorczy wniosek jeszcze w tym miesiącu. Jeśli zrobimy to dopiero w lipcu, okres pobierania dodatku skraca się nam automatycznie do dwóch miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Wnioski o dodatek solidarnościowy będą przyjmowane w ZUS tylko do końca sierpnia.

Od poniedziałku, 22 czerwca można składać w ZUS wniosek o dodatek solidarnościowy. Pieniądze w kwocie 1400 zł netto miesięcznie nie będą jednak należeć się każdemu, kto stracił przez kryzys pracę. Otrzymają je ci, którzy pracowali na umowie o pracę, stracili ją po 15 marca i mieli w 2020 r. opłacone składki za co najmniej 60 dni.

Komu przysługuje pomoc? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, które napłynęły do nas za pośrednictwem platformy dziejesie:

Czy wniosek można składać w ZUS osobiście lub listownie, wysyłając go pocztą lub mailem?

Nie. Wniosek o dodatek solidarnościowy można złożyć wyłącznie na platformie PUE ZUS. W tym celu należy posiadać indywidualne konto w ZUS oraz profil zaufany lub e-dowód. Wniosek jest oznaczony symbolem „EDS”. W ZUS została uruchomiona specjalna infolinia: tel.22 560 16 00 (czynna w godz. od 7 do godz. 18, ale tylko od pn.-pt.). Poradę można też uzyskać pisząc maila: cot@zus.pl.

Zostałem zwolniony przed 15 marca 2020 r. Czy mogę ubiegać się o dodatek w ZUS?

Nie. Świadczenie przysługuje osobom, które straciły pracę, gdyż pracodawca rozwiązał z nimi umowę o pracę lub wygasła ona zgodnie z umową po 15 marca 2020 r. Dodatku nie dostaną też osoby, które rozwiązały z pracodawcą umowę za porozumieniem stron.

Jeśli pracodawca zwolnił mnie z pracy po 15 marca, a mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia, mogę składać już wniosek do ZUS o dodatek?

Będąc na wypowiedzeniu, mamy wciąż wypłacane wynagrodzenie i jesteśmy ubezpieczeni, zatem jesteśmy formalnie wciąż pracownikami. Jeśli wypowiedzenie nastąpiło na koniec marca, to wniosek można złożyć dopiero po trzech miesiącach, czyli od 1 lipca. Zatem dodatek będzie przysługiwał tylko na 2 miesiące.

Za jaki okres czasu otrzymam pieniądze, jeśli wniosek złożę jeszcze w czerwcu?

Aby otrzymać dodatek solidarnościowy za czerwiec, wniosek należy złożyć do końca miesiąca. Dodatek można otrzymywać nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożyło się wniosek. Jeśli zatem ktoś złoży wniosek dopiero w lipcu, dodatek będzie mu przysługiwał maksymalnie za dwa miesiące – zamiast za trzy.

Jeśli będę na wypowiedzeniu do końca sierpnia, czy dodatek będzie mi przysługiwał również we wrześniu i później?

Nie. Wnioski są przyjmowane tylko do końca sierpnia. Od 1 września pozostaje wizyta w urzędzie pracy i rejestracja na dotychczasowych zasadach.

Jeśli przed zwolnieniem byłem zatrudniony na umowę zlecenie, czy otrzymam dodatek?

Nie. W ustawie mowa jest tylko o pracownikach zatrudnionych na umowę o pracę, którzy w 2020 r. mają opłacone co najmniej 60 dni składek w ZUS. Nie jest przy tym ważne, od jakiej kwoty składki te były naliczane.

Czy te 60 dni ubezpieczenia musi być okresem ciągłym?

Nie. Ważne jest by sumarycznie było to 60 dni, nie ważne w jakiej sekwencji.

Jeśli mam ubezpieczenie z ZUS, bo po zwolnieniu z pracy poszedłem na L4, mogę ubiegać się o świadczenie?

Zgodnie z ustawą, o świadczenie mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które nie mają żadnego innego tytułu do ubezpieczenia. Zarówno emeryci, jak i osoby na L4 nie mogą zatem ubiegać się o ten zasiłek. Ustawodawca zrobił wyjątek tylko dla osób bezrobotnych, ubezpieczonych przez urzędy pracy. Oni będą mogli złożyć wniosek o dodatek, ale pod pewnymi warunkami.

Pod jakimi warunkami bezrobotny otrzyma dodatek solidarnościowy?

To zależy, jaki dana osoba ma status w urzędzie pracy. Jeśli nie ma prawa do zasiłku, a ma opłacone 60-dni składkowych i pracowała na umowie o pracę, dostanie świadczenie w pełnej kwocie, tj. 1400 zł miesięcznie. Jeśli natomiast miała prawo do zasiłku i w czerwcu zasiłek ten został jej wypłacony, otrzyma dodatek, ale tylko jako różnicę pomiędzy wysokością dodatku a zasiłku dla bezrobotnych (1400 – x zł.).

Czy decydując się na pobieranie dodatku solidarnościowego, tracę automatycznie prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Nie. Zasiłek jest „zawieszany” w czasie pobierania dodatku. Zostanie „odwieszony” od 1 września 2020 r. Wówczas też będzie już przysługiwała nam wyższa kwota zasiłku w urzędzie pracy.

Czy pobierając dodatek jestem ubezpieczony?

Tak. ZUS odprowadza od świadczenia wszystkie należne składki za nas.

Skąd ZUS będzie wiedział, że pobieram równolegle zasiłek i dodatek?

Kombinowanie się nie opłaca. Urząd Pracy informuje ZUS o przysługującym bezrobotnemu prawie do zasiłku wysyłając jednocześnie zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego ze specjalnym kodem. Jeśli nie poinformujemy ZUS oraz Urzędu Pracy, że pobieramy inne świadczenie, możemy zostać podwójnie ukarani. Urzędnicy będą i tak wiedzieć, że pobieramy dwa świadczenia.

Kiedy ZUS wypłaci pieniądze?

Teoretycznie dodatek zostanie wypłacony w ciągu siedmiu dni od „wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania”. Pieniądze zostaną przelane na konto bankowe wnioskodawcy. Innej możliwości wypłaty nie ma.

W jaki sposób ZUS poinformuje nas o decyzji w sprawie przyznania lub odmowy wypłaty świadczenia?

Odpowiedź znajdziemy w profilu PUE ZUS w zakładce „Dokumenty i wiadomości”. Jeśli z jakiegoś powodu ZUS odmówi nam świadczenia, będziemy mogli odwołać się od tej decyzji do sądu. Co ważne – ubiegający się o dodatek, w razie decyzji odmownej, musi podpisać ją kwalifikowanym certyfikatem/podpisem osobistym lub profilem zaufanym.

Czy komornik może zająć dodatek solidarnościowy?

Nie. Świadczenie to jest wyłączone spod egzekucji sądowej i komorniczej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2020

MietekDostałem wypowiedzenie 1lipca bo firma przez kryzys ma mało zleceń. Wypowiedzenie kończy mi się 31 sierpnia wiec nie dostanę żadnej pomocy a tracę … Czytaj całość

22-06-2020

ODDAWAĆ MOJE PODATKI ZŁODZIEJEPAŃSTWO PISOWSKIE -ZŁODZIEJSKIE PAŃSTWO!!!!!!!!!!!!!!!!

22-06-2020

motiPO nic nie dawało tylko nas doiło i było dobrze a ci co daja to żli Ludzie czego wy naprawdę chcecie

Rozwiń komentarze (108)