Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAGL
|

Dofinansowanie do wymiany dachu. Można dostać 20 tys. zł

51
Podziel się:

Wymiana dachu z eternitu może nadwyrężyć budżety rodzinne, ale jest szansa na dofinansowanie. Niektórzy mogą otrzymać nawet 20 tys. zł. Podpowiadamy, jak zdobyć środki.

Dofinansowanie do wymiany dachu. Można dostać 20 tys. zł
Rolnicy mogą dostać 20 tys. zł do wymiany dachu (East News, Marek Bazak, Zofia Bazak)

Problem polega na tym, że eternit zawiera azbest, czyli substancję rakotwórczą. Najnowszy program zakłada, że Polska powinna pozbyć się azbestu do 2032 r. W tym celu zostały przygotowane programy wsparcia dla właścicieli nieruchomości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

20 tys. zł na wymianę dachu. Są warunki

Portal nieruchomosci.dziennik.pl podaje, że eternitem pokryte są nie tylko budynki mieszkalne, lecz także gospodarcze. Właśnie dlatego część środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) jest przewidziana na finansowanie wymiany dachów. Zarządza nimi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Z tej opcji mogą skorzystać rolnicy. Stawka wsparcia to 40 zł na 1 mkw. dachu, ale dofinansowanie można otrzymać na maksymalną powierzchnię 500 mkw. Zatem w ramach częściowego wsparcia rolnicy mogą otrzymać 20 tys. zł.

Po wsparcie do gmin. Bezpłatny odbiór azbestu

Poza tym programy dofinansowujące wymianę dachów z eternitu nadzoruje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Programy są realizowane za pośrednictwem gmin i powiatów.

W związku z tym osoby, które zastanawiają się nad wymianą dachu muszą w pierwszej kolejności upewnić się, że ich gmina realizuje program dofinansowania. Poza tym należy pamiętać, że projekty dotyczą tylko kosztów usunięcia starego dachu - za zakup i montaż nowego dachu trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Co ważne, samodzielne usuwanie eternitu jest zakazane. Właściciel nieruchomości powinien zlecić wszystkie czynności z tym związane wyspecjalizowanej firmie. W przeciwnym razie grozi mu kara.

W kontekście wsparcia od gmin mieszkańcy mogą liczyć również na pomoc w usunięciu wyrobów z azbestem. Jeśli chcemy poznać szczegóły, to powinniśmy odwiedzić urząd lub stronę internetową naszej gminy.

Dla przykładu Trzebinia zapewnia bezpłatny odbiór, ale demontaż i przygotowanie do transportu odbywa się na koszt właściciela nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(51)
Upyiy
3 tyg. temu
Wszystkie dotacje to podstęp w celu wymuszenia wydania pieniędzy drożej i na niepotrzebne rzeczy tak jak projekt dach. Kabaret. Każdy co robi z dachami taki projekt ma głowie i w jednym palcu.
Wallace
3 tyg. temu
Tylko dla ludzi na KRUSie. To po pierwsze, po drugie: wymieniałem w tym roku dach z ethernitu na blachę trapezową; sama robocizna to 120 zł/m2 (taniej dobrej ekipy z uprawnieniami do azbestu nie znajdziecie) + min 100 zł/m2 za materiały to daje min 220 zł. Do tego jeśli chcesz faktury ( a w przypadku wszelkich dofinansowań są wymagane) doliczą dodatkowo VAT a dofinansowanie liczy się od kwot netto. W praktyce takie finansowanie to max 1/6 rzeczywistego kosztu i do tego musisz spełnić wymagania których by nie było bez dofinansowania (dodatkowy koszt materiałów i VATu). Artykuł jest pisany przez ignorantów, którzy nie znają życia.
Chochlik
4 tyg. temu
Sorki.Miało być jachtu.
Tak na poważn...
4 tyg. temu
Kiedy dotacje do eutanazji ?
qwe
4 tyg. temu
Największym obciążeniem są podatki, polecam kalkulator wynagrodzeń. Minimalna krajowa 4300.Pracownik zarobić musi 5180,64 z kosztem pracodawcy, na rękę zostaje 3261,53 z tego podatki około 23% czyli 750,15zł, a wiec dochody realne to 2511,38zł netto. Czyli kwota 5180,64 brutto to 2511,38 zł netto daje to 51.5% podatku z minimalnej krajowej. Tak więc zarabiając minimalną krajową oddaje się do dyspozycji rządzących 2669,26zł a ze średniej krajowej około 5055,22zł. to właśnie z tych podatków bogaci czerpią dofinansowania na budowę fabryk i "tworzenie miejsc pracy", dofinansowania do zakupu czegoś tam (fotowoltaiki, samochodu elektrycznego, pieca, dachu ocieplenia) i te pieniądze wracają znów do nich.
...
Następna strona