Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Pluciński
|

Dom parterowy czy piętrowy? O to czym się kierować przy wyborze projektu domu

10
Podziel się:

Jakie zalety mają domy jedno- i kilkukondygnacyjne? Jak podjąć trafną decyzję związaną z wyborem projektu domu piętrowego lub parterowego? Wydając nawet milion złotych na dom warto dobrze nad tym się zastanowić. I to już na etapie wyboru działki - pisze ekspert serwisu extradom.pl.

Dom parterowy czy piętrowy? O to czym się kierować przy wyborze projektu domu
Dom parterowy czy jednak z poddaszem? (money.pl, Sebastian Ogórek)

Parterówka, parter z poddaszem czy pełne piętro?

Wybór pomiędzy domem parterowym a piętrowym właściwie sprowadza się do tego, że inwestor decyduje się albo na budowę domu z poddaszem użytkowym czy też z poddaszem do adaptacji, albo na obiekt piętrowy, z pełnowymiarowym pierwszym piętrem, bez skosów potencjalnie utrudniających swobodną aranżację budynku.

Nieliczni rzeczywiście pozwalają sobie na budowę nieruchomości parterowej, bez poddasza, a jedynie ze strychem, który ma służyć przechowywaniu różnych przedmiotów.

Zatem co jest lepsze: dom parterowy czy piętrowy? Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale nie są też pozbawione wad. Bardzo trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań – twoich i osób, które mają zamieszkać docelowo w obiekcie.

Zobacz także: Dom w samym centrum miasta. Widoku nie sprzeda żaden deweloper

Domy piętrowe nadal są wznoszone w Polsce, choć poważną konkurencję dla nich stanowią budynki z poddaszem użytkowym. Przyzwyczajenie inwestorów i przekonanie o tym, że piętrówki są bardziej funkcjonalne i ekonomiczne w budowie nie do końca jest zgodne z rzeczywistością.

Najważniejsze kwestie dotyczące wyboru pomiędzy domem piętrowym a parterowym

Powinieneś wziąć pod uwagę to, że powierzchnia zabudowy domu parterowego jest większa, a ceny działek budowlanych, zwłaszcza tych na terenie miast, rosną. Dlatego obiekt parterowy zbudujesz niższym kosztem na wsi, gdzie możesz pozwolić sobie na zakup większej działki – uwzględniając wszystkie koszty inwestycji. W miastach koszt takiego samego gruntu jest zdecydowanie wyższy. To wymusza budowanie w nich domów piętrowych lub ewentualnie parterowych z poddaszem użytkowym, a nie parterowych.

Domy piętrowe i z poddaszem użytkowym można wybudować właściwie wszędzie, nawet na małych, wąskich działkach – wystarczy wybrać dla nich projekt o małej podstawie i z harmonijną bryłą, sprzyjającą likwidacji mostków termicznych i ograniczaniu kosztów ogrzewania. Mieszkając w domu piętrowym, możesz naturalnie odizolować sypialnie na piętrze od pomieszczeń na parterze. Obiekt piętrowy może być z powodzeniem budynkiem wielopokoleniowym.

W jednokondygnacyjnych, parterowych domach żyje się jednak komfortowo. Nie ma tu barier architektonicznych w postaci schodów na piętro, które utrudniałyby poruszanie się osobom niepełnosprawnym ruchowo, seniorom, a także małym dzieciom. Jednokondygnacyjny dom jest bardziej rozłożysty, co więcej, można go bez problemu podzielić na strefę nocną, a więc tylko dla domowników, oraz strefę dzienną, przeznaczoną dla wszystkich, łącznie z twoimi gośćmi. Jeśli tylko możesz kupić większą działkę, wybuduj na niej dom parterowy łączący się płynnie, poprzez taras, z zielenią ogrodu, a na pewno zwiększy to twoją wygodę.

Podczas porównywania domów parterowych i piętrowych powinieneś zwrócić uwagę na to, że projekty tych drugich są zwykle klasyczne, a parterowe odznaczają się nowoczesnymi, często minimalistycznymi i unikatowymi rozwiązaniami.

Jaki dom łatwiej ogrzać – parterowy czy piętrowy?

Zakładając, że zarówno dom parterowy, jak i piętrowy mają być wybudowane według tej samej technologii, z takich samych materiałów budowlanych, to na ogół koszty ogrzewania budynku będą mniejsze przy domu piętrowym i parterowym z poddaszem użytkowym. Wszystko dlatego, że ma on mniejszą powierzchnię ścian i dachu, przez który uciekać może ciepło, niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej. Ponadto ciepło wytworzone na dolnej kondygnacji budynku mieszkalnego unosi się naturalnie ku górze, przez co ogrzewa pomieszczenia na poddaszu lub piętrze.

Jaki dom jest tańszy – parterowy czy piętrowy?

W rozważaniach poświęconych budowie domów parterowych czy piętrowych nie można pominąć kosztów związanych z całą inwestycją. Trudno jednak powiedzieć, który z tych dwóch typów domów będzie kosztowniejszy w budowie. Wszystko zależy od:

·      zaplanowanej wielkości zabudowy i powierzchni użytkowej budynków,

·      obranej technologii budowy,

·      wybranych materiałów budowlanych,

·      stopnia skomplikowania wybranego projektu.

Co ciekawe, budowa domu parterowego o takim samym metrażu co w przypadku obiektu piętrowego zwykle jest droższa, pomimo konieczności wybudowania schodów w domu z piętrem. Wszystko przez kosztowne w wykonaniu prace ziemne i realizację fundamentów o większej powierzchni. Automatycznie wyższe okazują się koszty budowy dachu o dużej rozpiętości. Nie ma natomiast wydatków związanych z ocieplaniem połaci dachowych, choć musisz i tak wykonać izolację termiczną stropu nad parterem.

Koszty budowy domu piętrowego rosną z uwagi na konieczność instalowania okien dachowych doświetlających pomieszczenia na górnej kondygnacji, ale to i tak nic w porównaniu z wydatkami na zakup potrzebnych elementów przeszkleń na parterze. Piętrowe domy pociągają za sobą kosztowne wykonanie dwupoziomowej instalacji wodnej czy elektrycznej, a także wymagają większych nakładów na wykończenie elewacji.

Wady i zalety domów parterowych i piętrowych

Aby podjąć decyzję, czy lepiej kupić dom parterowy, czy piętrowy bądź też jaki projekt wybrać do zrealizowania budowy na swojej działce, warto zestawić ze sobą zalety i wady obu rozwiązań.

Nie bez znaczenia przy wyborze tego, jaki dom wybudować są wytyczne z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mogą one na przykład ograniczać wysokość obiektów mieszkalnych na danym terenie, dlatego jedynym wyborem będzie wówczas budynek parterowy.

Wybierz taki projekt domu jednorodzinnego – parterowy lub piętrowy – który będzie zgodny z istniejącymi warunkami zabudowy, a przy tym będzie ci się podobał i spełniał twoje oczekiwania mieszkaniowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
extradom.pl
KOMENTARZE
(10)
Tomek
3 lata temu
Gdybym miał działkę to bym postawił dom, a niestety jej nie posiadam. A dodatkowo za nią płacić mnie nie stać, a teraz życzą sobie bardzo drogo za kawałek ziemi. Dlatego kupiłem mieszkanie od fabryki domów w stolicy. W bloku wcale źle się nie mieszka.
Moja rada
3 lata temu
Zamiast mieszkania w wielkich miastach, lepiej wybudować sobie porządny dom na wsi, swieże powietrze, własne podwórko, ogródek, można kury trzymać i króliki czy hodować gołębie. Im dalej od wielkich miast tym tańsza działka, a nie ma problemu dojeżdżać do pracy nawet ponad 100 km, np ze wsi spod Radomia, Mławy czy Ciechanowa do Warszawy ale za to mieszkać na swoim ranczo.
OGRZEWANIE .....
3 lata temu
SĄSIADÓW . Puste mieszkanie od 25 lat, na 2 pietrze. Na temat , odwraca się na pięcie teraz już drugie pokolenie. Parter nieczynny - sklep. Sąd ?
Same plusy
3 lata temu
Lepiej mieszkać pod mostem. Darmowe, kosztowne naprawy pokrywa kto inny, dużo przestrzeni, modny dom otwarty, łatwość nawiązywania znajomości z sasiadami
glif
3 lata temu
Budować dom na wsi? Trzeba być osłem, który potem nie wie jak rozplanować czas, aby dwoje dzieci wozić od szkoły do szkoły, z zajęć na zajęcia, odebrać z pkt a, zawieść do pkt b, itp. a to wszystko w pogodzeniu z praca. Dramat. Mając dzieci w wieku 7-10 lat, marzę o szybkiej wyprowadzce do cywilizacji.