Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
17.10.2019 18:40

Donald Tusk po zatwierdzeniu umowy ws. brexitu. "Odczuwam smutek"

- Odczuwam smutek, bo w duchu zawsze będę "remainerem", zwolennikiem pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i jeśli Zjednoczone Królestwo postanowi się kiedyś do nas przyłączyć, to drzwi będą otwarte - przyznał po pierwszej części posiedzenia Rady Europejskiej jej przewodniczący Donald Tusk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. (Fot: EPA/OLIVIER HOSLET)

- Wygląda na to, że jesteśmy na ostatniej prostej. Umowa, która jeszcze wczoraj była niemożliwa, dziś jest możliwa przede wszystkim dzięki temu, że Irlandia oceniła ją pozytywnie. Zawsze powtarzałem, że będziemy za Irlandczykami - skomentował decyzję o zatwierdzeniu przez Radę Europejską nowego tekstu umowy rozwodowej Unii Europejskiej ze Zjednoczonym Królestwem Donald Tusk.

Tusk przypomniał, że poza zgodą Irlandii i organów Unii Europejskiej, dla wypracowania nowego porozumienia istotne znaczenie miała zgoda Borisa Johnsona, premiera Wielkiej Brytanii, dla kontroli celnych wobec towarów wjeżdżających na teren Irlandii Północnej (będącej składową Zjednoczonego Królestwa - red.). - Ten kompromis pozwoli uniknąć kontroli granicznych i zapewni jednolitość rynku wewnętrznego - dodał przewodniczący Rady Europejskiej i zapewnił, że gdyby Londyn chciał w przyszłości dołączyć ponownie do wspólnoty, "drzwi będą otwarte".

Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej przyznał, że smuci go fakt, iż dojdzie do brexitu, ale cieszy go fakt, iż udało się wypracować umowę, która gwarantuje pokój i stabilność na wyspie Irlandia.

Brexit. "Brytyjska gospodarka jest w szoku"

- Tekst deklaracji politycznej został przeredagowany, dzięki czemu udało nam się osiągnąć porozumienie w różnych kwestiach pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem przy zachowaniu równych zasad gry dla wszystkich - wskazał Jean-Claude Junkcer.

Tekst umowy rozwodowej po 50 minutach dyskusji został zatwierdzony przez Radę Europejską. Jak mówił po jej posiedzenia premier Irlandii Leo Varadkar, liderzy państw unijnych byli jednogłośni w tej sprawie.

Zatwierdzenie umowy przez Radę Europejską nie oznacza automatycznie zniknięcia groźby bezumownego brexitu z horyzontu. Dokument musi zostać bowiem przyjęty również przez parlament w Londynie, a jak tłumaczyliśmy w money.pl, polityczna arytmetyka jest przeciwko Borisowi Johnsonowi. Niechęć wobec umowy zgłosiły bowiem nie tylko opozycyjne partie, ale nawet Unioniści z Irlandii Północnej, którzy dotychczas wspierali rząd Torysów.

Boris Johnson przemawia w Izbie Gmin.
Boris Johnson chwali się nową treścią umowy. W Londynie czeka go problem

Co zatem zawiera dokument, którego wynegocjowanie ogłoszono dziś w Brukseli?Po pierwsze zapewnienie, że okres przejściowy jest zaplanowany do końca 2020 r. - to czas na zawarcie choćby porozumienia o wolnym handlu.

Boris Johnson tryumfuje, choć może mieć problem z poparciem nowej wersji umowy
Brexit. Jest porozumienie Londyn-Bruksela. Nowe zapisy dot. Irlandii Północnej

Po drugie rozwiązanie spornej kwestii Irlandii Północnej, m.in. brak twardej granicy między Irlandią Północną i Republiką Irlandii. Z drugiej strony negocjatorzy zgodzili się na to, by Irlandia Północna pozostała częścią strefy celnej Zjednoczonego Królestwa, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Jeśli towary kierowane na unijny rynek spoza wspólnoty lub Wielkiej Brytanii pojawią się na terenie enklawy, będą clone według zasad unijnych. Z kolei towary wytworzone w Irlandii Północnej lub Zjednoczonym Królestwie przeznaczone na rynek unijny będą clone według brytyjskich zasad.

W efekcie, wszystkie towary będą poddawane kontroli celnej w portach Irlandii Północnej, natomiast na lądzie między oboma Irlandiami nie będzie granicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, tusk, juncker, rada europejska, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

444A Ja odczuwam smutek na myśl że on wróci do Polski.

17-10-2019

Prawdę mówiącSą tylko dwaj tak naprawdę liczący się polscy politycy na świecie: Wałęsa i Tusk. Możecie pisać sobie co chcecie...

17-10-2019

StefDonald Tusk to wspaniały człowiek, doskonały polityk i rewelacyjny strateg. Jestem dumny, że taki Polak jest znany i ceniony na całym świecie. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (153)