Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AKL
|
aktualizacja

Doradztwo podatkowe. 60 wniosków do prokuratury w sprawie nieuczciwych firm

2
Podziel się:

Przynajmniej kilka tysięcy firm w Polsce świadczy usługi doradztwa podatkowego bez odpowiednich uprawnień - ustaliła Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Do prokuratury trafiło już 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, kolejnych kilkaset jest w przygotowaniu.

Doradztwo podatkowe. 60 wniosków do prokuratury w sprawie nieuczciwych firm
Przynajmniej kilka tysięcy firm w Polsce świadczy usługi doradztwa podatkowego bez odpowiednich uprawnień (wp.pl, Katarzyna Izdebska-Białka)

Do tej pory samorząd doradców podatkowych zidentyfikował i udokumentował ok. 500 przypadków łamania prawa przez księgowych i biura rachunkowe.

- Zgodnie z prawem, aby móc wykonywać usługi doradztwa podatkowego i reprezentować klientów przed urzędem skarbowym, należy mieć przewidziane przepisami uprawnienia. Doradztwo podatkowe bez uprawnień, to w Polsce przestępstwo zagrożone grzywną w wysokości do 50 tys. zł – wyjaśnia prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele do zniesienia? "To pomoc, która nic nie kosztuje"

- Zbadaliśmy to zjawisko i odkryliśmy, że co najmniej kilka tysięcy podmiotów w Polsce, głównie biur rachunkowych, oferuje swoim klientom nieuprawnione doradztwo, narażając ich na poważne konsekwencje. Postanowiliśmy na ten fakt zareagować wysyłając zawiadomienia do organów ścigania - dodaje.

60 zawiadomień przeciwko konkretnym podmiotom trafiło właśnie do prokuratury. Kolejnych 400 jest w przygotowaniu, kolejne zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu trafią na biurka prokuratorów w jeszcze w tym roku. - Nasze działania podyktowane są troską o jakość usług świadczonych klientom, którzy często nie zdają sobie sprawy, że osoba, która im doradza robi to bezprawnie, nie mając stosownej wiedzy i uprawnień - mówi prof. Adam Mariański.

- Wiele z tych firm i osób ma świadomość tego, że nie posiadając uprawnień doradcy podatkowego nie mogą oferować takich usług, ale mimo to, robi to, bo do tej pory znane były nieliczne przypadki, gdy organy ścigania zajmowały się tym problemem - dodaje.

Doradcą podatkowym może być osoba z wykształceniem wyższym, niekarana, która odbyła praktykę zawodową oraz zdała państwowy egzamin organizowany przez Ministerstwo Finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
ja...
4 lata temu
Za duża konkurencja, słaby pobór składek? Dochody "licencjonowanych doradców" spadają, aż trzeba o sobie przypomnieć i to najlepiej "wycinając" konkurencję? Przypominam, że klient wybiera sam i sam składa skargi....bez nadgorliwych "pośredników".
Zatroskany
4 lata temu
"troską o jakość usług"? Wyłącznie głemboko trosko o likwidację konkurencji.