Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Problem z pompami ciepła. Branża bije na alarm

173
Podziel się:

Zreformowany program "Czyste powietrze" wróci 31 marca z budżetem 8 mld zł. Problem w tym, że na liście urządzeń, na które można otrzymać dotacje, znajduje się sprzęt, który nie został dopuszczony do sprzedaży w UE, o czym alarmuje branża - donosi "Puls Biznesu".

Problem z pompami ciepła. Branża bije na alarm
Zreformowany program "Czyste powietrze" wróci 31 marca (East News)

Nowa edycja programu "Czyste powietrze", który zakłada dofinansowanie inwestycji w postaci termomodernizacji gospodarstw domowych, ma ruszyć z końcem marca. Pieniądze będzie można zdobyć na instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe o mocy powyżej 50 kW, ale nie większej niż 1 MW, a także elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW i nie większej niż 1 MW.

W poprzednich edycjach programu wykryto nieprawidłowości związane m.in. z jakością sprzętu, na które można było uzyskać dotacje, chodzi głównie o pompy ciepła. Obecnie pieniądze będzie można otrzymać tylko na sprzęt, który znajduje się na specjalnej liście ZUM (zielonych urządzeń i materiałów).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pompa ciepła to nie wszystko. Warto pomyśleć o kolejnej inwestycji

Jak informuje "Puls Biznesu" lista ta budzi wśród dostawców liczne kontrowersje. Jednym z powodów jest fakt, że znalazły się na niej urządzenia, m.in. kotły na biomasę oraz pompy ciepła, których nie ma w Europejskim Rejestrze Etykiet Energetycznych (European Registry for Energy Labelling, w skrócie EPREL). Brak etykiety oznacza niedopuszczenie do sprzedaży na unijnym rynku.

Jak informuje Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), na liście ZUM znajduje się blisko tysiąc urządzeń (na łącznie 3 tys.), których nie ma w bazie EPREL - czytamy w dzienniku. Resort klimatu twierdził, że to po stronie producentów i importerów, wprowadzających nowe modele produktów na rynek Unii Europejskiej, leży obowiązek zarejestrowania ich w bazie EPREL przed wprowadzeniem na rynek. Nagle jednak zmienił zdanie.

Pompy powietrze-powietrze poza programem. Oto powód

Z informacji "PB" wynika, że w resorcie klimatu doszło do spotkania z przedstawicielami branży i problem na ostatniej prostej ma być rozwiązany. Szczegółów jednak nie znamy. Ale to nie jedyny kłopot. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że programem nie są objęte modele pomp ciepła typu powietrze-powietrze. Można natomiast otrzymać dotację na kotły elektryczne i maty grzewcze, często znacznie mniej efektywne energetycznie - informuje dziennik.

Resort klimatu tłumaczy, że dotychczas nikt nie złożył wniosku o ich rejestrację. Branża wyjaśnia, że powodem są kosztowne badania, których przeprowadzenie jest warunkiem wpisania na listę ZUM. Dla wielu firm to bariera nie do pokonania.

- Nie opłaca się ich robić, bo koszt nigdy się nie zwróci - twierdzi przedstawiciel jednej z branżowych organizacji, z którym rozmawiał "Puls Biznesu". Resort klimatu poinformował, że przeanalizuje sytuację i poszuka wraz z branżą rozwiązania, które włączy do programu pompy ciepła powietrze-powietrze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(173)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Ben K.
6 dni temu
Czyżby kolejny wałek Paulinki Szachrajki?
ZK590
6 dni temu
Górnictwo i energetyka kosztem tych którzy płacą za węgiel i prąd, sponsoruje jakiś lipny program , który powinien być nazwany:czyste kieszenie.
Łukasz
6 dni temu
Koszt tony koksu w koksowni 1500 +bufor ciepła zima opedzona bez specjalnych inwestycji
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Tadeusz
6 dni temu
Lista ZUM obowiazuje nie od teraz tylko od czerwca tamtego roku. Problem jest z rozliczeniem starszych dotacji bo w miedzyczasie geniusze z FOŚ usuneli z listy mnóstwo urządzeń i nie da sie rozliczyć dotacji. Mimo ze w trakcie skaldania wniosku urządzenie bylo na liście. Urzednicy to jednak matołki niezaleznie od instytucji
Jan
6 dni temu
Są dwie możliwości:I. Wystąpić z Unii,II. Wydrukować etykiety.
Ekonomista
6 dni temu
Pompa ciepła to odwrócona lodówka - transferuje ciepło z zewnątrz do wewnątrz. Pompy gruntowe mają jeszcze jakiś sens, pod warunkiem głębokiego odwiertu, ale pompy biorące ciepło z powietrza na zewnątrz domu to kompletne nieporozumienie w naszym klimacie. Na zewnątrz poniżej zera (szczególnie w nocy), a pompa ma to powietrze jeszcze bardziej schłodzić (żeby różnicę w cieple przenieść do środka domu). Jak coś takiego może być efektywne i ekonomiczne?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (173)
Maj
24 godz. temu
Mam pompe ciepła i nie mam fotowoltaiki i jestem zadowolony .
Wiesia z podk...
wczoraj
Módlmy sie do najświętszej panienki z Guadalupo żeby poseł matecki nie sypnął Zbycha z werandy
Bolek
2 dni temu
Pompa ciepła, to po prostu ogrzewanie elektryczne. Z uwagi na zastosowaną technologię, w pewnym - dość wąskim zakresie temperatur - może być sprawniejsza od zwykłej grzałki. Ale, w naszych warunkach klimatycznych, istotną rolę odgrywa zainstalowana w tym urządzeniu właśnie taka zwykła grzałka elektryczna.
R290
2 dni temu
R32- regularne kontrole, przeglądy, dozór i wysokie opłaty za użytkowanie oraz przeglądy. To pierwsze co ciśnie mi się na myśl jak to czytam. Tak się wprowadza zamordyzm.
test
2 dni temu
Korupcja
...
Następna strona