Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Droga S16 przez Mazury. Kontrowersyjny wariant trasy nadal rozpatrywany

116
Podziel się:

Wciąż nie wiadomo, czy czteropasmowa jezdnia będzie biegła przez mazurską Krainę Wielkich Jezior. Rozmowy na temat przebiegu trasy trwają, ale wariant, przeciwko któremu protestują ekolodzy i samorządowcy, wciąż jest rozważany.

Droga S16 przez Mazury. Kontrowersyjny wariant trasy nadal rozpatrywany
Tak wyglądają trzy rozpatrywane warianty S16

Nadal nie ma pewności, jak przebiegać będzie część trasy S16, która zaczyna się w Grudziądzu, a kończy na litewskiej granicy. Droga ekspresowa S16 ma połączyć drogę S19 w Białymstoku z S61 w Ełku i dalej z drogą S51 w Olsztynie. W ten sposób trasa ma spiąć dwa międzynarodowe korytarze transportowe - via Baltica i via Carpatia.

Do tej pory zmodernizowana jest na odcinku od Olsztyna do Borek Wielkich jako jednojezdniowa i dwupasmowa, częściowo jako dwujezdniowa i czteropasmowa. Od kilkunastu miesięcy planowana jest budowa odcinka z Mrągowa przez Orzysz do Ełku (ok. 80 km), przecinającego Krainę Wielkich Jezior, który ma biec skrajem Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przez Obszary Natura 2000, obszary chronionego krajobrazu, rezerwaty i najcenniejsze tereny turystycznie.

Protestują przeciwko temu ekolodzy i lokalne samorządy. Te drugie boją się, że budowa drogi może zniszczyć to, co na Mazurach najpiękniejsze, czyli przyrodę i krajobraz. Podnoszą ponadto, że przebiegająca przez Mazury trasa to typowa przelotówka, która wcale nie odpowiada na potrzeby mieszkańców.

Zobacz także: Kara za prędkość. "Mandaty muszą zdrożeć. Konieczna też edukacja i przebudowa dróg"

"Dla mieszkańców Mazur będzie trudno dostępna – wyłącznie przez węzły – a więc nieprzydatna. Nie o taką drogę zabiegają lokalne samorządy. S16 to cios w ekonomię Mazur. To pozbawienie środków do życia mieszkańców wielu miejscowości położonych w jej sąsiedztwie. Ekspresówka nie przyciągnie nowych turystów, tylko ich odstraszy" – czytamy na stronie RatujmyMazury.pl.

W związku z krytyką budowy trasy przez Krainę Wielkich Jezior, GDDKiA bierze pod rozwagę także inne warianty. Nie zrezygnowała jednak całkowicie z wariantu pociągnięcia nitki przez cenne przyrodniczo tereny.

Posłanka Urszula Pasławska skierowała do ministra infrastruktury pytanie o postęp prac nad budzącym kontrowersje odcinkiem S16. Z odpowiedzi wynika, że tzw. wariant C nadal jest rozważany.

"Zostało przeanalizowanych ponad 40 wariantów możliwego przebiegu drogi ekspresowej S16, w tym kilkanaście wariantów wskazywanych przez społeczeństwo. Przeanalizowano również rozwiązania zgłoszone w petycjach, w tym wariant budowy drogi ekspresowej na południu regionu pomiędzy Nidzicą a Szczuczynem o długości ok. 150 km. Przeprowadzone analizy oraz zebrana wiedza umożliwiły zawężenie liczby wariantów do trzech obecnie analizowanych" – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Pierwszy i drugi wariant zakładają poprowadzenie trasy w korytarzu zbliżonym do istniejącej i wymagającej remontu drogi krajowej nr 16. W obu jest planowana budowa mostu przez południową część jeziora Tałty tuż koło Mikołajek.

Przeciwnicy budowy drogi przez Krainę Wielkich Jezior zachęcają do podpisywania petycji. Z powyższego pisma wynika, że nic nie zostało jeszcze przesądzone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
Spisek doskon...
10 miesięcy temu
Obowiązkiem patriotów jest zablokowanie tej drogi korytarza na Białoruś. W razie agresji ta droga stanie się drogą rokadowa. Powinno się w pasie 70 km od granicy wschodniej i Północnej tworzyć tereny zalewowe a nie je niwelować pod budowę tej autostrady
S16 cała praw...
2 lata temu
To autostrada do Rosji przez Białoruś ,W czasie pokoju Tiry, w czasie wojny wojenna technika .
WIELKI MIŚ
2 lata temu
Parametry ruchu pod dane budowy zostały sprytnie zawyżone .Powinny tymi manipulacjami zająć się odpowiednie służby .Nie można na siłę wyciągać pieniędzy z budżetu bo kilka osób chce te pieniądze przejąć .
PILECKI
2 lata temu
Targowica sprzedali Mazury pod eksterytorialny korytarz tranzytowy,będą niszczyć , wysiedlać , aresztować aby się dobrze działo w wielkiej Rosji.
interes oliga...
2 lata temu
Ta droga to jest potrzebna Białorusi. Koszty nie ważne .
...
Następna strona