Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Drożyzna w Europie nie odpuszcza i bije rekordy. Ekonomiści liczyli na zupełnie inny wynik

35
Podziel się:

Średnia inflacja w krajach posługujących się walutą euro przekroczyła w styczniu 5 proc. To nowy rekord. Zaskoczenia nie kryją ekonomiści, którzy spodziewali się, że szczyt drożyzny w strefie euro mamy za sobą i podwyżki cen wyraźniej wyhamują. W tym kontekście interesująco zapowiada się czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

Drożyzna w Europie nie odpuszcza i bije rekordy. Ekonomiści liczyli na zupełnie inny wynik
Inflacja w strefie euro miała spaść, a wzrosła (Adobe Stock, ©polack - stock.adobe.com)

Polska jest jednym z krajów UE, gdzie ceny rosną najszybciej, ale drożyzna daje się we znaki praktycznie w całej strefie euro. Opublikowane w środę wstępne wyliczenia za styczeń pokazują, że sytuacja jest poważniejsza, niż mogło się wydawać.

Inflacja (mierzona wskaźnikiem HICP) wyniosła w strefie euro w styczniu 5,1 proc. To oznacza delikatne, ale jednak przyspieszenie wzrostu cen w porównaniu z końcówką 2021 roku. W grudniu inflacja była na poziomie 5 proc.

Zobacz także: Zobacz też: Jak firmy telekomunikacyjne dostosowują swoją strategię i ofertę do zmieniającego się świata?

Inflacja mocno zaskoczyła

Najnowsze dane negatywnie zaskakują. Średnia prognoz ekonomistów sugerowała, że inflacja wyraźniej odpuści i spadnie do 4,4 proc. Wskaźnik miał zejść do najniższego poziomu od października, a wyznaczył nowy rekord.

Inflacja HICP w strefie euro

Od lipca inflacja w strefie euro przewyższała rynkowe prognozy, ale jeszcze nigdy tak mocno się z nimi nie rozminęła.

"Robi się poważnie" - przyznają ekonomiści Pekao, którzy jeszcze dzień wcześniej z dużą pewnością sugerowali, że w grudniu mieliśmy do czynienia ze szczytem inflacji w strefie euro.

Zobacz także: Money. To się liczy

Warto zauważyć, że w większości najważniejszych krajów posługujących się wspólną walutą, wzrosty cen w styczniu mocno zaskoczyły. We Włoszech inflacja miała być na poziomie 4 proc., a skoczyła do 5,3 proc. W Hiszpanii liczyli na spadek z 6,5 do 5,4 proc., a wyszło 6 proc. Podobnie było z danymi z Niemiec, choć przy mniejszej skali podwyżek cen.

Zaskoczenia inflacją w strefie euro nie kryją eksperci mBanku, którzy na najnowsze dane starają się spojrzeć od innej strony. Szukając jakichś pozytywów, wskazali na to, że przy dużych zmianach cen energii, ropy i żywności, stabilizacja, a nawet minimalne osłabienie tempa wzrostu inflacji bazowej w strefie euro "można odebrać jako dobrą monetę".

Inflacja w strefie euro. Co zrobi EBC?

Uwaga wszystkich skupia się teraz na czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, który zdecyduje o stopach procentowych. Zaskakujące nasilenie wzrostu cen może skutkować bardziej zdecydowaną reakcją banku.

- Inflacja nadal zaskakuje, a amerykański Fed podniesie stopy nawet sześć razy w tym roku, począwszy od 16 marca - zauważa Holger Schmieding, główny ekonomista Berenberg Bank, cytowany przez CNBC.

- Na tym tle debata w Europejskim Banku Centralnym stanie się prawdopodobnie jeszcze bardziej kontrowersyjna niż dotychczas - dodaje.

CNBC przypomina, że szefowa EBC Christine Lagarde do tej pory zapewniała, że podwyżka stóp procentowych w strefie euro jest "bardzo mało prawdopodobna" w 2022 roku. Uzasadniała to m.in. "przejściowym" charakterem podwyżek cen. Nowe dane mogą zmienić ten pogląd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Artafernes
2 lata temu
Pierwsze wystapienie Glapińskiego po powołaniu z Jego Wypowiedzią " Mamy nieprzebraną ilość pieniędzy" zapowiadało jak wtedy oceniałem, conajmniej 2o% inflację. Znajomi wtedy nie wierzyli
vfdv
2 lata temu
u nas rządzący robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Inflacja prawie 9%, lokaty na 1%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
PRL
2 lata temu
A w Polsce Glapiński po raz kolejny przeprowadza szarżę na złotego sterując sztucznie na kursy walut
edi
2 lata temu
Tylko w Polsce "spada".
Lewacko
2 lata temu
europejskie standardy
...
Następna strona