Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Druga polska atomówka stanie w Bełchatowie? "Najbardziej logiczny wybór"

22
Podziel się:

Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. energetyki zapowiedział, że lokalizację drugiej planowanej w rządowym programie elektrowni poznamy przed wyborami, raczej w II połowie roku. Jak wskazał, najbardziej logicznym wyborem byłby Bełchatów.

Druga polska atomówka stanie w Bełchatowie? "Najbardziej logiczny wybór"
Lokalizację drugiej planowanej w rządowym programie elektrowni poznamy przed wyborami (zdjęcie ilustracyjne) (Unsplash.com, Mick Truyts)

Pełnomocnik rządu ds. energetyki Mateusz Berger we wtorkowej rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną podaje możliwą lokalizację drugiej elektrowni atomowej. Wskazuje na Bełchatów jako na "najbardziej logiczny wybór".

W mojej ocenie, jako urzędnika odpowiedzialnego za nadzór właścicielski nad Polskimi Elektrowniami Jądrowymi i uczestnika rozmów w licznych gronach polskich i między narodowych, w tym momencie już nie ma odwrotu od inwestycji w atom w naszym kraju - mówi DGP Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. energetyki.

W jego przekonaniu rozumie to każdy, kto uwzględnia sytuację geopolityczną, w jakiej znaleźliśmy się po wybuchu wojny w Ukrainie.

- Gdybyśmy tego wątku nie mieli, to pewnie ta dyskusja by trwała i można byłoby sobie, odpowiednio przedłużając funkcjonowanie mechanizmów gazowych albo obserwując rozwój technologii wodorowych, różne założenia robić. Obecnie wydaje mi się, że od tych rozwiązań nie ma odwrotu. Mamy wokół budowy atomu konsensus społeczny i przede wszystkim zredukowane obawy społeczne co do energetyki nuklearnej jako takiej - tłumaczy Berger.

Kiedy poznamy lokalizację

Pełnomocnik rządu ds. energetyki deklaruje, że przed wyborami zostanie określona lokalizacja drugiej elektrowni atomowej w Polsce.

Bełchatów wydaje się najbardziej logicznym wyborem, z uwagi na uwarunkowania społeczne i dostosowanie sieci elektroenergetycznych. Jednak, ze względu na uwarunkowania geologiczne, które w przypadku inwestycji jądrowych są newralgiczne, może się okazać, że elektrownię jądrową trzeba będzie zlokalizować w odległości 20–30 km od Bełchatowa. Tu bardzo ważny jest aspekt społeczny – elektrownia jądrowa zapewniłaby zatrudnienie w miejsce elektrowni Bełchatów, której zamknięcie planowane jest na 2036 r. - mówi DGP Berger.

Dodaje też, że toczą się konsultacje środowiskowe z krajami ościennymi. Na razie - jak twierdzi - idzie bardzo dobrze.

- Chcemy wykorzystać falę poparcia społecznego dla atomu, które przekracza w tej chwili 80 proc. - podkreśla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
PRAWDA
miesiąc temu
Polska ma 60 miliardów ton wengla kamienego,36 miliardów ton wengla brunatnego wystarczy zwiększyć wydobycie węgla kamienego do 200 milionów ton każdego roku i zwiększyć wydobycie wengla brunatnego także do 200 milionów ton każdego roku wtedy nie braknie energi elektrycznej i pierwotnej i jeszcze zostanie podzielimy sie z sonsiadami z ełropy należy w trybie natychmiastowym nakazać wybudowanie kopalni,hut,przemysłu ,elektrowni na wengiel brunatny w mieście Legnica Głogów tam som złoża wengla brunatnego 15 miliardów ton tam należy nakazać w trybie natychmiastowym wybudowanie elektrowni na węgiel brunatny o mocy 20 GW ta elektrownia będzie produkowała 140 TRW energi elektrycznej i trzeba wybudować nakazać także w trybie natychmiastowym wybudowanie elektrowni na wengiel brunatny o mocy 5 GW w mieście Gubin Mosty ta elektrownia bedzie produkowała 35 TRW energi elektrycznej tam som złoża wengla brunatnego 4 miliardy ton
mbp
miesiąc temu
A gdzie powstanie składowisko odpadów radioaktywnych?
Kaszub
miesiąc temu
Może wielu dyskutantów nie kapuje, że od 2015 do 2022 r. Polska zwiększyła produkcję przemysłową o 50% a Niemcy o -3%. To są dane niemieckich instytucji gospodarczych, nie polskie.
Kaszub
miesiąc temu
Niemcy zostali kopnięci w głowę przez Marksa i Engelsa i dlatego likwidują elektrownie jądrowe i kupują polski prąd z węgla. Polują i jedzą polskiego żubra, który przekroczył Odrę by zapoznać się z niemiecką ochroną przyrody i środowiska. Naiwniak nie przeżył.
Observer
miesiąc temu
Ale te kominy na zdjęciu kopcą ale trują
...
Następna strona