Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

"Dudowe" 1400 plus. Prezydent podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym

1729
Podziel się:

Andrzej Duda podpisał ustawę o "dodatku solidarnościowym" w wysokości 1400 zł - poinformowało biuro prasowe prezydenta. Pieniądze mają trafić do tych, którzy stracili pracę po wybuchu epidemii.

Dodatek solidarnościowy wyniesie 1400 zł, a nie 1500 zł, jak chciał Senat
Dodatek solidarnościowy wyniesie 1400 zł, a nie 1500 zł, jak chciał Senat (PAP)
bEsnlwIB

"Dudowe" wyniesie 1400 zł. Ustawę w tej sprawie właśnie podpisał sam pomysłodawca tego projektu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na podniesienie świadczenia o 100 zł, co zaproponował Senat.

Świadczenie będzie przyznawane co miesiąc za okres od czerwca do sierpnia. Ma przysługiwać przede wszystkim osobom, z którymi po 15 marca 2020 r. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem.

Zobacz także: Debata prezydencka 2020. Drwiny z pytań do kandydatów. "Niezły odlot". Obejrzyj wideo:
bEsnlwID

"Dudowe" przysługuje tym, którzy płacili składki przez 60 dni w roku. Świadczenie będzie oskładkowane, ale już nieopodatkowane.

Dodatek nie zostanie wypłacony jednak wypłacony osobom pracującym na umowach zlecenia lub pracującym w oparciu o samozatrudnienie, które mogą skorzystać ze świadczenia postojowego.

bEsnlwIJ

Aby otrzymać dodatek, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS "nie później niż do 31 sierpnia 2020 r., w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym, a udostępnionego przez Zakład".

Pomysł na wsparcie osób, które straciły pracę z powodu epidemii, spodobał się związkowcom, zwłaszcza "Solidarności". - Jesteśmy bardzo zadowoleni z projektu. Miało być 1300 zł, a jest 1400 zł. Prezydent wywiązał się z części umowy z nami - mówił w rozmowie z money.pl Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność".

Niektóre organizacje jednak wypowiadały się krytycznie. - Pytanie, skąd rząd weźmie pieniądze na te świadczenia? Będzie dodruk? Wtedy wzrośnie nam inflacja. Zrobi się bardzo groźnie, bo mamy recesję – komentowała z kolei Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy.

bEsnlwIK

Jej zdaniem dorzucanie kolejnych świadczeń do istniejących już benefitów spowoduje, że praca przestanie się zwyczajnie opłacać, a "Dudowe" jest demoralizujące, bo konkuruje z umową o pracę. – Zaczynamy kpić z ludzi, którzy codziennie chodzą do pracy – dodawała Lorenc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEsnlwJe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1729)
nina
10 miesięcy temu
Przez lata osoby tracące prace w tym kraju pozostawały praktycznie same sobie...
Kobieta
rok temu
Jedno wielkie oszustwo .nie ma jakiegoś 1400 zł wiem bo dostałam połowę bo na początku czerwca mialam wpłacony zasiłek za maj.!A ze zbiegł się wypłaty w jednym miesiącu to ich nie obchodzi za maj kiedy ustawa nie była jeszcze ważne zabrali i koniec.jedno wielkie kłamstwo
Ya jan
rok temu
Tak zawsze się podniecamy, że na Zachodzie to się doba o człowieku, a nas nic. PiS proponuje dodatek solidarnościowy i nagle takie zły?
bEsnlwJf
yolo
rok temu
Dodatkowe pieniądze z pewnością pomogą wytrzymać ten wirusowy czas.
kebab
rok temu
Bezrobocie nie musi oznaczać strasznej biedy!
...
Następna strona