Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Dudowe
20.06.2020 12:19

"Dudowe" 1400 plus. Prezydent podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym

Andrzej Duda podpisał ustawę o "dodatku solidarnościowym" w wysokości 1400 zł - poinformowało biuro prasowe prezydenta. Pieniądze mają trafić do tych, którzy stracili pracę po wybuchu epidemii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Dodatek solidarnościowy wyniesie 1400 zł, a nie 1500 zł, jak chciał Senat

"Dudowe" wyniesie 1400 zł. Ustawę w tej sprawie właśnie podpisał sam pomysłodawca tego projektu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na podniesienie świadczenia o 100 zł, co zaproponował Senat.

Świadczenie będzie przyznawane co miesiąc za okres od czerwca do sierpnia. Ma przysługiwać przede wszystkim osobom, z którymi po 15 marca 2020 r. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem.

Debata prezydencka 2020. Drwiny z pytań do kandydatów. "Niezły odlot". Obejrzyj wideo:

"Dudowe" przysługuje tym, którzy płacili składki przez 60 dni w roku. Świadczenie będzie oskładkowane, ale już nieopodatkowane.

Dodatek nie zostanie wypłacony jednak wypłacony osobom pracującym na umowach zlecenia lub pracującym w oparciu o samozatrudnienie, które mogą skorzystać ze świadczenia postojowego.

Aby otrzymać dodatek, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS "nie później niż do 31 sierpnia 2020 r., w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym, a udostępnionego przez Zakład".

Pomysł na wsparcie osób, które straciły pracę z powodu epidemii, spodobał się związkowcom, zwłaszcza "Solidarności". - Jesteśmy bardzo zadowoleni z projektu. Miało być 1300 zł, a jest 1400 zł. Prezydent wywiązał się z części umowy z nami - mówił w rozmowie z money.pl Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność".

Niektóre organizacje jednak wypowiadały się krytycznie. - Pytanie, skąd rząd weźmie pieniądze na te świadczenia? Będzie dodruk? Wtedy wzrośnie nam inflacja. Zrobi się bardzo groźnie, bo mamy recesję – komentowała z kolei Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy.

Jej zdaniem dorzucanie kolejnych świadczeń do istniejących już benefitów spowoduje, że praca przestanie się zwyczajnie opłacać, a "Dudowe" jest demoralizujące, bo konkuruje z umową o pracę. – Zaczynamy kpić z ludzi, którzy codziennie chodzą do pracy – dodawała Lorenc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-06-2020

Wolna polskaI tak przegra wybory i nie wystarczy 1400+ oraz 500+

20-06-2020

al405Tak mało za głosy ? Ja zagłosuje na innego kandydata.

20-06-2020

TosiaDadzą wszystko co będziemy teraz chcieli bo Duda musi wygrać tylko ile lat nasze dzieci i wnuki będą te zwycięstwo Dudy spłacać

Rozwiń komentarze (1728)