Nowa ustawa to implementacja regulacji unijnych. Portal prawo.pl podaje, że wśród zapisów znajdują się m.in. kwestie wykonywania działalności na rynku komunikacji elektronicznej i gospodarowania częstotliwościami. Poza tym dokument zawiera przepisy, które wpływają na sytuację konsumentów. Celem jest zapewnienie większej ochrony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Operatorzy oddadzą pieniądze klientom
Jedna ze zmian dotyczy kart przedpłaconych (tzw. prepaid). Dotychczas użytkownicy telefonów na kartę, którzy nie wykorzystali wszystkich środków przed końcem okresu ważności, tracili je bezpowrotnie. Nowe przepisy zobowiązują operatorów do zwrotu pieniędzy.
Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska, wyjaśnił w rozmowie z portalem prawo.pl, że środki nie będą przepadać np. w sytuacji, gdy klient zdecyduje się przenieść numer do innego operatora.
Zmiany w opłatach. Gigantyczna kara dla Vectry
Poza tym środki na karcie prepaid nie przepadną również wtedy, gdy karta straci ważność, bo klient nie doładuje jej wskazaną kwotą w terminie narzuconym przez operatora.
Niewykorzystane pieniądze zostaną zwrócone w sposób wskazany przez klienta. Od tej kwoty operator potrąci opłatę, której wysokość ustali rozporządzenie.
Co więcej, abonenci będą mogą liczyć na większą przejrzystość ofert i ochronę przed niejasnymi opłatami dodatkowymi. Operatorzy zostali zobowiązani, aby prezentować warunki umowy w prosty i zrozumiały sposób. Ma w tym pomóc nowa porównywarka ofert telekomunikacyjnych.
Wspólna ładowarka USB-C metodą na walkę z elektrośmieciami
Nowelizacja sankcjonuje też wspólne ładowarki do telefonów i innych urządzeń. W sprzętach elektronicznych ma pojawić się uniwersalny port ładowania USB-C. Celem jest ułatwienie ładowania sprzętów, a także zmniejszenie ilości elektrośmieci.
Od 28 grudnia 2024 r. przepisy dotyczą smartfonów, tabletów, konsoli, czytników książek, klawiatur, myszek, głośników, aparatów cyfrowych, nawigacji i słuchawek. Zmiany dotkną laptopy dopiero od 28 kwietnia 2026 r.
Zmiany w zakresie ładowarek wprowadzają też drugi obowiązek, który wejdzie w życie nieco później (28 grudnia 2024 r.). Producent, który oferuje sprzęt z ładowarką, będzie musiał także sprzedawać wariant bez ładowarki. Informacja o tym, czy ładowarka jest dołączona do zestawu, ma być przedstawiona na opakowaniu w formie graficznego piktogramu (bezpośrednio na pudełku lub w formie naklejki).