Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAGL
|

Duże zmiany od 10 listopada. Operatorzy będą musieli oddać pieniądze

8
Podziel się:

10 listopada wchodzi w życie ustawa Prawo Komunikacji Elektronicznej. Dokument, poza usankcjonowaniem wspólnej ładowarki typu USB-C, wprowadza zmiany dla osób posiadających karty przedpłacone. Zgodzie z nowymi zasadami operator będzie musiał zwrócić pieniądze klientom w dwóch sytuacjach.

Duże zmiany od 10 listopada. Operatorzy będą musieli oddać pieniądze
Zmiany dla użytkowników telefonów na kartę (Getty Images)

Nowa ustawa to implementacja regulacji unijnych. Portal prawo.pl podaje, że wśród zapisów znajdują się m.in. kwestie wykonywania działalności na rynku komunikacji elektronicznej i gospodarowania częstotliwościami. Poza tym dokument zawiera przepisy, które wpływają na sytuację konsumentów. Celem jest zapewnienie większej ochrony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala 35-lecia Wolności Gospodarczej money.pl: Cezary Kozanecki, Założyciel i Prezes Zarządu Synektik

Operatorzy oddadzą pieniądze klientom

Jedna ze zmian dotyczy kart przedpłaconych (tzw. prepaid). Dotychczas użytkownicy telefonów na kartę, którzy nie wykorzystali wszystkich środków przed końcem okresu ważności, tracili je bezpowrotnie. Nowe przepisy zobowiązują operatorów do zwrotu pieniędzy.

Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska, wyjaśnił w rozmowie z portalem prawo.pl, że środki nie będą przepadać np. w sytuacji, gdy klient zdecyduje się przenieść numer do innego operatora.

Poza tym środki na karcie prepaid nie przepadną również wtedy, gdy karta straci ważność, bo klient nie doładuje jej wskazaną kwotą w terminie narzuconym przez operatora.

Niewykorzystane pieniądze zostaną zwrócone w sposób wskazany przez klienta. Od tej kwoty operator potrąci opłatę, której wysokość ustali rozporządzenie.

Co więcej, abonenci będą mogą liczyć na większą przejrzystość ofert i ochronę przed niejasnymi opłatami dodatkowymi. Operatorzy zostali zobowiązani, aby prezentować warunki umowy w prosty i zrozumiały sposób. Ma w tym pomóc nowa porównywarka ofert telekomunikacyjnych.

Wspólna ładowarka USB-C metodą na walkę z elektrośmieciami

Nowelizacja sankcjonuje też wspólne ładowarki do telefonów i innych urządzeń. W sprzętach elektronicznych ma pojawić się uniwersalny port ładowania USB-C. Celem jest ułatwienie ładowania sprzętów, a także zmniejszenie ilości elektrośmieci.

Od 28 grudnia 2024 r. przepisy dotyczą smartfonów, tabletów, konsoli, czytników książek, klawiatur, myszek, głośników, aparatów cyfrowych, nawigacji i słuchawek. Zmiany dotkną laptopy dopiero od 28 kwietnia 2026 r.

Zmiany w zakresie ładowarek wprowadzają też drugi obowiązek, który wejdzie w życie nieco później (28 grudnia 2024 r.). Producent, który oferuje sprzęt z ładowarką, będzie musiał także sprzedawać wariant bez ładowarki. Informacja o tym, czy ładowarka jest dołączona do zestawu, ma być przedstawiona na opakowaniu w formie graficznego piktogramu (bezpośrednio na pudełku lub w formie naklejki).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Anna N.
miesiąc temu
Powinni jeszcze wprowadzić 2 letnią gwarancję na kabelki do ładowania. Kupuje je zawsze w sklepie samsunga. Po jakimś czasie widzę zauważalny spadek ładowania telefonu. Kabel jest cały, nie ma nigdzie przetarć a i tak słabo ładuje. Wymian kabla co kilka miesięcy sprawia że i tak mimo że wszystkie sprzęty mam na wejście USB C to i tak mam mnóstwo kabli które się do niczego nie nadają
jerzy m.
miesiąc temu
NARESZCIE
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
gość
miesiąc temu
Tak. Skręty z playa oddadzą ci kasę, potrącając 25 zł opłaty manipulacyjnej.
Kalamazoo
miesiąc temu
A kiedy wejdzie ustawa zabraniająca operatorom stosować ich "kary umowne", które są niewspółmiernie wysokie do wartości umów. Powinny być zniesione tzw. "zniżki", które tylko uwiązuję klienta. Również, operatorzy powinni być zobowiązani kończyć umowę np. w ciągu 2 tygodni lub miesiąca a nie np. na koniec następnego miesiąca, jak to niektórzy operatorzy stosują.
Arkadiusz
miesiąc temu
jeszcze jak najszybciej wspólna ładowarka do samochodów, a nie taki bałagan jak obecnie
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
Lena
miesiąc temu
Prosze pisac na temat. A w kwestii pracy, kazdy kto chce moze pracowac. Ja chorujac na nowotwor pracowalam. Zarowno 3 miesiace przed operacja jak i 3 tygodnie po wrocilam do pracy.
Klient
miesiąc temu
Brawo ! Dobra decyzja !
Kalamazoo
miesiąc temu
A kiedy wejdzie ustawa zabraniająca operatorom stosować ich "kary umowne", które są niewspółmiernie wysokie do wartości umów. Powinny być zniesione tzw. "zniżki", które tylko uwiązuję klienta. Również, operatorzy powinni być zobowiązani kończyć umowę np. w ciągu 2 tygodni lub miesiąca a nie np. na koniec następnego miesiąca, jak to niektórzy operatorzy stosują.
APEL do Rządu...
miesiąc temu
Na to już czas Aby Unia Europejska I Rząd Polski Wprowadził Stały Gwarantowany Dochód Finansowy Aby Pozbyć się Wykluczeń społecznych, ekonomicznych -finansowych Cyfrowych .. Tak Wszystko drożeje .. A dla osób dorosłych niepełnosprawnych ruchowo Po wypadkach komunikacyjnych czy drogowych Tytułem Wypadek w Drodze do pracy z Pracy Te osoby nie mogą liczyć na stałe świadczenia Nie otrzymali rent wypadkowych Ani Żadnego odszkodowania z ZUS Choć nie są na wózkach inwalidzkich to ich wytrzymałość organizmu jest mocno ograniczona fizycznie Nie wytrzymują obciążeń fizycznych całego dnia aktywności fizycznej Nie mogą liczyć na otoczenie ani na Te nowe Wsparcie dla osób dorosłych niepełnosprawnych Bo niby są samodzielni Mogą się ubrać , pójść do wc Umyć się itp Więc im tzw punktów Nie przyznają ..zero .. I nikogo z tych komisji nie obchodzi za co ma taka osoba sama się leczyć bo do lekarzy kolejki a rak nie czeka lub inną choroba stała ..okresowa etc Brak finansów na dalsze leczenie usprawniające czy rehabilitację sanatoria uzdrowiska Pomimo ogłoszenia Zbiórek publicznych zero wpłat Na nikogo nie można liczyć Tym bardziej na instytucje Rządowe czy Po za Rządowych organizacji Ich status na to nie pozwala Taką odpowiedź otrzymują te osoby poszkodowane przez zdarzenia losowe Apelujesz i Nic Cisza Polityka Państwa idzie w złą stronę Dlaczego jest przez te Ustawy przepisy prawa Mnożenie Wykluczeń .. I tak Za ,,zdrowy ,, aby otrzymać Wsparcie Finansowe..za ,, chory ,, aby być zatrudnionym Kolejna sprawa to brak pracy w małych miasteczkach osadach czy wsiach Te osoby po wypadku Żyją od komisji do komisji Na świadczeniach okresowych Kiedy się skończy się ta biurokracja Kiedy będą Stałe świadczenia Obojętnie jaką mają grupę czy stopień niepełnosprawności.. To są ludzie nie rzeczy które można wyrzucić w kąt ..i będą tam Wegetować od komisji do komisji .. Aby ci co mają tam pracę zarobili sobie Uzdrawiając na siłę ale tylko na papierku z pieczątka . ,,Zdolny do pracy,, Z połamanym kręgosłupem i innymi obrażeniami ciała i nabytymi chorobami Do pracy fizycznej Gdyż do innej nie przyuczą Zdalnej pracy nie dadzą A i nikt nie wesprze nie pomoże .. Zakładów pracy chronionej w małych miasteczkach osadach czy wsiach Po prostu Nie ma i nie będzie.. I tak koło się zamyka Pracodawca nie zatrudni tej osoby bo nie spełnia Jego Warunków Jest za chora i po 50+ A według wytycznych Rząd Polski za ,, zdrowia,, aby otrzymać Wsparcie Finansowe i te dodatki Stałe świadczenia do końca życia Po zdrawiam serdecznie wszystkich zainteresowanych Miłego dnia I wygranych w Lotto ..bo nikt ci nie da ..
gość
miesiąc temu
Tak. Skręty z playa oddadzą ci kasę, potrącając 25 zł opłaty manipulacyjnej.