Notowania

wiadomości
17.07.2019 20:36

Dymisja szefa NFZ. Balicki: "Trzeba zlikwidować centralę NFZ"

Dymisja szefa NFZ, według Marka Balickiego, to szansa na nowe otwarcie i nowe podejście do Funduszu. - O likwidację centrali NFZ wnioskowałem już w 2005 r. - mówi money.pl były minister zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Były minister zdrowia Marek Balicki proponuje radykalne zmiany w Funduszu.

Andrzej Jacyna Funduszem kierował od 2016 roku - najpierw jako pełniący obowiązki prezesa, a potem od 2018 roku jako prezes. Jak już pisaliśmy w money.pl, pierwsze niepotwierdzone informacje o jego dymisji pojawiły się w środę po południu.

Nasze kolejne pytania w tej sprawie do NFZ i Ministerstwa Zdrowia długo pozostawały bez odpowiedzi. W końcu dymisję potwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski w Polsat News.

Służba zdrowia. Ministerstwo zaostrza kontrole

Minister zdrowia powiedział, że Jacynę czekają "nowe wyzwania" i podziękował mu za pracę. Łukasz Szumowski uchylił się od odpowiedzi na pytanie o powody tej dymisji. Nie chciał również mówić o ewentualnych kandydatach na to stanowisko.

- Zostanie ogłoszony konkurs. Dlatego nie wiem teraz, kto to będzie, ale w ciągu miesiąca albo dwóch - wszystko stanie się jasne - mówił Szumowski.

Marek Balicki, minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, nie jest specjalnie zaskoczony dymisją. - Pierwsze informacje na ten temat słyszałem już na wiosnę. Wtedy również mowa była o tym, że to sam prezes Funduszu chce zrezygnować - mówi Marek Balicki.

Jednak dla naszego rozmówcy kwestia, której minister Szumowski nie chciał komentować, jest najistotniejsza. - Wszystko zależy od tego, kto zostanie następcą, bo niewątpliwie NFZ wymaga zmian. Należałoby zacząć od likwidacji centrali. Jej utrzymanie jest dysfunkcyjne - mówi Balicki.

Jego zdaniem całą koordynacją funkcjonowania oddziałów wojewódzkich Funduszu może zajmować się minister zdrowia. - Centrala nie zajmuje się przecież kontraktowaniem, to zadanie wojewódzkich oddziałów. To dublowanie wprowadza mniej lub bardziej utajoną rywalizację między instytucjami, która tylko szkodzi służbie zdrowia - przekonuje Balicki.

Dlatego jego zdaniem, nowy prezes NFZ powinien właśnie od takiej decyzji rozpocząć swoje rządy - Postulowałem o to już w w 2005 r. kiedy w ministerstwie zdrowia rządził Zbigniew Religa - podsumowuje Balicki.

Były minister zdrowia nie chciał doradzać kolejnych kroków nowemu szefowi NFZ. - Przygotowanie planu przeniesienia centrali do ministerstwa to wystarczająco trudne zadanie jak na początek - podsumowuje Balicki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, służba zdrowia
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2019

emerytkaJestem takiego samego zdania od lat , że ta instytucja jest zbędna !!!!!!!! pieniądze , które przeznaczamy na NIEMRAWYCH URZĘDNIKÓW , … Czytaj całość

17-07-2019

choryi tu bym sie zgodził likwidacja tego szkodnika NFZ jest niezbedna do podjecia próby reanimacji służby zdrowia cięzki to będzie zabieg ale warto

17-07-2019

MałaRysaNFZ to nie tylko kontraktowanie usług leczniczych. To także weryfikacja usług, wydawanych leków, itp. Te procedury winny byc jednolite w całym kraju. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)