Notowania

zus
05.11.2019 15:01

Dzięki nowelizacji przepisów składki na ZUS opłacimy nie tylko przelewem

Zapowiadana zmiana przepisów może wprowadzić nowe sposoby opłacania składek ubezpieczeniowych. Dziś jest to możliwe przelewem bankowym – tradycyjnym lub elektronicznym – ale już wkrótce alternatywą mogą stać się płatności kartowe, natychmiastowe, a nawet mobilne – takie jak BLIK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Od czasu uchwalenia przepisów regulujących sposób opłacania składek na ZUS pojawiło się wiele nowych sposobów dokonywania płatności (Fot: Stepan Popov)

W aktualnym stanie prawnym składki ZUS zapłacić można przelewem – tradycyjnie na poczcie lub przez bankowość elektroniczną. To dlatego, że w ustawie o międzybankowym systemie ubezpieczeń społecznych mowa jest wyłącznie o bankowym systemie elektronicznym, a jego definicję spełnia wyłącznie system ELIXIR, obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. od 1994 roku.

Ryczałtowe rozliczanie z ZUS pozostanie.
Zmiany w ZUS. Proporcjonalność składek jednak tylko dla najmniejszych firm

Niewykluczone, że przepisy wkrótce uwzględnią to, że w ostatnich dwóch dekadach pojawiły się nowe systemy płatności. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", projektowana nowelizacja ustawy przewiduje zastąpienie odwołania do międzybankowego systemu terminem szerszym, a więc "systemem płatności". Jeśli tak się rzeczywiście stanie, składki na ZUS będzie można wpłacać nie tylko z wykorzystaniem konkurencyjnego dla Elixira systemu Blue Cash, ale też przy pomocy oferowanego przez BLIK, który oferowany jest przez spółkę Polski Standard Płatności. Wreszcie będzie można zapłacić również kartą płatniczą.

Obejrzyj: Przedsiębiorcy dzwonią do ZUS zdziwieni "Halo, moment, ale dlaczego?"

Zniesienie limitu 30-krotności składek wpłynie negatywnie na wizerunek Polski wśród inwestorów
ZUS do zmiany. Na zniesieniu limitów ucierpi wizerunek Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, przelew elixir, składki do zus, przelewy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2019

nightmare 666ZUS chce od Was tylko pieniedzy i nic wiecej!

05-11-2019

jaSkładki na ZUS? Chyba PODATKI na ZUS.

06-11-2019

TB58aA jak już będzie wszystko w BLIK, lub pokrewnych programach, to okaże się, że łączność siadła, serwery nie wytrzymują, drobna dobowa awaria, albo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)