Notowania

gospodarka
10.12.2019 13:56

Dziennikarze Wirtualnej Polski i money.pl nominowani do nagrody Grand Press

Dziennikarze Wirtualnej Polski i money.pl Sebastian Ogórek oraz Mateusz Ratajczak zostali nominowani do prestiżowej nagrody Grand Press. Nominacja przyznana jest za materiał o historii Polaka, który w loterii Eurojackpot wygrał 193 mln zł.

Podziel się
(WP.PL)

Wyróżniony w kategorii "Reportaż" został materiał pt. "Dżekpot, czyli o Wojciechu, którego życie bajką się nie stało. To historia o najwyższej wygranej w historii Polskiego Totalizatora i o człowieku , który zgarnął 193 mln zł. Nasi dziennikarze dotarli do niego i jego rodziny. I opisali pierwsze minuty po wygranej, pierwsze decyzje i skomplikowane relacje z rodziną.

"Ludzie mówią, że kazał się rozwodzić dzieciom. Ma forsę, to wymienia rodzinę. Mówią, że kupi wnukom ferrari i porsche. Mówią, że mieszkał "o tu, za rogiem". A on nie wyjechał nawet na wakacje, w garażu wciąż stoi kilkunastoletnia skoda. Wygrał i nic. Woli stare życie, dom. "I w ogóle nie ma się czym ekscytować". Dotarliśmy do Wojciecha, który wygrał 193 miliony złotych w Eurojackpot" - pisali Mateusz Ratajczak i Sebastian Ogórek. Materiał został opublikowany w sierpniu w Magazynie Wirtualnej Polski. Można go przeczytać tutaj:

Wojciech wciąż gra. I wciąż wierzy, że znów wygra. - Jeszcze te pieniądze będą moje! - mówi.
Dżekpot, czyli o Wojciechu, którego życie bajką się nie stało

We wtorek przed galą - na finałowym posiedzeniu - jury w tajnym głosowaniu zdecyduje o tym, komu przypadną nagrody w ośmiu kategoriach konkursu Grand Press 2019. Nominowanych jest 55 materiałów. Na konkurs w tym roku wpłynęła rekordowa liczba 850 prac.

Oto pełna lista nominowanych prac w kategorii "Reportaż prasowy/internetowy":

1 - "Sekret Świętej Brygidy" – Bożena Aksamit ("Gazeta Wyborcza ‒ Duży Format") we wstrząsającym reportażu pokazuje ofiary ks. Henryka Jankowskiego, zgwałcone nastolatki, czasem odbierające sobie potem życie. Tekst wstrząsnął opinią publiczną z powodu pozycji swojego negatywnego bohatera, ale także dlatego, że wokół jego czynów panowała od lat zmowa milczenia. Był to ostatni reportaż Bożeny Aksamit, która niedługo potem zmarła na raka.

2 - "Raz tylko zapytałam córkę i syna: jak umrę, to się Zosią zaopiekujesz?" - Edyta Brzozowska (Onet Kobieta) opowiada o dramacie kobiety w ciąży zaskoczonej wiadomością, że razem z dzieckiem w jej brzuchu rośnie rak.

3 - "13 dziewczynek księdza" – Zuzanna Bukłaha i Kacper Sulowski ("Gazeta Wyborcza ‒ Duży Format") problem pedofilii w Kościele pokazują na przykładzie księdza z małej miejscowości, w której odwiedzające mieszkanie wikarego nastoletnie dziewczynki nie budzą już niczyjego zdziwienia.

4 - "Katastrofy Andrzeja N." – Edyta Gietka ("Polityka") po siedmiu latach od jednej z najtragiczniejszych katastrof kolejowych wraca do Szczekocin, żeby opowiedzieć o dramacie dróżnika, który wciąż szuka samobójczych okazji, by wymierzyć sobie karę, chociaż winą obarczyć można także przełożonych nieczułych na jego stan psychiczny i wcześniejsze błędy.

5 - "Pani Basia" – Violetta Krasnowska ("Polityka") opisuje jedną z najbardziej znanych, a jednocześnie tajemniczych postaci polskiej polityki – kierowniczkę biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego, która karierę w administracji państwowej zaczynała w czasach PRL.

6 - "Dżekpot, czyli o Wojciechu, którego życie bajką się nie stało" – Mateusz Ratajczak i Sebastian Ogórek (Wirtualna Polska Finanse) dotarli do Polaka, który w loterii Eurojackpot wygrał 193 mln zł. Mimo zapewnień nie podzielił się tą sumą z nikim poza urzędem skarbowym.

7 - "Tata zastępczy wali z brzucha" – Paweł Piotr Reszka ("Gazeta Wyborcza ‒ Duży Format") odsłania koszmar, który przez lata rozgrywał się w rodzinie zastępczej, gdzie dzieci traktowano jedynie jako źródło dodatkowego zarobku. Dzieci milczą, bo wydaje im się, że na tym polega wychowanie.

Jednocześnie do nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego nominowany jest inny dziennikarz Wirtualnej Polski - Michał Kołodziejczyk. "Za doskonały warsztat dziennikarza (bez jakiegokolwiek przymiotnika), dyscyplinę myśli i kulturę słowa prezentowaną w mediach tradycyjnych i społecznościowych" - tak nominację uzasadnia kapituła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, gospodarka polska, gospodarka wiadomości, grand press
Źródło:
money.pl
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące