Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Płatna współpraca z marką Tech Sterowniki Płatna współpraca z marką Tech Sterowniki

Efektywnie i wygodnie. Inteligentne ogrzewanie w hotelu

Podziel się:

Komfort dla gości, wygoda i oszczędności dla właścicieli. Tak w największym skrócie można opisać korzyści, jakie z zainstalowania systemu automatycznego sterowania ogrzewaniem wynikają dla hotelu, który postawił na zapewnienie optymalnych warunków w pokojach bez marnowania cennego ciepła. Jak taki system sprawdza się na co dzień i co – poza oszczędnościami – przynosi jego funkcjonowanie?

Efektywnie i wygodnie. Inteligentne ogrzewanie w hotelu
(Adobe Stock)

Krystalicznie czyste powietrze w sercu Beskidu, u podnóży Góry Jastrzębica. Raj dla osób szukających odpoczynku i komfortu. Tu umiejscowiony jest Hotel Żywiecki, szczycące się czterogwiazdkową jakością miejsce, w którym można złapać oddech w strefie SPA, wykwintnie zjeść w hotelowej restauracji lub zorganizować konferencję biznesową.

Jednym z większych wyzwań, jakie stoją przed tego typu obiektami, jest utrzymanie właściwej temperatury w pokojach i częściach wspólnych. Tutaj do ogrzewania wykorzystywany jest pellet – miesięcznie zużywane jest ponad 20 ton tego paliwa. Niezwykle istotne jest więc to, by wytworzonego ciepła nie marnować. A to nie jest takie proste.

- Nagminne było to, że klient, kiedy mu było zbyt ciepło, otwierał po prostu okno w pokoju – mówi Michał Kapuściak, manager obiektu. - Z jednej więc strony grzejniki pracowały pełną mocą, a z drugiej ciepło uciekało na zewnątrz. Nie ma takiej możliwości, żeby klientów nauczyć, żeby przykręcali głowice na grzejnikach. Potrzebne więc było inne rozwiązane.

Tym rozwiązaniem okazał się system sterowania ogrzewaniem produkowany przez polską firmę Tech Sterowniki. Jego zasada działania jest niezwykle prosta – kiedy w pomieszczeniu jest otwarte okno, głowica na grzejniku jest zamykana. Do ustawiania temperatury służy sterownik zainstalowany w tym pomieszczeniu, dodatkowo – całym systemem można sterować zdalnie za pomocą dedykowanej aplikacji.

- Mamy takie rozwiązanie w każdym pokoju i to gość ustala sobie temperaturę na sterowniku – opisuje Michał Kapuściak. - To pozwala nam uniknąć przegrzewania pokoju i oszczędzać pellet.

System Sinum od firmy Tech Sterowniki jest kompleksowym rozwiązaniem z rodzaju smart-home. To cała seria urządzeń, dzięki którym można automatyzować i optymalizować ogrzewanie, ale też sterować pompą ciepła czy instalacją fotowoltaiczną. Pozwala też na kontrolę nad oświetleniem, roletami czy systemem zabezpieczeń.

Dziś skupimy się jednak tylko na tej jego części, która dotyczy optymalizacji działania ogrzewania. W szczególności w dużych budynkach, takich jak m.in. hotele czy pensjonaty.

Jak to działa?

Ogrzewanie strefowe systemu Sinum pozwala na kontrolę temperatury w różnych częściach budynku niezależnie od siebie. W każdym pomieszczeniu montuje się czujnik temperatury i głowice na grzejnikach, które łączą się bezprzewodowo z centralnym urządzeniem sterującym. Ta centrala może też zarządzać ogrzewaniem podłogowym (jeśli jest zainstalowane) oraz pracą kotła (jeśli jest taka potrzeba). W oknach instalowane są czujniki, które wyłączają ogrzewanie w pomieszczeniu, w którym takie okno jest otwarte. Po jego zamknięciu ogrzewanie jest wznawiane aż do osiągnięcia zadanej temperatury.

Sinum pozwala na automatyczne dostosowywanie ciepła do wcześniej zaprogramowanych ustawień, eliminując potrzebę ręcznej regulacji. Użytkownik może ustawić preferowane temperatury dla różnych pór dnia i dni tygodnia przez aplikację. Na przykład w hotelowej restauracji można ustawić ją na niskim poziomie w godzinach nocnych, gdy jest zamknięta, i na wyższym, przed przyjściem gości na śniadanie.

System włącza ogrzewanie w danym pomieszczeniu tylko wtedy, kiedy temperatura spadnie poniżej zadanej wartości. Może również sterować pracą urządzenia grzewczego i dawać sygnał do grzania tylko w momencie, kiedy któraś ze stref tego wymaga.

Takie rozwiązanie pozwala dynamicznie reagować na zmieniające się warunki i automatycznie dostosowywać pracę ogrzewania, co przyczynia się do efektywności energetycznej i komfortu użytkowników.

Pełna kontrola

W Hotelu Żywieckim system Sinum działa w 33 pokojach i restauracji hotelowej już trzeci rok.

- W każdym pokoju jest po kilka głowic, więc mamy ich w sumie ponad sto w całym hotelu – wylicza Michał Kapuściak. - Do tej pory zdarzyło się, że w kilku głowicach musieliśmy wymienić baterie. O wszystkim system nas poinformował i mogliśmy natychmiast zareagować.

Sterowanie ogrzewaniem jest możliwe – jak wspomnieliśmy – za pomocą aplikacji, ale też każdy gość może dostosować temperaturę do własnych preferencji. W każdym pokoju jest zainstalowany sterownik pozwalający na łatwe podniesienie lub obniżenie temperatury.

- Jest tam pokazana obecna temperatura, oprócz tego znajduje się tylko plus i minus. Ekran jest podświetlany, więc to banalne, nie ma problemu z obsługą sterownika – wyjaśnia manager Hotelu Żywieckiego. - Pojawiają się natomiast sytuacje, w których gość dzwoni na recepcję, mówiąc, że nie działa u niego ogrzewanie. Wtedy recepcjonistka informuje go, że owszem, nie grzeje, bo jest otwarte okno. I to się dzieje mimo odpowiednich informacji - firma Tech Sterowniki dostarczyła nam odpowiednie naklejki i przy każdej klamce jest napisane, że ogrzewanie się wyłącza po otwarciu okna.

Dzięki zdalnemu dostępowi do systemu zarówno manager, jak i osoby z działu technicznego mogą na bieżąco monitorować stan całego systemu i reagować na ewentualne problemy. Te wynikają nie tyle z samego działania Sinum, ile z faktu, że goście hotelowi są czasem nieuważni, a czasem – bardzo dociekliwi.

- Zdarza się na przykład, że gość, widząc czujnik okna, zaczyna w nim szperać, chcąc się dowiedzieć, co to jest i jak działa. I czasem go uszkodzi. Wtedy my za pomocą aplikacji jesteśmy w stanie w danej strefie tymczasowo odłączyć ten czujnik, żeby wszystko działało do czasu, gdy zjawi się technik – wyjaśnia Kapuściak.

Ile można zaoszczędzić?

Wygoda zarządzania i sterowania ogrzewaniem to jedno, ale drugim niezwykle ważnym czynnikiem przemawiającym za instalacją Sinum są oszczędności, jakie on daje. Jak przyznaje manager Hotelu Żywieckiego, trudno jest akurat w tym obiekcie dokładnie wyliczyć skalę tych oszczędności, bo na całość składają się 3 budynki, centralna kotłownia i dwa gigantyczne piece pelletowe, które cały czas pracują na podgrzewanie wody użytkowej i ogrzewanie, nie jest więc możliwe, by odseparować zużycie pelletu przeznaczone na wytworzenie ciepła.

- Po tych trzech latach mogę powiedzieć, że system już się zwrócił – przyznaje Kapuściak. - Dzięki temu, że nie przegrzewamy pomieszczeń, mamy pełną kontrolę nad zużyciem ciepła w każdym z nich, mamy ujednoliconą temperaturę w całym obiekcie, to wszystko przekłada się na oszczędności.

W tym miejscu warto przytoczyć badania, które wykonała krakowska AGH po zainstalowaniu systemu Sinum w jednym ze swoich akademików. To obiekt, który można porównać do hotelu – wiele pokoi, w każdym czujniki i głowice, które zapobiegają przegrzewaniu pomieszczenia. Tutaj też był problem z tym, że mieszkańcy otwierali okna, by obniżyć temperaturę, podczas gdy grzejniki pracowały pełną mocą.

Po uruchomieniu systemu oszczędności na ogrzewaniu sięgnęły 50 procent. To konkretny dowód na to, że system Sinum wprost przekłada się na finanse, a im większy obiekt, tym o większych kwotach mówimy.

- Zainstalowaliśmy ten system także w innej naszej lokalizacji, w apartamentach kamienicy na rynku, i tam też sprawdza się doskonale – mówi Michał Kapuściak. - Mogę z czystym sumieniem polecić to rozwiązanie każdemu hotelowi czy innemu obiektowi, szczególnie tam, gdzie jest dużo ludzi i trudno zapanować nad tym, jak pracuje ogrzewanie, kiedy otwarte są okna i kiedy ciepło jest po prostu marnowane.

Nie tylko hotele

Na koniec dodajmy, że system Sinum, chociaż doskonale sprawdza się w większych obiektach, jak akademiki, szpitale czy hotele, jest instalowany także w domach jednorodzinnych. To znacznie więcej niż samo sterowanie ogrzewaniem, to system inteligentnego domu pozwalający na kontrolę różnych elementów z wykorzystaniem produktów firmy Tech Sterowniki, ale także oferujący zaawansowane możliwości integracji z innymi systemami inteligentnego domu. Wspiera popularne protokoły komunikacyjne, takie jak Modbus RTU/TCP oraz HTTP/MQTT, co umożliwia łatwą integrację z wieloma różnymi urządzeniami.

Sinum może działać zupełnie lokalnie, bez podłączenia do internetu lub z wykorzystaniem chmury, co pozwala na pełne wykorzystanie jego możliwości w zdalnym sterowaniu podłączonymi urządzeniami. Za pomocą aplikacji mobilnej lub przez przeglądarkę internetową można sterować ogrzewaniem z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. System umożliwia analizę w czasie rzeczywistym oraz generowanie raportów, co pozwala na identyfikację możliwości dodatkowych oszczędności.

Płatna współpraca z marką Tech Sterowniki

oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany