Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Eksperci o testach z dyskontów: "Mogą wprowadzić w błąd"

9
Podziel się:

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych odradza kupowanie testów serologicznych w dyskontach. - Nie wykrywają one świeżego zakażenia i informują jedynie o tym, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem - mówi prezes KRDL Alina Niewiadomska.

Eksperci o testach z dyskontów: "Mogą wprowadzić w błąd"
Eksperci odradzają testy z dyskontów. (PAP, PAP/EPA/NEIL HALL)

- Zalecamy ostrożność w przypadku testów, które w tej chwili dostępne są w dyskontach. Osoba po wykonaniu takiego testu nie dowie się niczego konkretnego. Mogą one dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa - mówi Alina Niewiadomska.

Dodała, że w przypadku wyniku negatywnego osoba taka będzie myślała, że jest zdrowa.

- Tymczasem test nie wykryje świeżego zakażenia, ponieważ na wytworzenie przeciwciał organizm potrzebuje czasu. Pozytywny wynik testu świadczy jedynie o kontakcie z koronawirusem, ale nie ma pewności, że był to SARS-CoV-2, ponieważ jest to duża grupa blisko spokrewnionych wirusów. Nie daje też odpowiedzi na pytanie, czy wykryte przeciwciała zostały wytworzone w trakcie choroby, czy było to bezobjawowe zakażenie. Dlatego odradzam kupowanie testów z internetu czy dyskontów - wyjaśniła.

Zobacz także: Testy na przeciwciała covid ze sklepu. Były szef GIS bardzo krytycznie

Zachęciła do korzystania z testów wykonywanych w laboratoriach, a nie z tych, które można kupić w detalicznej sprzedaży.

- Jedynie testy molekularne i antygenowe mogą dać nam informację o wczesnej infekcji. Test z marketu może dać w przypadku świeżego zachorowania negatywny rezultat, nawet jeżeli ktoś od kilku dni ma objawy zakażenia. Obecnie dostęp do testów PCR jest uproszczony, skierowanie na test można uzyskać od lekarza POZ, ale również wypełniając ankietę na stronie gov.pl/dom - przypomniała.

Zaznaczyła dalej, że tylko badania wykonane w laboratorium dają miarodajny wynik, który jest autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego.

- Diagnosta się pod nim podpisuje, a tym samym bierze odpowiedzialność za wykonaną procedurę. Diagności laboratoryjni pomogą wybrać rodzaj testu odpowiedni dla sytuacji klinicznej i epidemiologicznej pacjenta. Takiej pomocy nie możemy oczekiwać od pracowników dyskontu. Dlatego jeżeli chcemy mieć pewność czy jesteśmy chorzy i gdy mamy objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarza, który skieruje nas na badanie - powiedziała.

Jest kilka rodzajów testów, które służą wykrywaniu aktywnej infekcji spowodowanej koronawirusem lub śladów jej przejścia. Rekomendowane są dwa z nich - genetyczny tzw. PCR, który wykrywa materiał genetyczny wirusa (jego RNA) oraz antygenowy, który rozpoznaje białko wirusa. Jest to możliwe u pacjenta, który ma objawy tzw. wysoką wiremię. Negatywne wyniki tych testów zwalniają z kwarantanny, również też nałożonej obowiązkowo przy przekraczaniu granicy.

Test PCR najskuteczniej wykrywa RNA wirusa dzień po objawach lub 7-9 dni po kontakcie z zakażonym, antygenowy zalecany jest przy objawach COVID-19 - 5-7 dni od momentu ich wystąpienia.

Dostępne są również testy z krwi żylnej, którymi wykrywa się przeciwciała trzech typów. Potwierdzają one przebycie infekcji. Można oznaczyć je ilościowo (miano) lub jakościowo. We wczesnej fazie infekcji (do około 7 dni od objawów) to przeciwciała typu IgA i IgM, po około dwóch tygodniach od objawów lub po 3 tygodniach od kontaktu należy badać już przeciwdziała IgG.

W ramach NFZ, gdy występują objawy, lekarz wystawia skierowanie na badanie PCR. Osoba może też wybrać drugi sposób – przejść procedurę kwalifikacyjną na wymaz wypełniając formularz na stronie pacjent.gov.pl. Jeśli algorytm oceni, że istnieje duże ryzyko zakażenia, wystawia e-skierowanie.

Każdą osobę od chwili wystawienia skierowania na test obowiązuje kwarantanna. Jest ona automatycznie znoszona, gdy wynik testu jest negatywny. Jeśli natomiast badanie wykryje wirusa SARS-CoV-2, to taka osoba kierowana jest na izolację, która wynosi co najmniej 10 dni. O jej przedłużeniu w tym przypadku zadecyduje lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
xxx
3 lata temu
Sami eksperci w tym kraju Kogo by nie pytali w mediach to ekspert 😂😂😂😂😂😂
Anonimus
3 lata temu
Mieszkam w Niemczech. Tutaj test kosztuje w dyskouncie około 5 €. Mam pytanie: Ile kosztuje w Polsce ? Następna sprawa. Żeby zostać ostrzyżonym u fryzjera, trzeba przynieść wyniki testu (nie starsze niz 48 godzin), albo wykonać test na miejscu za 8 €. Każdy ma również prawo, do jednego bezpłatnego testu w tygodniu, ale trzeba pokazać dowód osobisty. Jest to niebezpieczne, bo w przypadku testu pozytywnego jest się "uziemionych", bo dostanie się nakaz kwarantanny. Cytując klasyka: "Jakbyś niedźwiedziu w mateczniku siedział, nigdy by się Wojski o tobie nie dowiedział".
SP45-116
3 lata temu
To rozumiem, że PCR i antygenowe działają tak samo? Jest dużo koronawirusów.
permanentny
3 lata temu
Bo co bo wtedy wyjdzie szwindel.że badacie ludzi testami pozytywnymi aby wymuszać szczepienia na covid którego nie mają i którego już nie ma.
borys
3 lata temu
testy antygenowe można kupić na znanym portalu aukcyjnym. Wykrywają aktywną infekcję. Testy molekularne generalnie nie nadają się do diagnostyki ponieważ powszechnie używa się zanieczyszczanego materiału do badań - to po pierwsze a po drugie laboratorium powinno przejść proces walidacji i oceny wiarygodności z innymi wiarygodnymi metodami. Czyli w skrócie RT PCR jest niewiarygodne w diagnostyce. Testy serologiczne skutecznie wykrywają minione infekcje i to tylko do kilku miesięcy wstecz. I nic tutaj nie wprowadza w błąd. Może z wyjątkiem PCR które są tak powszechnie używane. Znajomy który mieszka w sąsiedztwie (tutaj w UK) dla sprawdzenia zrobił 4 testy PCR w tym samym dniu. Dostał dwa wyniki negatywne i dwa pozytywne. Od tego czasu nie wierzę w te wymazy i to całe testowanie