Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ekspert o 40. pozycji Polski w Doing Busines: "Trend jest jednoznaczny – w dół"

183
Podziel się

Nasz kraj zajął w rankingu Doing Business 40. pozycję, czyli o 7 pozycji gorzej niż w poprzednim roku, o 13 pozycji niżej niż w DB’2018. Trend jest jednoznaczny – w dół. Powinno się to stać poważnym powodem do refleksji dla zarządzających polityką gospodarczą – uważa ekspert BCC.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uspokaja, że spadająca pozycja w Polski w rankingu nie jest niczym niepokojącym
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uspokaja, że spadająca pozycja w Polski w rankingu nie jest niczym niepokojącym (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS)
bDoMXOQB

W czwartek Bank Światowy opublikował najnowszą edycję rankingu Doing Business, w którym ocenia łatwość prowadzenia biznesu we wszystkich krajach świata. Polska zajęła w nim 40. Miejsce, czyli spadła o 7 pozycji w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem.

Witold Michałek, ekspert BCC ds. makroekonomii i legislacji Business Centre Club jest zdania, że czterdzieste miejsce w rankingu skierowanym do potencjalnych inwestorów na świecie, w sytuacji, kiedy Polska publicznie zgłasza aspiracje, aby zaliczyć ją do dwudziestu najlepiej rozwiniętych gospodarek świata – to nie jest najlepsza rekomendacja.

bDoMXOQD

Dodaje, że wprawdzie rządzący mają wiele powodów do zadowolenia – stosunkowo szybki wzrost gospodarczy, niska inflacja, umiarkowany deficyt sektora finansów publicznych, wzrastający udział eksportu w PKB, ale sporo jest też barier utrudniających prowadzenie działalności.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatki do zmiany. Będziemy zarabiać więcej

- Ciągle zmieniające się prawo gospodarcze, słaby dialog ze środowiskiem biznesu, prymat doraźnych celów politycznych nad długookresowym rozwojem kraju, etc. Końcowym rezultatem jest m.in. bardzo niski udział inwestycji w PKB Polski – zauważa Witold Michałek.

bDoMXOQJ

- Mimo spadku, naszą lokatę wciąż można jednak uznać za dobrą. Zestawienie to uwzględnia przecież w sumie 190 gospodarek. Polska znalazła się na 15. miejscu wśród państw UE, przed takimi krajami, jak Holandia, Belgia czy Włochy. Uzyskaliśmy też najlepszą lokatę wśród państw Grupy Wyszehradzkiej – napisano w nim.

Resort wyjaśnił ponadto, że wydłużenie czasu potrzebnego na zarejestrowanie kupna nieruchomości jest pokłosiem… boomu gospodarczego.

Zdaniem Michałka komentarz ten "nie wyważa racji, nie przyznaje, że jednak w co najmniej kilku z badanych dziesięciu obszarów sytuacja nie jest najlepsza i należy ją jak najszybciej poprawić, tylko – jest dobrze, a ten jeden czy dwa drastyczne spadki w rankingu – to zupełny przypadek, jednorazowy incydent, niewart uwagi".

bDoMXOQK

- Niestety, nie takiej reakcji oczekują przedsiębiorcy i potencjalni inwestorzy od administracji rządowej. Potrzebujemy znacznie więcej niż obecnie dyskusji merytorycznej, partnerskiego traktowania w procesie konsultacji rządowych projektów ustaw i sektorowych polityk, ograniczenia doraźnych decyzji motywowanych politycznie oraz długookresowego spojrzenia na obecne i przyszłe problemy przedsiębiorców i inwestorów, których miejsce Polski w rankingu Banku Światowego powinno przyciągać znacznie silniej, niż ma to miejsce w Doing Business 2020 – pisze ekspert BCC.

Prof. Witold Orłowski poproszony o skomentowanie wyniku Polski w rankingu, zauważył, że "celem raportu Doing Business jest promowanie najlepszych praktyk".

- Nagradzamy kraje, które najlepiej rozwiązały różne ważne dla przedsiębiorców kwestie. Wprawdzie Polska upraszcza różnego rodzaju procedury, ale mimo wszystko zestawienie prowokuje pytania – czy te uproszczenia naprawdę są potrzebne? Bo są państwa, które w ogóle rezygnują z ograniczeń. I to nie są żadne "państwa upadłe – tłumaczył nasz rozmówca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDoMXOQL
bDoMXORe
KOMENTARZE
(183)
realista
rok temu
Popyt WEWNĘTRZNY jest SUKCESEM ...pis.niestety tylko na KRÓTKO.BĄDZMY ...REALISTAMI.
olo
rok temu
Przecież to i tak sukces pis-u. Wszystko jest u nich sukcesem, nawet oczywiste porażki. Mydlenia oczu ciąg dalszy...
Je Bansś?
rok temu
Partacze i Sutenerzy. Wszystko jasne.
bDoMXORf
sam
rok temu
Wcale mnie to nie dziwi. Skoro Polską rządzi człowiek, który kompletnie nie ma pojęcia o gospodarce , to czego można się spodziewać ?? Ktoś, kto zapowiada rzeczy nierealne, jak np milion samochodów elektrycznych, lub gdy jego pryncypał obiecuje milion mieszkań, to jest to dowód , że to stado gamoni powinni natychmiast oddać władzę.
ff5t
rok temu
Precz z Pis,w każdej dziedzinie zła zmiana.Leki potwornie podrożaly,o tym nic się nie mówi a ja zaciskam zęby bo muszę do ostatniego grosza się splukać by żyć.
...
Następna strona