Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|
aktualizacja

Ekstraklasa może wrócić w maju. Kluczowe będą ustalenia zespołu medycznego

2
Podziel się:

22 maja, 29 maja, 5 czerwca - to trzy wstępne daty powrotu piłkarskiej Ekstraklasy do gry. Koniec rozgrywek to 19 lipca. - Decyzja jest jednak po stronie UEFA i polskich władz - mówi nam przedstawiciel jednego z klubów, który uczestniczył w spotkaniu Ekstraklasy S.A. Kluczowe jest stanowisko w sprawie zaleceń medycznych dla piłkarzy, które kluby mają przedstawić rządowi.

Ekstraklasa może wrócić w maju. Kluczowe będą ustalenia zespołu medycznego
(East News, Rafal Gaglewski)

- Za tydzień, do dwóch tygodni otrzymam od PZPN i Ekstraklasy S.A. plan, w jaki sposób mogłyby wyglądać rozgrywki. Przedyskutujemy to z ministrem Szumowskim i podejmiemy decyzję - mówił w czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jak ustaliliśmy, protokół medyczny, który ma trafić do rządu opracowała grupa lekarzy, którym przewodził prof. dr hab. Krzysztof Pawlaczyk z Lecha Poznań. Współpracował on z dr. Piotrem Żmijewskim z Legii Warszawa oraz trenerami klubów Ekstraklasy. Ich rekomendacje mają być przedstawione komisji medycznej PZPN, a następnie ministrowi zdrowia.

- To pełen pakiet rozwiązań, które mają zabezpieczać przed koronawirusem zawodników, trenerów, sędziów, obsługę techniczną - mówi nasze źródło.

Zobacz także: Obejrzyj: Czy maski chronią przed koronawirusem?

Co wchodzi w jego skład? Każdy piłkarz przed startem treningów ma mieć test na koronawirusa. Dotyczyć to będzie też trenerów, asystentów, masażystów. Zawodnicy z zagranicy, którzy wyjechali z Polski, mają oczywiście przejść 2-tygodniową obowiązkową kwarantannę.

Nie wiadomo, czy testy na koronawirusa mają być wykonywane przed każdą kolejką. - Jest to kalibrowane w uzgodnieniu ze specjalistami z ministerstwa zdrowia i sportu - mówi nam źródło.

Dezynfekowane mają być szatnie i wszystkie pomieszczenia, gdzie przebywają piłkarze. Zawodnicy i sztab trenerski ma być też izolowany od innych pracowników klubów. Nie będą mieli też styku z dziennikarzami - wynika z informacji money.pl.

Piłkarze na boisko mogą wrócić w trzech terminach. Najwcześniej będzie to piątek 22 maja, najpóźniej 5 czerwca. Koniec rozgrywek zaplanowano na 19 lipca. Jest tu jednak jeden warunek. Zgodę wyrazić musi na to jednak UEFA.

Kluby w tym scenariuszu miałyby rozegrać 11 kolejek oraz 3 rundy Pucharu Polski. Tylko trzy kolejki miałyby być rozgrywane w tygodniu. Nie byłoby więc grania co trzy, czy nawet dwa dni jak mówiono jeszcze kilka dni temu.

- Powrót do gry poprzedzony byłby mini „okresem przygotowawczym” – dodaje nasze źródło.

Na stadionach nie byłoby oczywiście widzów. Tu decyzja o ich wpuszczeniu podjąć musi minister zdrowia.
Przypomnijmy, że rozgrywki zawieszono w połowie marca. Od samego początku sytuację próbowała ratować Ekstraklasa S.A. Powołano między innymi sztab kryzysowy liczący ok. 80 osób. Spółka, która nadzoruje rozgrywki pomagała choćby w kwestii obniżki wynagrodzeń dla piłkarzy, tak by kluby mogły zachować płynność finansową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Pikolo
4 lata temu
Kopacze tylko w maseczkach Szymańskiego
Jan
4 lata temu
Czy też będą zmuszeni grać w maseczkach?