Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Witczyk
|

Elastyczny czas pracy. Dla kogo i jakie są jego zasady?

54
Podziel się

Rozwiązanie dotyczące elastycznego czasu pracy jest coraz bardziej popularne wśród pracodawców. Jego wprowadzenie musi być jednak uzasadnione przyczynami dotyczącymi organizacji pracy.

Elastyczny czas pracy można stosować wtedy, gdy występują przyczyny obiektywne, uzasadnione, techniczne i dotyczące organizacji pracy. Może to być wykorzystywane w różny sposób i dostosowywane do życiowej sytuacji pracowników.
Elastyczny czas pracy można stosować wtedy, gdy występują przyczyny obiektywne, uzasadnione, techniczne i dotyczące organizacji pracy. Może to być wykorzystywane w różny sposób i dostosowywane do życiowej sytuacji pracowników. (PAP)
bEpXfhSJ

Elastyczne formy zatrudnienia zyskują popularność zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Choć przepisy prawa nie definiują tego terminu, to Kodeks pracy wprowadza katalog możliwych do zastosowania systemów czasu pracy.Polega to na takim stworzeniu grafiku, który pozwala na dostosowanie go do swoich potrzeb.

Dla kogo elastyczny czas pracy?

W tarczy antykryzysowej wprowadzone zostały rozwiązania uelastyczniające przepisy o czasie pracy. Będą je mogli stosować pracodawcy, u których na skutek epidemii koronawirusa wystąpił spadek obrotów gospodarczych. Uwaga, pracodawca nie może zalegać w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.

Elastyczny czas pracy można stosować wtedy, gdy występują przyczyny obiektywne, uzasadnione, techniczne i dotyczące organizacji pracy. Może to być wykorzystywane w różny sposób i dostosowywane do życiowej sytuacji pracowników. Często korzystają z niego na przykład studenci.

bEpXfhSL
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy zobowiązuje pracodawcę do dokładnego ewidencjonowania godzin pracy w celu uniknięcia pracy w godzinach nadliczbowych. Jest kilka typów elastycznego czasu pracy. Są to m.in.

  • Praca w niepełnym wymiarze czasowym,
  • Ruchomy czas pracy,
  • Liczba godzin w wymiarze rocznym,
  • Godziny pracy ułożone naprzemiennie,
  • Praca w domu.
bEpXfhSR

Co może pracodawca?

W porozumieniu z organizacjami związkowymi albo przedstawicielami pracowniku tam, gdzie takie organizacje nie działają, pracodawcy będą mogli:

  • zawrzeć porozumienie o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy, w którym możliwe jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do maksymalnie 12 godzin (w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy) – pracodawca będzie musiał „oddać” godziny innego dnia lub dać dzień wolny.
  • zawrzeć porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu.

Jakie są zasady elastycznego czasu pracy?

W związku z epidemią koronawirusa, wielu pracodawców odesłało swoich pracowników do pracy zdalnej. Ci mogą stosować elastyczny czas pracy dostosowany do potrzeb i sytuacji życiowej. Wszystko zależy od ustaleń pomiędzy obiema

bEpXfhSS

Takie rozwiązanie można w przedsiębiorstwie wprowadzić zarówno na wniosek pracodawcy, jak i pracownika. Jeśli zdecyduje się na takie rozwiązanie pracodawca, to niezbędne jest wprowadzenie układu zbiorowego, który zezwoli na stosowanie ruchomego czasu pracy.

W praktyce oznacza to, że pracownik ustala z pracodawcą konkretne i indywidualne godziny rozpoczęcia pracy.

Zalety i wady elastycznego czasu pracy

W dobie pandemii koronawirusa najważniejszą zaletą wprowadzenia elastycznego czasu pracy jest możliwość wykonywania jej w domu. Odizolowanie może ograniczyć ryzyko zakażenia. Do tego dochodzi praca w dogodnych godzinach dla pracownika i zezwala na dobranie według własnych potrzeb okresów przerw w wykonywaniu pracy.

bEpXfhST

Wadą może być niższe wynagrodzenie niż u pracowników zatrudnionych na pełnym etacie. Zależne jest to jednak od indywidualnych ustaleń między pracownikiem i pracodawcą.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpXfhTm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
///
rok temu
PIS ma w dudzie zdrowie Polaków. Bo najważniejsza dla towarzysza kaczyńskiego jest - BEZKARNA WŁADZA - na rachunek zniewolonych Polaków.
Tubylec
rok temu
sowieccy okupanci stosują przepisy podporządkowane ich interesom?
Gdz
rok temu
Jestem za 6 godzinnym czasem pracy dla wszystkich. Przy 8 godzinach, to nie jest życie. Nie po to się człowiek urodził, by gnić w jakimś zakładzie po 8 godzin. Niech zmniejszą wynagrodzenia o 25%, oczywiście. No i nadgodziny dla chętnych.
bEpXfhTn
Endek
rok temu
U nas w firmie po kryzysie 2008 wprowadzili 3/4 etatu i tak pozostało do dnia dzisiejszego (pomimo ,że w międzyczasie zatrudniono około 200 pracowników ukraińskich ).Gdzie jest Solidarność , co robi PiS KIM JESTEŚMY WE WŁASNYM KRAJU ?
zawer
rok temu
No wreszcie oficjalne i prawne wprowadzenie niewolnictwa. Wcześniej też było, tylko nie do końca legalnie i trochę po cichu.
...
Następna strona