Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Elektryczny pastuch obok placu zabaw. "Czy to jest bezpieczne?"

13
Podziel się:

Drut pod napięciem okala plac zabaw przy gdańskim osiedlu. Uwagę na nietypową instalację zwróciła nasza czytelniczka. Instalacja, która ma odstraszać dziki, budzi ogromne kontrowersje.

Elektryczny pastuch obok placu zabaw. "Czy to jest bezpieczne?"
Pastuch elektryczny okala trawnik i plac zabaw na gdańskim osiedlu Łostowice

"Byłam na spacerze z psem. Zobaczyłam to ogrodzenie i się zdziwiłam.Ten elektryczny pastuch ciągnie się od wejścia do klatki przez cały trawnik. Obok jest huśtawka i przestrzeń dla dzieci. To w ogóle jest bezpieczne?" - czytamy w komentarzu od naszej czytelniczki.

To nie pierwszy głos oburzenia wywołany postawieniem elektrycznego płotka. "Instalacja" stanęła już kilka miesięcy temu przy ul. Ametystowej na gdańskim osiedlu Łostowice. Lokalne portale rozmawiały z mieszkańcami, którzy potępiali ten pomysł.

- Jestem rodzicem małego dziecka. Nie wyobrażam sobie, aby mogło korzystać z miejsca, gdzie znajduje się potencjalne zagrożenie porażenia prądem. Pastuch elektryczny ma działać automatycznie, co budzi ogromne wątpliwości - pisze Matuesz, mieszkaniec osiedla na łamach portalu trojmiasto.pl

Zobacz także: Opłata reprograficzna. Ekspert komentuje słowa Łepkowskiej: Pomylone i pomieszane pojęcia

Portal pisał o sprawie w grudniu 2020 roku. W tamtym czasie mieszkańcy budynku mieli wziąć udział w głosowaniu i wspólnie zdecydować o zamontowaniu przy bloku elektrycznego pastucha. Skąd w ogóle wziął się ten pomysł? Otóż problemem były pojawiające się w sąsiedztwie bloku dziki.

Mieszkańcy okolicy wielokrotnie zgłaszali, że w sąsiedztwie osiedla Łostowice pojawią się dziki. Na problem zwrócił też uwagę radny miasta Gdańska Przemysław Majewski, który w grudniu 2020 roku skierował zapytania w tej sprawie do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

W odpowiedzi czytamy, że samorząd zdaje sobie sprawę ze skali problemu, jaką jest powszechność dzików w okolicach wspomnianego osiedla. Miasto prowadzi redukcyjny odstrzał dzików, jednak, jak zaznaczone jest w odpowiedzi, nie można tego robić na terenach zurbanizowanych.

Dlatego mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. Zygmunt Jałoszyński, zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej Ametystowa 2/4/6/8 pół roku temu zaznaczał w rozmowie z trojmiasto.pl, że ryzyko porażenia prądem od pastucha jest minimalne. Bowiem wtedy dwa programatory musiałyby ulec awarii, a to jest mało prawdopodobne.

- Urządzenie nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i życia. Posiada wszelkie przewidziane przepisami atesty. Zgodnie z informacjami od producenta wytwarza ono krótkotrwały impuls elektryczny o wysokim napięciu i niskim amperażu - mówił Jałoszyński w rozmowie z portalem trojmiasto.pl

Urządzenie jest aktywne od 23:00 do 5:00. Drugi z programatorów, na wypadek awarii, ustawiony jest od 23:01 do 5:01.

Dziki nie tylko w Gdańsku

Problem dzików "na gigancie" uwiera nie tylko mieszkańców Gdańska. Na zaskakujące spotkania najbardziej narażeni są lokatorzy zabudowań w sąsiedztwach lasów. Problem dotyka wielu polskich miast. 

Jak opisują w mediach społecznościowych mieszkańcy podwarszawskiej Zielonki, dziki pojawiają się w zasadzie w każdej części miasto. Samorząd nie skorzystał jednak z rozwiązania jednego z gdańskich osiedli, bo i całego miasta nie da się przecież obudować elektrycznym pastuchem.

Natomiast w zielonkowskich miejscach, w których często pojawią się dziki, robione są opryski oraz rozsypywany jest granulat odstraszający. Innym sposobem na radzenie sobie z nieproszonymi gośćmi jest obudowywanie otwartych śmietników, w których zwierzęta po prostu szukają pożywienia.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Polski Związek Łowiecki i Lasy państwowe, w 2018 roku w Polsce było blisko 230 tys. dzików. Najwięcej zwierząt jest w województwie zachodnomorskim (34 tys.) i Wielkopolskim (25 tys. sztuk). Najmniej dzików jest zaś w Małopolsce - około 5 tys. sztuk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bezpieczeństwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Zgred
3 lata temu
Protestują? Posadzić drzewo, rozebrać płot i niech zamykają gdy spotkają
Smakosz
3 lata temu
My w Małopolsce szanujemy tradycję i lubimy kiełbasę z dzika a restauracje serwują w menu żeberka z dzika - pychota !!!
Pol
3 lata temu
Podobno taki plot zabezpiecza też przed panieńską niechcianą ciąża. O tym kto jak kto ale panna prezydent wie najlepiej.
500
3 lata temu
Wszelkie oszołomiaste oburzone istoty pewnie już zapłaciły składkę za rozsądny płot, mocny i bezpieczny, zabezpieczający przed dzikami, więc artykuł jest z pewnością nieaktualny i na pewno już pastuch nie wywołuje oburzenia., skoro płot zaraz zostanie postawiony. Rodzice maluszków na pewno dorzucili sie do tego, przecież to o ich dzieci chodzi.
Winicjusz
3 lata temu
lepiej, że pastuch jest elektryczny niż taki np. pasterz w sutannie, który by mógł molestować przebywające tam dzieci...