Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Elon Musk przypominał sobie o hyperloopie. To jeden z jego najbardziej szalonych pomysłów

6
Podziel się:

Elon Musk nie zapomniał o jednym z najbardziej futurystycznych pomysłów. Miliarder zapowiedział na Twitterze, że podejmie próbę budowy działającego hyperloopa w najbliższych latach. Hyperloop to koncepcja ekstremalnie szybkiego środka transportu poruszającego się tunelami o bardzo niskim ciśnieniu.

Elon Musk przypominał sobie o hyperloopie. To jeden z jego najbardziej szalonych pomysłów
Elon Musk nie zapomniał o hyperloop (Getty Images, Kate Allen)

Elon Musk nie zapomniał o swoim rewolucyjnym pomyśle — hyperloopie. Miliarder poinformował na Twitterze, że The Boring Company "podejmie próbę zbudowania działającego hyperloopa" w "nadchodzących latach".

Elon Musk wraca do starego pomysłu hyperloopa

Jak pisze amerykański portal Insider — ogłoszenie to pojawiło się prawie 9 lat po tym, jak Elon Musk po raz pierwszy zaprezentował wizję futurystycznego systemu transportowego, w którym ludzie przemieszczaliby się w niskociśnieniowych rurach w kapsułach, które mogłyby osiągać prędkość nawet 760 mil na godzinę.

W ubiegłym tygodniu The Boring Company pozyskała 675 mln dolarów w rundzie finansowania prowadzonej przez Vy Capital i Sequoia Capital. Runda ta wyceniła firmę na ponad 5,6 miliarda dolarów – czytamy w Insider.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gazprom zakręci kurek. "To przyspieszy zmiany"

W 2021 roku firma The Boring Company otworzyła swój pierwszy tunel dla pod Las Vegas, która wykorzystywała Tesle do transportu ludzi pomiędzy miejscami docelowymi w Centrum Kongresowym Las Vegas. System transportowy Las Vegas był wykorzystywany podczas targów CES (Consumer Electronics Show)

Na pomysł nowego środka transportu Elon Musk wpadł, kiedy rząd USA ogłosił plany budowy kolei dużych prędkości. Miliarder stwierdził wtedy, że kolej ma już 200 lat i czas na kolejną rewolucję. Stąd pomysł na hyperloopa. Jego założenie jest proste: kapsuła pasażerska poruszać się będzie w specjalnej rurze o bardzo niskim ciśnieniu rzędu jednego procenta atmosferycznego. Pozwoli to zminimalizować opory powietrza i w konsekwencji kapsuła osiągać będzie prędkość dźwięku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Wazaaaaaaa
2 lata temu
Dzieki miliarderom swiat technologia itd bardzo szybko sie rozwijaja.... Wszyscy mamy w tym wklad konsumujac nasze pieniadze ciezko zarobione na ich "zabawki" ktore nas otaczaja otaczaja....
😂😂😂😂
2 lata temu
A wszystkie pomysly finansowane sa z panstwowych pieniedzy. I to juz nawet przestalo byc tajemnica.
Tyle w temaci...
2 lata temu
Nie chcę jego auta, jego koncepcji i samego jego mam na niego wywalone i co mam się czuć gorzej że jakis kondon Mask może mi skoczyć
Startreek
2 lata temu
Przyszłość to teleportacja być może nagnetyczna
no_way
2 lata temu
Hyperloop wraca loopem co jakiś czas. Może działa na wyobraźnie. Problem w tym że sam hyperloop nie działa. Nawet na modelach. Podróżowanie z prędkością ponaddźwiękową w rurze jest cholernie niewygodne - przeciążenia są ogromne, jeśli wagon ma kontakt z podłożem porusza się na przykład na kołach, nawet minimalne nierówności (1mm) przy prędkościach 1200 km/h powodują ogromne wibracje i hałas. Mógłby poruszać się na jakiejś magnetycznej poduszce ale to kosztuje sporo energii na tyle dużo że jest mało opłacalne na dłuższym dystansie. Utrzymanie podciśnienia w takiej rurze też kosztuje sporą ilość energii. Wykonanie tunelu to gigantyczna inwestycja. Awaria wagonika powoduje wyłączenie całej linii. Strasznie to mało praktyczne i raczej dla garstki ludzi. Owszem istnieje coś takiego jak poczta pneumatyczna. Wysyła się wiadomość czy małą paczuszkę w kapsule, rurami za pomocą podciśnienia, ale to są prędkości rzędu kilku-kilkunasu metrów na sek. i odległości rzędu kilkuset metrów maksymalnie. Nie da się tego tak po prostu przeskalować i wysyłać ludzi za rozsądne pieniądze. To nigdy nie zadziała w tej technologii którą aktualnie mamy. Może w dalekiej przyszłości kiedy powstanie jakaś nowa fizyka i mechanika. I ekonomia. Na razie to obiecanki które mają nakręcić klikalność.