Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Elżbieta Rafalska chwali efekty 500+. Program osiąga swoje cele

32
Podziel się

- Wskaźnik dzietności w 2017 roku wyniósł 1,45 i teraz utrzymuje się niemalże na tym samym poziomie. To jest poziom dzietności niespotykany od prawie 20 lat - przekonuje Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem to m.in. zasługa sztandarowego programu PiS.

Elżbieta Rafalska chwali efekty programu 500+
Elżbieta Rafalska chwali efekty programu 500+ (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bDSxSqet

Była minister rodziny i pracy, a dziś europosłanka, podsumowała efekty programów socjalnych PiS w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Przypomniała, że celem 500+ było zwiększenie wskaźnika dzietności, walka z ubóstwem, szczególnie wśród dzieci i inwestycja w rodzinę. Stwierdziła, że osiąga on swoje cele.

Była minister dodała zarazem, że 500+ to jeden z elementów rządowej polityki rodzinnej, który ma wpływać na wzrost dzietności. Ważne są też programy "Mama 4 plus" i zmiany w Karcie Dużej Rodziny.

- Przede wszystkim przybywa nam rodzin wielodzietnych. To potwierdza badania, że Polacy są rodzinni i chcieliby mieć więcej dzieci. Jak im się stwarza dobre warunki m.in. poprzez transfer świadczeń rodzinnych, to śmielej decydują się, by ich rodzina była liczniejsza - powiedziała Rafalska.

bDSxSqev
Zobacz także: Obejrzyj też: Pułapka 500+. "Jest ryzyko, że część kobiet po wychowaniu dziecka nie wróci do pracy"

Z drugiej jednak strony była minister przyznawała kilka dni temu w rozmowie z reporterem TOK FM, że sama wypłata pieniędzy z 500 plus okazała się niewystarczająca, by zwiększyć liczbę przychodzących na świat dzieci.

Wskazała, że potrzeba więcej inicjatyw, takich jak zwiększenie dostępności miejsc opieki nad małym dzieckiem. W wielu regionach Polski są z tym duże problemy.

bDSxSqeB

Zwiększeniu dzietności nie sprzyja też prawo. Rafalska jako przykład podała konieczność wprowadzenia możliwości pracy kobiet w niepełnym wymiarze godzin.

Elżbieta Rafalska przyznała więc to, co w twardych danych widać już od dawna. Już w połowie ubiegłego roku pisaliśmy o tym, że 500 plus przestało działać. Porównania rok do roku w kolejnych miesiącach wskazywały na spadek liczby urodzeń.

bDSxSqeW
KOMENTARZE
(32)
Traker
2 lata temu
Dajcie znać, jak zacznie przybywać dzieci w rodzinach ludzi wykształconych i co najmniej z klasy średniej. Bo póki co rozrastają się przede wszystkim rodziny najbiedniejsze i z nizin społecznych, a te jedynie powielą schemat życia na koszt państwa
Rydzyk
2 lata temu
Rafalska przestańcie klamać bo wasze klamstwa zaczynają męczyć ludzi
Alex
2 lata temu
Ruda komu ten kit
bDSxSqeX
Olq
2 lata temu
Uważam, że ludzie którzy nie pracują powinni płacić jakiś dodatkowy podatek za to że nic nie wnoszą do budżetu
ja wiem
2 lata temu
Ten program to jedyna,rzecz, z obietnic głoszonych przed wyborami , zrealizowana przez PiS ,chociaż najgorsza z nich.Gdyby podniesiono najpierw kwotę wolną od podatku oczywiście znacznie efekt byłby o wiele lepszy zarówno dla ludzi jak i dla Państwa ,ale wtedy nie byłoby efektu ,że to dobry PiS szczodrze rozdaje kasę tylko,że nie swoją tylko tą ,która zabrał w podatkach emerytom i niezamożnym bo bogaci płacą do budżetu mniej.
...
Następna strona