Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Emerytura dla każdego taka sama. "Rozwiązałoby to problemy"

685
Podziel się

"Polska powinna iść śladem Kanady czy Nowej Zelandii i wprowadzić emerytury obywatelskie" - przekonuje na łamach "Super Expressu" prof. Robert Gwiazdowski, były członek rady nadzorczej ZUS.

Emerytura dla każdego taka sama. "Rozwiązałoby to problemy"
Emerytury społeczne to rozwiązanie na przyszłość? (money.pl, Rafał Parczewski)
bErCuokB

Emerytura równa dla wszystkich niezależnie od wykonywanego zawodu, czy przepracowanych lat. Takie rozwiązanie, zdaniem prof. Roberta Gwiazdowskiego, rozwiązałoby większość problemów systemu emerytalnego.

- Od lat twierdzę, że jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie emerytury obywatelskiej, bo współczesne państwo nie może starych ludzi, którzy pracowali albo nawet nie pracowali, ale nie mają środków do życia, zostawić samych sobie – wyjaśnia na łamach "Super Expressu" Gwiazdowski.

Zobacz także: Bon turystyczny dla seniorów? "Należy to wprowadzić"
bErCuokD

Podobny system funkcjonuje w Skandynawii, w Nowej Zelandii czy Kanadzie. Kłopot w tym, że oznacza jednocześnie powszechne i niskie emeryty.

- Emerytura obywatelska równa dla wszystkich tych, którzy będą mieli emerytury w przyszłości, będzie niską emeryturą. Ale i tak za te 30 lat trzy czwarte przyszłych emerytów będzie uzyskiwało emeryturę minimalną, bo nie odłożą na większą - zaznacza ekspert.

bErCuokJ

Od 1 marca 2021 r. minimalna emerytura w Polsce to 1250,88 zł brutto. Światowy ranking Melbourne Mercer klasyfikuje nasz system emerytalny na 21. miejscu, pisze "SE".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCuole
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(685)
Wojtek
miesiąc temu
No nie to jak się jeszcze raz urodzę popracuję 3 miesiące reszta opieka społeczna i 500 + i emeryturka jak ten co pracował 50 lat .Panie Gwiazdowski jaką szkołę pan skończył ??? bo z tego wynika że jeszcze pan nie zaczął
Alka
miesiąc temu
arcybiskup zamiast 25 tysi dostanie emeryturę socjalną? czy znowu będą "równi i równiejsi" ?
mik
miesiąc temu
Cywilni przecierpią a co z biskupami im też co łaska .
bErCuolf
Rick
miesiąc temu
Emerytura minimalna - tak, o ile będzie można wybrać - dodatkowe składki to dodatkowe pieniądze do podstawowej emerytury, brak składek - tylko emerytura podstawowa. Jeżeli dla wszystkich ma być po równo bez względu na wysokość odprowadzanej składki - wówczas do socjalistyczna kradzież.
trata
miesiąc temu
Zrobić referendum w tej sprawie, a do wyniku bezwarunkowo się zastosować.
...
Następna strona