Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Niedźwiecki
|
aktualizacja

Energylandia wciąż rośnie. Wejdzie na teren sąsiedniej gminy

40
Podziel się:

Powoli zaczynają się klarować plany właścicieli zatorskiej Energylandii. Ich rozmach robi wrażenie – już dziś park jest jednym z największych w Europie. Po planowanej rozbudowie, ma być – uwaga – pięć razy większy. I ma go odwiedzać rocznie prawie tyle gości, ile przez ostatnie 5 lat.

Na czerwono zaznaczono tereny, o które - według portalu wadowice24.pl, powiększyć ma się Energylandia
Na czerwono zaznaczono tereny, o które - według portalu wadowice24.pl, powiększyć ma się Energylandia (google)

Liczba gości już robi wrażenie – w zeszłym roku sięgnęła ponoć półtora miliona osób. Ten olbrzymi park rozrywki co roku rozrasta się o kolejne atrakcje na coraz większej powierzchni. Łącznie przyciągnął już ponad 5 milionów osób. Gość o tym numerze pojawił się w Energylandii w te wakacje. Cała rodzina została uhonorowana całorocznym biletem wstępu.

Nieźle, jak na park rozrywki zbudowany w Polsce, w niewielkiej miejscowości, przez polskie małżeństwo, a nie duży rozrywkowy koncern. Agata i Marek Goczałowie zainwestowali w park pieniądze zarobione na dwóch dyskotekach Energy2000 i kilku innych przedsięwzięciach. Teraz również nie spoczywają na laurach, regularnie dokładając pieniądze i rozbudowując Energylandię. I znów ją rozbudują.

Dziś park zajmuje imponujące 30 hektarów. Docelowo ma to być 150 hektarów – tak przynajmniej twierdzi Kris Kojder, dyrektor ds. wizerunku w Energylandii.

Zobacz także: Obejrzyj także: Energylandia w Zatorze

Właśnie zaczyna się pierwszy etap tej ekspansji. Właściciele parku zaczynają konsultacje w sprawie inwestycji – mają kilkadziesiąt działek ewidencyjnych, na których chcą postawić nowe atrakcje. Do gry wchodzi też nowa gmina. Z danych, do których dotarł portal wadowice24.pl, wynika, że park rozrywki rozszerza się na gminę Przeciszów. Tu oporów być nie powinno, bo dla samorządu to potencjalny spory wpływ to budżetu Miliony turystów nabiją gminną kabzę. Wypowiedzieć się w tej sprawie muszą jednak także mieszkańcy.

Zaczęli od dyskoteki

Park wystartował w 2014 roku. Wiadomo, że na samym początku wartość inwestycji sięgnęła 74 mln złotych, z czego większość (42 mln zł) pokryła unijna dotacja. Kolejny etap rozbudowy kosztował podobne pieniądze. Następne nie były już ujawniane. Park znany jest z tego, że zmienia się praktycznie co sezon. Goście znajdują nowe atrakcje, zmieniony układ alejek i tym podobne niespodzianki.

Najnowszym nabytkiem parku jest słynny Hyperion, największy w Europie mega coaster. Ma prawie półtora kilometra długości, pędzi się po nim z prędkością dochodzącą do 142 km/h. W jednym z miejsc jego pasażerowie spadają z wysokości 77 metrów pod kątem 85 stopni. Te widowiskowe parametry zapewniły Hyperionowi europejską sławę.

Wydaje się jednak, że to, co teraz planują właściciele Enerylandii, może wprowadzić innych inwestorów w zdumienie. Nie dość, że stworzyli tak naprawdę pierwszy duży park rozrywki w Polsce (obecnie największy), to chcą go powiększyć pięciokrotnie.

Dziś wiadomo, że po zdobyciu wszelkich niezbędnych pozwoleń, Energylandia powiększy się o nowe 12 tematycznych atrakcji. W skład tego tuzina wchodzić będzie największy na świecie drewniany rollercoaster o wysokości sięgającej ponad 60 metrów, o czym informowaliśmy w money.pl. Po trasie sięgającej 1300 metrów poruszać się będą dwa pociągi. W każdym z nich znajdzie się miejsce dla 24 osób w 6 rzędach. Trasa wzbogacona będzie o 3 inwersje. Będzie on częścią nowej strefy tematycznej Energylandii pod nazwą Smoczy Gród, stylizowanej na średniowieczną osadę z elementami znanymi ze światów fantasy. Otwarcie nowej atrakcji planowane jest na 2020 rok.

Będzie to obszar przypominający legendarne miasteczko z baśni o smokach, inspirowany architekturą i urbanistyką średniowieczną północnej Europy. Odnaleźć tu będzie można ulicę z tamtej epoki, podzamcze i ruiny zamku, wykończonych zasadniczo kamieniem i drewnem. Utrzymana w stylu Fantasy kraina nawiązywać będzie elementami scenograficznymi do filmów typu "Władca pierścieni", "Wiedźmin" czy "Robin Hood", dlatego nie zabraknie między innymi pochodni, czy zadymionych i poczerniałych od dymu i ognia drobnych elementów dekoracyjnych.

Ten etap rozbudowy pochłonie teren o powierzchni ok. 20 hektarów. A na kolejne lata właściciele też mają plany. Chcą zbudować czterogwiazdkowy hotel ze spa i częścią konferencyjną, potem dobudować największy w Europie zadaszony aquapark. Pracy im z pewnością nie zabraknie, bo zaplanowali aż 6 etapów rozbudowy. Kolejne etapy inwestycyjne Energylandii zakładają stworzenie nowych stref Parku i zajęcie łącznie 150 hektarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
Monia
rok temu
Wszystko ok tylko gastronomia to padaczka..a ceny!!lekka przesada😞
Miejscowa
3 lata temu
No i dobrze bo nastyrmane tam mają że prędzej z człowieka zaćmoka niż stamtąd wylezie
Rado
3 lata temu
Energylandia to zatorski kołchoz dla nieletnich. 15 łatki pracują pi 12-14 godzin . Tak rośnie potęga tego miejsca. Ludzie którzy zwracają na to uwagę są zwalniani dyscyplinarnie. Potęga Goczala!!!
Proboszcz
3 lata temu
A ja się pytam czy kościół też będzie a przynajmniej kaplica?
Marek
3 lata temu
Serdecznie pozdrawiam Zator oczywiście również Szefostwo i całą wspaniałą obsługę parku. W chwili obecnej jest u Was moja kochana wnuczka Ala z córką i sla zdjęcia i filmiki. Do przyszłego roku. Pozdrawiam i jesteście wspaniali.
...
Następna strona