Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

eObuwie. Zwycięzca w dwóch kategoriach: "Firma Roku" i "Technologia, która zmieniła zasady gry"

1
Podziel się:

Marcin Grzymkowski, prezes eObuwie.pl przez ostatnią dekadę przekonywał Polaków, że butów nie trzeba przymierzać w stacjonarnym sklepie. Kierowana przez niego firma znalazła sposób na szukanie klientów. Zaczyna od… skanowania stóp. I oferuje najlepiej dopasowane obuwie. Dzięki technologii esize.me firma eObuwie.pl wygrała w dwóch kategoriach: "Firma Roku" i "Technologia, która zmieniła zasady gry".

Marcin Grzymkowski, prezes eObuwie.pl, ze statuetką
Marcin Grzymkowski, prezes eObuwie.pl, ze statuetką (wp.pl, WP.PL)

- Od dziecka obserwowałem, jak moi rodzice prowadzą sklepy z butami w Zielonej Górze - wspominał w rozmowie z money.pl Marcin Grzymkowski, założyciel i prezes spółki Eobuwie.pl. W pewnym momencie Grzymkowski zamarzył, by być jak Jeff Bezos, twórca Amazona. I zainwestował 10 tys. zł. Pożyczone w większości u rodziców.

Trzy lata temu udziały w jego firmie kupił gigant obuwniczy CCC za 130 mln zł. Dziś eobuwie.pl to jeden z największych graczy na mapie internetowego handlu. Spółka każdego dnia sprzedaje kilkadziesiąt tysięcy par butów.

W ubiegłym roku jego firma postawiła na rewolucję technologiczną. To system esize.me, czyli skaner stóp klientów. System jest w stanie wskazać odpowiedni rozmiar buta w każdej z już prawie 500 marek obuwia, które są dostępne w sklepie. W ten sposób firma chce skończyć z typowymi problemami klientów, czyli różnymi rozmiarówkami u różnych producentów.

Zobacz także: Nagroda Money.pl. Tak wybierano zwycięzców

Jak to działa?

System, przy użyciu 4 kamer, skanuje stopy i na tej podstawie powstaje ich model 3D. Sam proces skanowania trwa zaledwie około 3 sekund. Wirtualny model stóp uwzględnia ich szerokość, długość, wysokość oraz tęgość.

Co dalej? System porównuje skan 3D stóp ze skanami wnętrz butów. W tej chwili jest to prawie 40 tys. modeli. Następnie algorytm zarekomenduje te, które będą pasowały najlepiej. Będą najwygodniejsze, najlepiej dopasowane. I tak właśnie ma wyglądać rewolucja w dobieraniu butów.

Sztuczna inteligencja wykorzystywana przez esize.me cały czas się uczy i zbiera informacje o preferencjach klienta. Jeżeli ten konsekwentnie wybiera buty bardziej dopasowane (lub wręcz przeciwnie, czyli luźniejsze), to w przyszłości właśnie takie będzie miał sugerowane.

Zobacz także: Sebastian Buczek, Quercus TFI – członek Kapituły Nagrody Money.pl

- Niektórzy mówią, że jestem urodzony w butach. Można na pewno powiedzieć, że z branżą związany jestem od zawsze. Rodzice zajmowali się sprzedażą butów już od początku lat 90. Mieli kilka sklepów, w sumie to był taki średni pod względem wielkości biznes - opowiadał money.pl Marcin Grzymowski.

Biznes zaczął mając 10 tys. zł na koncie. Pieniądze głównie wydał na aparat fotograficzny, którym robił zdjęcia butów. Większych inwestycji Grzymkowski nie musiał robić – sprzedaż w internetowym sklepie rosła z roku na rok o prawie 100 proc. I taka dynamika utrzymywała się przez lata.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Była klientka
4 lata temu
Nie rozpatruja reklamacji. Nie wiem skąd ta opinia. Jest dobrze gdy się buty nie popsują.