Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Fabryki wyniosą się z Polski? Przemysł nie podoła rosnącym cenom energii

476
Podziel się:

Tania siła robocza nie wystarczy, by powstrzymać przemysł przed wyprowadzką z Polski. Potrzebne są też bardzo energiczne działania poprawiające efektywność energetyczną tej zacofanej technologicznie gałęzi gospodarki.

Fabryki wyniosą się z Polski? Przemysł nie podoła rosnącym cenom energii
Fabryki wyniosą się z Polski? Przemysł nie podoła rosnącym cenom energii (Adobe Stock, amorn)

Polska gospodarka nie tylko konsumuje dużo energii, ale również emituje mnóstwo dwutlenku węgla. Jak przypomina Magdalena Maj z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w porównaniu do unijnej średniej nasza gospodarka emituje trzy razy więcej dwutlenku węgla. - W 2019 r. wartość tego współczynnika była na poziomie 633 gram/euro wartości dodanej, podczas gdy EU28 było to zaledwie 204 gramy/euro – mówi.

Na to nakładają się rosnące w błyskawicznym tempie ceny emisji CO2. Na początku września cena uprawnień przekroczyła 61 euro za tonę. W unijnym zielonym ładzie – czyli pakiecie Fit 55 państwa członkowskie zobowiązuje się do znacznej reedukacji CO2, a darmowe uprawnienia w większości branż w ciągu pięciu lat znikną.

Zobacz także: Polski Ład czy Polski Nieład? Szef PFR: Impuls do odbudowy gospodarki. Korzystny dla przedsiębiorców

To wszystko zdaniem Maj spowoduje, że polski przemysł będzie salwował się ucieczką z Polski do innych państw z mniej energochłonnym i mniej emisyjnym przemysłem i miksem energetycznym.

Ekspertka zwraca uwagę, że obecna energochłonność i emisyjność polskiego przemysłu jest 2-krotnie wyższa, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. - Przemysł ciężki, taki jak produkcja stali, stanowi trzon konkurencyjności polskiego przemysłu – przypomniała Maj.

Polsce już raz udało się przezwyciężyć podobny kryzys. Było to w latach 90., kiedy polska gospodarka się dopiero rozpędzała. - Od 1995 r. gospodarka zwiększyła się 2,5-krotnie, podczas gdy emisje gazów cieplarnianych utrzymywane są na mniej więcej stałym poziomie – podkreśliła Maj.

Miks energetyczny do zmiany

Dodała, że wynika to z tego, że emisje na jednostkę produktu są coraz mniejsze. W ostatniej dekadzie Polsce udało się zmniejszyć emisje CO2 na jednostkę produktu o około 1/3.

Jej zdaniem, bez zmian w dziedzinie miksu energetycznego polski przemysł szybko będzie jednak tracić konkurencyjność. - Polska straci pozycję, jaką miała w regionie m.in. dzięki niższym kosztom zatrudnienia. Dlatego potrzebne są działania na rzecz zmiany miksu i poprawy efektywności energetycznej – dodała ekonomistka PIE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(476)
Jcpkp
3 lata temu
Ludzie, ogarnijcie się, włączcie myślenie ! Ani ja,ani Ty, ani Kowalski nie jest od produkowania energii, energii taniej i względnie "czystej" ! Fotowoltaika nie jest rozwiązaniem, co najwyżej może pomóc. Rolą państwa jest stworzenie albo warunków do powstania "elektrowni" albo budowa takowych jako inwrstycje strategiczne realizowane przez państwo. Innej drogi nie ma. No można oczywiście, zwłaszcza za wstawiennictwem jego ekscelencji, Pana ministra Glińskiego odnieść się do geniuszu Łukasiewicza i przestawić Naród Polski na lampy naftowe, oraz powrócić do tradycji "ułańskich" i przestawić transport na mniej emisyjny, bo koński, tramwaje konne itd. W Chrzanowie uruchomić produkcję parowozów..... No chyba się zagalopowałem, choć jako dzieciak, jechałem bryczką do kościoła, potem lody, na obiad rosół z koguta, z kluskami ręcznie robionymi, na stole pod gruszą. Ale to już było i nie wróci więcej......
Cykl
3 lata temu
Procesy z Polski będą zlecane do Europy wschodniej, dalej do Azji a Azjaci zlecą to dalej nam bo okaże się że jesteśmy najtańsi :-)
Zzzzxz
3 lata temu
Za ceny energii odpowiada ten na krzywych nogach, Timermans i komisarze
Rad
3 lata temu
Nie będę płakał że się wyniosą , co oni dali i zrobili dla nas, hipermarkety,Niemieckie firmy wyprowadzają miliardy z Polski, każą pracować jak Japończyki,a płacą jak u Ruskich nie będę płakał,przy nich się nie dorobimy , nie odłożymy,, to tylko wegetacja od miesiąca do miesiąca,i to nie wystarczy , każdy pracownik to powie im prosto w oczy ,tania siła robocza
jarek
3 lata temu
To w końcu jest ta tania siła robocza czy ci polscy pracownicy są tacy najdrożsi ;) wy się sami zaoracie
...
Następna strona