Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Fatalne dane z Niemiec. Zamówienia w przemyśle spadły najmocniej od 2017 roku

26
Podziel się:

"Dołek gospodarczy zaczyna wyglądać bardziej jak głęboka studnia" - tak komentują eksperci najnowsze dane z Niemiec. Przemysł, a więc fundament gospodarki, jest w kryzysie. Zamówienia w rok spadły o ponad 7 proc. - najmocniej od dwóch lat.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel nie może być zadowolona z najnowszych danych gospodarczych.
Niemiecka kanclerz Angela Merkel nie może być zadowolona z najnowszych danych gospodarczych. (Agencja Gazeta, Dawid Żuchowicz)

Najważniejszy partner handlowy Polski ma problemy. Potwierdzają to czwartkowe dane, z których wynika, że zamówienia w niemieckim przemyśle w lutym spadły aż o 4,2 proc. w porównaniu do stycznia. Już na samym początku roku były widoczne spadki, ale o połowę mniejsze.

Najnowsze dane potęgują obawy o kondycję niemieckiej gospodarki. Tym bardziej, że publikacja jest dużym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy liczyli na minimalny, ale jednak wzrost zamówień w skali miesiąca (o 0,3 proc.).

Tak dużego spadku w skali miesiąca niemiecki przemysł nie notował od dwóch lat. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku zamówienia zmniejszyły się aż o 7,3 proc.

Obejrzyj: Rekordowe wyniki PZU

Carsten Brzeski, główny ekonomista ING w Niemczech, nazwał czwartkowe dane "strasznymi". Ekspert cytowany przez agencję Reuters wskazuje, że niemiecki przemysł cierpi z powodu brexitu i niepewności na globalnych rynkach.

- Słabość w odczytach z Niemiec sygnalizuje, że dołek gospodarczy zaczyna wyglądać bardziej jak głęboka studnia - komentuje Marek Rogalski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Do danych odniósł się niemiecki rząd, przyznając, że w nadchodzących miesiącach należy się spodziewać dalszego tłumienia gospodarki, a szczególnie przemysłu. Tłumaczy to przede wszystkim brakiem popytu zagranicznego.

Pojawiły się głosy, że konieczna będzie rewizja prognoz wzrostu gospodarczego u naszych zachodnich sąsiadów. I to wyraźna. Główny instytuty ekonomiczne obcięły prognozy wzrostu PKB Niemiec w tym roku do 0,8 proc. wobec wcześniej szacowanych prawie 2 proc.

Głębsze spowolnienie w Niemczech źle wróży polskiej gospodarce, która na razie na tle innych europejskich krajów utrzymuje wysokie tempu rozwoju. Ekonomiści jednak podkreślają, że to właśnie otoczenie Polski jest głównym ryzykiem dla wzrostu.

O dużym znaczeniu Niemiec dla Polski świadczy m.in. wymiana handlowa. Miesięcznie do naszych sąsiadów wysyłamy towary o wartości blisko 21 mld zł. Jednocześnie import ma wartość około 17 mld zł. Inne kraje w statystykach są daleko z tyłu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
z niem danych
5 lata temu
Niemiecki eksport osiągnął rekordowy poziom w 2018 r. Pomimo międzynarodowych konfliktów handlowych, w ubiegłym roku niemieckie firmy eksportowały więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Znacząco wzrósł również przywóz. W 2018 roku niemieckie firmy wyeksportowały towary o wartości prawie 1,3 bln euro. Wywóz w Niemczech osiągnął zatem nowy rekord, jak podał Federalny Urząd Statystyczny na podstawie wstępnych obliczeń. Było to o trzy procent więcej niż w roku poprzednim. Import wzrósł o 5,7 proc. rok do roku, osiągając poziom 1 biliona euro.
max
5 lata temu
Im gorzej w Niemczech tym lepiej dla Polski
Berlin
5 lata temu
Dobrze tak szkopom. Czasy kolonializmu sie skonczyly.
PrpL
5 lata temu
Daj nam Polakom taki kryzys,Panie Boze!!
tomas
5 lata temu
W Polsce wzrost zachorowań, wzrost otyłych, wzrost przestępstw polityków, wzrost bezprawia, po prostu z dumą można powiedzieć że się polska odbudowała wstała z kolan i przywalila w parapet.
...
Następna strona