Notowania

niemcy
04.04.2019 14:33

Fatalne dane z Niemiec. Zamówienia w przemyśle spadły najmocniej od 2017 roku

"Dołek gospodarczy zaczyna wyglądać bardziej jak głęboka studnia" - tak komentują eksperci najnowsze dane z Niemiec. Przemysł, a więc fundament gospodarki, jest w kryzysie. Zamówienia w rok spadły o ponad 7 proc. - najmocniej od dwóch lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Gazeta)
Niemiecka kanclerz Angela Merkel nie może być zadowolona z najnowszych danych gospodarczych. (Fot: Dawid Żuchowicz)

Najważniejszy partner handlowy Polski ma problemy. Potwierdzają to czwartkowe dane, z których wynika, że zamówienia w niemieckim przemyśle w lutym spadły aż o 4,2 proc. w porównaniu do stycznia. Już na samym początku roku były widoczne spadki, ale o połowę mniejsze.

Najnowsze dane potęgują obawy o kondycję niemieckiej gospodarki. Tym bardziej, że publikacja jest dużym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy liczyli na minimalny, ale jednak wzrost zamówień w skali miesiąca (o 0,3 proc.).

Tak dużego spadku w skali miesiąca niemiecki przemysł nie notował od dwóch lat. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku zamówienia zmniejszyły się aż o 7,3 proc.

Obejrzyj: Rekordowe wyniki PZU

Carsten Brzeski, główny ekonomista ING w Niemczech, nazwał czwartkowe dane "strasznymi". Ekspert cytowany przez agencję Reuters wskazuje, że niemiecki przemysł cierpi z powodu brexitu i niepewności na globalnych rynkach.

- Słabość w odczytach z Niemiec sygnalizuje, że dołek gospodarczy zaczyna wyglądać bardziej jak głęboka studnia - komentuje Marek Rogalski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Do danych odniósł się niemiecki rząd, przyznając, że w nadchodzących miesiącach należy się spodziewać dalszego tłumienia gospodarki, a szczególnie przemysłu. Tłumaczy to przede wszystkim brakiem popytu zagranicznego.

Pojawiły się głosy, że konieczna będzie rewizja prognoz wzrostu gospodarczego u naszych zachodnich sąsiadów. I to wyraźna. Główny instytuty ekonomiczne obcięły prognozy wzrostu PKB Niemiec w tym roku do 0,8 proc. wobec wcześniej szacowanych prawie 2 proc.

Głębsze spowolnienie w Niemczech źle wróży polskiej gospodarce, która na razie na tle innych europejskich krajów utrzymuje wysokie tempu rozwoju. Ekonomiści jednak podkreślają, że to właśnie otoczenie Polski jest głównym ryzykiem dla wzrostu.

O dużym znaczeniu Niemiec dla Polski świadczy m.in. wymiana handlowa. Miesięcznie do naszych sąsiadów wysyłamy towary o wartości blisko 21 mld zł. Jednocześnie import ma wartość około 17 mld zł. Inne kraje w statystykach są daleko z tyłu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: niemcy, gospodarka, przemysł, zamówienia, spowolnienie, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2019

eva cottrell UKTo nie slabosc w odczytach z... Niemiec... to TUSZOWANE i DEZ-info Re : danych ekonomicznych z Niemiec od 2009.. Ale ile CZASU mozna ukrywac ...ruine … Czytaj całość

04-04-2019

NerPolska by marzyła żeby być w takim kryzysie jak Niemcy!

04-04-2019

kkNiech im "dobrzy" ludzie z Polski wytlumacza, ze po prostu musza konsumowac, wtedy przejda sucha stopa. Konsumowanie jest przyjemne. Trudno tych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)