Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fatalny odczyt PKB w Wielkiej Brytanii. Spadek o ponad 20 proc.

Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się między kwietniem a czerwcem o rekordowe 20,4 - podaje Reuters. To najgorsze dane dla dużej gospodarki związane z reakcją na epidemię koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Premier Boris Johnson nie ma łatwiej kadencji. Brexit, epidemia, a teraz jeszcze dramatyczny spadek PKB (Fot: WPA Pool)

Jak pokazują oficjalne dane opublikowane w środę, szósta pod względem wielkości gospodarka świata weszła w recesję kurcząc się drugi kwartał z rzędu. W drugim kwartale brytyjska gospodarka skurczyła się o rekordowe 20,4 proc.

Jest jednak jaskółka nadziei - już w czerwcu pojawiły się oznaki ożywienia, kiedy produkt krajowy brutto wzrósł o 8,7 proc. w stosunku do maja.

Podwyżki płac ominą budżetówkę. "Błąd, rozdwojenie jaźni"

Wielka Brytania nie jest jedyna. Bardzo zły kwartał ma za sobą gospodarka hiszpańska, która zanotowała spadek PKB o 18,5 proc. O 13,8 proc. spadł PKB Francji, o 12,2 proc. Belgii. O ponad 10 proc. skurczyły się gospodarki Niemiec i Austrii. O 9,5 proc. spadło PKB Stanów Zjednoczonych.

Nie wiadomo na razie, jak złe wyniki gospodarcze wpłyną na Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach. Wiadomo natomiast, że od marca z brytyjskiego rynku "wyparowało" ok. 730 tys. miejsc pracy.

Polacy to najludniejsza mniejszość narodowa w Wielkiej Brytanii, a polski jest trzecim co do popularności językiem na Wyspach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2020

Janusza nasz rząd nie wie czy ukrywa informację o naszej gospodarce?

12-08-2020

sasina u nas ciagle "dobrobyt". juz mam dosc tej zamoznosci.

12-08-2020

LemBorys wracaj do Unii.

Rozwiń komentarze (148)