Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Firmy już liczą zyski z obietnic przedwyborczych PiS. Największym wygranym będzie turystyka

5
Podziel się:

Firmy mają nadzieję, że spełnienie przedwyborczych obietnic PiS zachęci Polaków do większych zakupów. Nauczeni doświadczeniem, nie nastawiają się jednak na trwały wzrost sprzedaży. Największym wygranym nowej formuły 500+ może być z pewnością turystyka.

Firmy już liczą zyski z obietnic przedwyborczych PiS. Największym wygranym będzie turystyka
(Fotolia)

Jeśli PiS spełni swoje obietnice i da dodatkowe pieniądze emerytom, wypłaci 500+ już na pierwsze dziecko czy zwolni z PIT młodych, do konsumentów trafi nawet 40 mld zł rocznie. Niemałe środki w portfelach Polaków odczują sklepy. Handlowcy mają nadzieję, że już wkrótce ich obroty wzrosną, ale nauczeni doświadczeniem pierwszych miesięcy po wprowadzeniu 500+, nie spodziewają się zakupowego eldorado.

- O ile po wprowadzeniu 500+ sprzedaż AGD rzeczywiście skoczyła, to stało się to kosztem innych miesięcy i wynik roczny nie odbiegał od standardu – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Wojciech Konecki, dyrektor generalny organizacji producentów AGD APPLiA Polska.

**Czytaj więcej: [ Konwencja PiS. Od 1 lipca 500+ na pierwsze dziecko. W maju 1100 zł dla emerytów. Premier podał koszty obietnic ] ](https://www.money.pl/gospodarka/konwencja-pis-od-1-lipca-500-na-pierwsze-dziecko-w-maju-1100-zl-dla-emerytow-premier-podal-koszty-obietnic-6352553941030529a.html)

Po rozpoczęciu wypłat wiosną 2016 r. sprzedaż AGD rosła o ponad 10 proc. przez pierwsze dwa miesiące, ale trwało to na tyle krótko, że rok zamknął się tylko z kilkuprocentowym wzrostem. Nie inaczej było w roku wcześniejszym i późniejszym.

Firmy oczekują, że rodziny będące beneficjentami programu częściej będą wybierały droższe produkty: lepsza żywność, nowe ubrania zamiast zakupów w second-handach, sklepy sieciowe zamiast bazarów.

Zobacz także: 500+ na pierwsze dziecko. "Z VAT-u 40 mld zł się nie wyciśnie"

**Czytaj też:

Na obietnicach przedwyborczych PiS zyskają też wszelkiego rodzaju organizatorzy wypoczynku. Z danych serwisu rezerwacyjnego KAYAK wynika, że w ciągu roku od wprowadzenia programu 500+ wyszukiwarka zanotowała wzrost wyszukiwań lotów o 70 proc. Między 2017 a 2018 r. wzrosła również deklarowana kwota, jaką gospodarstwa domowe planowały przeznaczyć na podróże.

"Rzeczpospolita" wylicza, że w 2017 r. najliczniejsza grupa badanych (28 proc.) szacowała wakacyjne wydatki gospodarstwa domowego na 1916-3890 zł. 27 proc. respondentów planowało wydać na wypoczynek między 3891 a 7720 zł. Rok później proporcje się zmieniły: w 2018 r. 31 proc. zapytanych deklarowało gotowość przeznaczenia na urlop wyższego budżetu. Tylko 25 proc. chciało się zamknąć w przedziale do 3890 zł. Kolejna faza 500+ może dodatkowo wzmocnić tę tendencję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(5)
Konrad555
3 lata temu
Oni doprowadzą ten kraj do bankructwa typy Wenezuela...Ludzie na zdrowy rozum jakby 500+ i te inne + były takim świetnym pomysłem to np w USA już dawno by to wprowadzili...
Konrad555
3 lata temu
Morawiecki w 2016 proszę sobie sprawdzić jak ktoś nie wierzy: W dłuższej perspektywie to [Program 500 plus] nam nie zbuduje PKB. Państwu bardziej niż konsumpcja potrzebne są inwestycje i oszczędności. A przypominam, że 500 plus jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów.
fantazja ułań...
3 lata temu
To za nową formułę 500+ ile ryżu basmati będzie można nabyć? Aaaa jeszcze komplet misek, najlepiej ze stali nierdzewnej, to posłużą dłużej.
fefsfs
3 lata temu
Za 500 złotych bogaci pojadą do ciepłych krajów.
jacku
3 lata temu
Czego mają nie nastawić się na trwały wzrost sprzedaży to będzie wydane w Polsce, a nie jak w przypadku 250 mld wyłudzonego Vat na wille na Karaibach i luksusowe panie do towarzystwa w Paryżu