Notowania

18.05.2011 09:00

"Gaz łupkowy korzystny dla środowiska"

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski uważa, że Unia nie może zablokować wydobycia w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rydel86/CC/Wikipedia)

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zapewnia, że wydobycie gazu łupkowego w Polsce nie będzie groźne dla środowiska naturalnego. We Francji nasiliła się w tym miesiącu kampania przeciwko gazowi łupkowemu - jego poszukiwaniom sprzeciwił się premier Francois Fillon, a Zgromadzenie Narodowe wprowadziło zakaz odwiertów na głębokość do 3-4 kilometrów.

Budzanowski, który był gościem Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, uważa tę decyzję za dziwną. Francuzi nie mają nawet decyzji środowiskowej, która świadczyłaby, że głębokie odwierty zagrażają środowisku, podkreśla. Przypomniał, że w Polsce dokonywano podobnych odwiertów, łącznie z tym najbardziej kontrowersyjnym - szczelinowaniem. Do tej pory nie stwierdzono negatywnego oddziaływania na środowisko.

Wiceminister skarbu uważa, że nie ma możliwości zablokowania wydobycia gazu łupkowego w Polsce przez Unię Europejską. Mikołaj Budzanowski zapewnił, że podmioty zajmujące się wydobyciem spełniają wszelkie normy środowiskowe pod tym względem. Ponadto przestrzegają unijnej dyrektywy regulującej stosowanie substancji chemicznych.

Budzanowski przekonywał też, że docelowo gaz łupkowy będzie jeszcze bardziej korzystny dla środowiska. Dzięki niemu polska będzie bowiem krozystała z bardziej niskoemisyjnej energii, a tym samym - będzie emitowała mniej dwutlenku węgla do atmosfery.

Czytaj w Money.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz