Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Gazprom wzywa na arbitraż. PGNiG odpowiada: Żądanie podwyższenia ceny bezpodstawne

49
Podziel się:

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, w której wniosło o oddalenie rosyjskich roszczeń. Podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw - przekazał w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej.

Gazprom wzywa na arbitraż. PGNiG odpowiada: Żądanie podwyższenia ceny bezpodstawne
PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż (Adobe Stock)

W połowie stycznia 2022 r. Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie, żądając zmiany warunków cenowych gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego.

Zobacz także: Rosja nie zdecyduje się na wojnę z Ukrainą? Ekspert tłumaczy

"PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, w której wniosło o oddalenie roszczeń Gazpromu, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej" - poinformowała spółka.

Jak wskazało PGNiG, "Gazprom oczekuje podwyższenia ceny kontraktowej z mocą wsteczną od 2017 roku oraz od 2020 roku, na podstawie wniosków o renegocjację ceny kontraktowej z dnia 8 grudnia 2017 roku oraz z dnia 9 listopada 2020 roku".

- Po gruntownym przeanalizowaniu sprawy, podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw. Co więcej, uważamy, te roszczenia za niedopuszczalne pod względem formalnym, dlatego nasza odpowiedź na wezwanie do arbitrażu jest jednoznaczna - wnosimy o oddalenie roszczeń Gazpromu – powiedział prezes Majewski.

PGNiG wskazało, że "wspomniane wnioski Gazpromu o renegocjację zostały złożone w odpowiedzi na, odpowiednio, wniosek PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2017 roku i wniosek PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2020 roku, który PGNiG zmodyfikowało w dniu 28 października 2021 roku, w warunkach rekordowo wysokich cen gazu w Europie".

Wzajemne o obniżenie ceny

Gazowa spółka wyjaśniła, że dodatkowo, w przypadku stwierdzenia przez Trybunał Arbitrażowy ad hoc dopuszczalności zmiany ceny kontraktowej w 2017 r., PGNiG zgłosił roszczenie wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2017 r., na podstawie wniosku PGNiG z dnia 1 listopada 2017 r. o obniżenie ceny kontraktowej.

Ponadto, PGNiG zgłosił roszczenie wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2021 r., w ramach wniosku z dnia 1 listopada 2020 r. o obniżenie ceny kontraktowej, zmodyfikowanego następnie przez polską spółkę gazową w październiku 2021 r.

Arbitraż z wynikiem 2:0 dla PGNiG

W piątkowym komunikacie PGNiG przypomniało, że dwukrotnie, w latach 2011 i 2015 roku, korzystało z prawa do rozpoczęcia arbitrażu przewidzianego w kontrakcie jamalskim.

W efekcie postępowania zainicjowanego w 2015 r., w marcu 2020 r. Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
HOSTYN
2 lata temu
Pawlak - mistrz niskich cen gazu, niech negocjuje!!!
emeryt
2 lata temu
A wystarczyło odpowiednio wynegocjować warunki cenowe i nie byłoby obecnie drogiego gazu ale kochany rząd chciał się pozbyć ruskiego gazu kupując gaz od USA który okazał się dwa razy droższy od ruskiego . Lecz ciemnemu ludowi wciska się kity że to wina Tuska i UE . W interesach poleruje się tak długo kontakty jak to się nam opłaca a rząd pali wszelkie mosty bo idąc na wojnę z UE w sprawie praworządności narobił sobie wrogów za oceanem gdzie cenią sobie wolność mediów jakby nie pisały krytycznie o władzy bo to świętość jest . I gdy ustawa LEX TVN doszła do PAD-a był telefon z USA że jak to podpisze to będzie koniec interesów z USA i zostaną nałożone srogie sankcje podobne do tych w latach 80 XX wieku i PAD nie mając wyjścia zawetował robiąc z tego jakąś pokazówkę .
Ares
2 lata temu
Przecież Gazprom chce wam opuścić. To wyście poszli do arbitrażu żeby było drożej.
duperdie
2 lata temu
NATYCHMIAST BOMBARDOWAĆ ŻEBY ICH ZMĘCZYĆ
duperdie
2 lata temu
NATYCHMIAST BOMBARDOWAĆ ŻEBY ICH ZMĘCZYĆ
...
Następna strona