Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdańskie "M" podrożały o połowę. Wystarczyło pięć lat

Gdańsk to duże polskie miasto, w którym ceny mieszkań deweloperskich rosną najszybciej. Sprawdzamy przyczyny takiej sytuacji i perspektywy zakupu nowego "M" przez mniej zamożnych gdańszczan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Ceny mieszkań w Gdańsku idą mocno w górę. (Fot: erwinbauer/pixabay.com)

Najnowsze dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w II kw. 2019 r. przeciętne gdańskie mieszkanie z rynku pierwotnego podrożało o 7 proc. Była to największa zmiana w grupie sześciu krajowych metropolii. Tak szybkie tempo podwyżek dotyczące mieszkań z Gdańska nie jest czymś nowym.

Informacje NBP wskazują, że przez pięć lat (2013 r. - 2018 r.) nowe lokale ze stolicy pomorza przeciętnie podrożały aż o 48 proc. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili bliżej przyjrzeć się gdańskiemu rynkowi nowych mieszkań, który bije kolejne cenowe rekordy. Analiza wspomnianego portalu wskazuje, że w ciągu trzech ostatnich lat oferta lokali deweloperskich z Gdańska zmieniła się radykalnie.

Gdańsk był zdecydowanym liderem cenowych podwyżek

Analitycy portalu sprawdzili zmiany dotyczące gdańskiego rynku mieszkań deweloperskich od III kw. 2016 r. do II kw. 2019 r. Latem 2016 r. popyt na nowe lokale osiągał wysoki poziom. Mimo tego, ceny mieszkań deweloperskich z krajowych metropolii wówczas były o wiele mniejsze niż obecnie.

Nieruchomości stale drożeją, sprzedający ciągle podnoszą stawkę
Ceny mieszkań ciągle w górę. Tylko jedno miasto jest wyjątkiem

Potwierdzenie stanowią dane portalu, zamieszczone na poniższym wykresie. Wskazują one, że przez trzy lata Gdańsk był niekwestionowanym liderem pod względem podwyżek cen nowych lokali. Średnia ofertowa stawka za 1 mkw. mieszkania deweloperskiego w stolicy pomorza wzrosła bowiem o 31% (z 6100 zł w III kw. 2016 r. do 7983 zł w II kw. 2019 r.). Analogiczne zmiany obliczone dla pozostałych pięciu metropolii wyniosły:

  • Warszawa - wzrost o 26% (z 7 582 zł/mkw. do 9 558 zł/mkw.)
  • Kraków - wzrost o 22% (z 6 592 zł/mkw. do 8 048 zł/mkw.)
  • Łódź - wzrost o 16% (z 5 076 zł/mkw. do 5 868 zł/mkw.)
  • Wrocław - wzrost o 24% (z 6 134 zł/mkw. do 7 619 zł/mkw.)
  • Poznań - wzrost o 12% (z 6 321 zł/mkw. do 7 088 zł/mkw.)

Można zauważyć, że w połowie 2019 r. gdańskie mieszkania od deweloperów średnio były już droższe niż nowe warszawskie lokale trzy lata wcześniej. To bardzo dobre podsumowanie zmian widocznych na rynku pierwotnym w Gdańsku.

Nowe "M" do 5000 zł/mkw. zniknęły z gdańskiego rynku

Trzy lata temu eksperci RynekPierwotny.pl zwracali uwagę, że Gdańsk nadal cechuje się relatywnie dużą ofertą nowych mieszkań kosztujących do 5000 zł/mkw. Takie lokale w III kw. 2016 r. stanowiły niemal jedną trzecią oferty gdańskich deweloperów.

(RynekPierwotny.pl)
(Fot: rynekpierwotny.pl)

Poniższa tabela wskazuje, że obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W Gdańsku praktycznie nie ma już nowych mieszkań za mniej niż 5000 zł/mkw. Nieco droższe lokale kosztujące 5000 zł/mkw. - 6000 zł/mkw., obecnie stanowią tylko jedną czwartą oferty gdańskich deweloperów (zobacz poniższe zestawienie).

Do wzrostu cen przyczynili się m.in. zagraniczni inwestorzy

Powyższa tabela pokazuje nam, że szybki spadek udziału nowych lokali kosztujących do 5000 zł/mkw. - 6000 zł/mkw. przez ostatnie trzy lata był widoczny nie tylko na terenie Gdańska. Sytuacja pomorskiej metropolii jest wyjątkowa, ponieważ skumulował się tam wpływ trzech ważnych czynników. Pierwszym aspektem były podwyżki kosztów budowy związane ze wzrostem popytu na robociznę, materiały budowlane i działki pod zabudowę. Warto też pamiętać o trzyletnim wzroście gdańskich wynagrodzeń, które ustępują tylko stołecznym płacom.

Małe mieszkania w cenie
Drogie jak kawalerka. Wysokie ceny małych mieszkań

Przez trzy lata miała też miejsce szybka rozbudowa oferty najdroższych mieszkań deweloperskich. Obecnie Gdańsk dwukrotnie wyprzedza już Kraków pod względem odsetka nowych lokali kosztujących ponad 10 000 zł/mkw. Udział rynkowy takich ekskluzywnych gdańskich "M" wzrósł z 1,9 proc. (III kw. 2016 r.) do 22,9 proc. (II kw. 2019 r.). Sygnały napływające z Trójmiasta sugerują, że droższymi mieszkaniami są zainteresowani nie tylko zamożni Polacy. Kupują je też inwestorzy z Niemiec i Skandynawii.

(RynekPierwotny.pl)
(Fot: rynekpierwotny.pl)

Dane RynekPierwotny.pl wskazują, że szybki wzrost średniej ceny gdańskich nowych lokali (o 31 proc. przez trzy lata) tylko po części wynikał ze zmian oferty dla przeciętnego klienta deweloperów. Tym niemniej, skala podwyżek z ostatnich 3 lat jest bardzo duża. Nie można wykluczyć, że szybkie wzrosty dotyczące cen gdańskich „M” oraz podobne zmiany widoczne w Gdyni, dodatkowo zwiększą zainteresowanie budową domów pod Trójmiastem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mieszkania, ceny mieszkań, gospodarka, wiadomości
Źródło:
rynekpierwotny.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-07-2019

FerdW Gdańsku rządzi mafia samorządowo deweloperska stworzona przez Adamowicza i podtrzymywana przez jego popleczników .Dlatego rynek nieruchomości jest … Czytaj całość

21-07-2019

///Skończyłam studia w 2006 roku. Pamiętam doskonale jakie ceny były w latach 1999- 2004 i do usranej śmierci będę żałowała że wpieprzyłam pieniądze … Czytaj całość

22-07-2019

poloCala Polska wie ze Gdansk bedzie w przyszlosci centrum biznesu i polityki. To miasto dobrze zarzadzane reszta to np PIS Podlasie gdzie zyje cebulactwo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)