Notowania

wiadomości
09.04.2019 19:24

#GdybyNieNauczyciel. Andrzej Blikle: nie poszedłbym na matematykę, która pomogła mi zarządzać firmą

#GdybyNieNauczyciel to akcja Wirtualnej Polski, pokazująca, że bez nauczycieli nie bylibyśmy tu, gdzie teraz. - Jan Kozicki był tym nauczycielem, który zmienił moje życie. Miałem szczęście, bo to najbardziej ceniony nauczyciel matematyki w Polsce w XX wieku. To właśnie studia matematyczne odmieniły moje życie - mówi money.pl prof. Andrzej Blikle.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Profesor Andrzej Blikle spotkał na swoje drodze niezwykłego matematyka. (Fot: WP)

Akcja Wirtualnej Polski #GdybyNieNauczyciel to moment, kiedy możemy pokazać swoim wychowawcom, a niejednokrotnie również przyjaciołom, że ich los nie jest nam obojętny.

Wprawdzie wspomniany Kozicki w klasie Andrzeja Blikle uczył matematyki tylko przez maturalny rok w liceum, ale ten właśnie okres naukowiec i przedsiębiorca wspomina najlepiej.

- To było niesamowite, ale bardzo szybko pokochała go cała klasa i to absolutnie bezwarunkowo. Tak się stało, choć nie wszyscy byli miłośnikami matematyki. Po prostu trudno się było oprzeć jego kulturze osobistej i umiejętnościom dydaktycznym - mówi Andrzej Blikle, polski informatyk, profesor nauk matematycznych, mistrz cukierniczy i były prezes firmy "Blikle".

Strajk nauczycieli. Szydło zwróciła się do nauczycieli o złagodzenie protestu na czas egzaminów

Wspominany przez naszego rozmówcę Jan Kozicki przed II wojną światową studiował na Sorbonie, tam rozwinął swój talent.

- Przekazywał wiedzę w taki sposób, że wszyscy uczniowie byli tym zainteresowani. Pamiętam jak napisał zbiór zadań matematycznych dla klas maturalnych. Przyniósł go i powiedział, że jest tam na pewno wiele błędów. Poprosił nas o ich odnalezienie. To nie było zadanie na ocenę czy zaliczenie, ale wszyscy wzięli się do pracy - wspomina Blikle.

Uczniowie podzielili zbiór między siebie i każdy szukał tych błędów.

- To było niesamowite wyzwanie. Bardzo byliśmy podekscytowaniami wizją znalezienia błędu w ćwiczeniach przygotowywanych przez "Kozika". Udało się nawet kilka znaleźć. Radość była niesamowita. Gdyby nie ten nauczyciel, nie poszedłbym na matematykę i nie miałbym wielkich szans, by zaistnieć w międzynarodowym środowisku naukowym w czasach PRL i to na równych prawach - mówi Andrzej Blikle.

To właśnie studia matematyczne - jak zapewnia - odmieniły jego życie. Blikle zajął się matematycznymi podstawami informatyki. Studia skończył w 62 roku. PRL nie był potęgą informatyczną, ale w matematyce byliśmy w czołówce.

- Nie mogliśmy jednak liczyć na zagraniczne zaproszenia na konferencję, więc sami ją zorganizowaliśmy i świat przyjechał do nas. Przyjechali młodzi zdolni, którzy później stali się gwiazdami. Po studiach zajmowałem się przez 30 lat nauką, dopiero potem poświęciłem się mojej firmie, która kierowałem od stycznie 1990 r do grudnia 2010 r. - wspomina przedsiębiorca.

Jak zapewnia, w zarządzaniu też pomogła mu matematyka, która pozwoliła uporządkować to, czego musiał się nauczyć o prowadzeniu biznesu.

- Matematyka pozwoliła mi na skuteczne wprowadzenie w firmie zasad Total Quality Management (zarządzanie kompleksową jakością). Prowadziłem wykłady dla pracowników, bo to było w Polsce całkowicie nieznane podejście - mówi Andrzej Blikle.

Teraz nasz rozmówca wraca do matematyki i informatyki. - Napisałem książkę: "Denotacyjna inżynieria języków programowania". Tej książki też by nie było, gdyby nie Jan Kozicki - podsumowuje.

Podzielcie się z nami swoimi historiami! Wiadomości piszcie na adres dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, strajk nauczycieli
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-04-2019

emerytka PolkaTakich nauczycieli to można znaleźć na palcach jednej ręki. Teraz nauczyciel krótko pracować ,dużo dostać i narzekać ,taka jest prawda niczego nie … Czytaj całość

09-04-2019

tomekakcja załosna smierdzi sb :(

09-04-2019

lokiBo kiedys to byli nauczyciele z pasja i ogromna wiedza a teraz co piaty maturzysta nie zdaje podstawowego egzaminu z matematyki zenada.Oni ucza tylko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (40)