Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Giganci technologiczni szykują się na recesję. Nie wykluczają ostatecznych decyzji

9
Podziel się:

Twitter, Amazon, Apple i inni liderzy technologii przygotowują się na jeszcze trudniejsze niż obecne czasy. W związku z obawami przed recesją, rosnącą inflacją i niewygaszoną pandemią, firmy decydują się na wstrzymanie rekrutacji, a nawet redukcję zatrudnienia.

Giganci technologiczni szykują się na recesję. Nie wykluczają ostatecznych decyzji
Apple Park z lotu ptaka (Getty Images, Sam Hall)

Prawdopodobieństwo wejścia światowej gospodarki w recesję rośnie, obecnie zbliża się do 50 proc. Recesja prowadzi do spadku w szczególności produkcji krajowej i zatrudnienia. Główny problem stanowi niższy poziom wydajności pracy, stąd reakcje firm na pesymistyczne prognozy specjalistów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spacer po Amazonie

Tak największe firmy technologiczne reagują na widmo recesji

Wiele firm technologicznych ponownie rozważa swoje potrzeby kadrowe, niektóre z nich wstrzymują rekrutację, wycofują oferty, a nawet rozpoczynają zwolnienia.

Amazon poinformował w kwietniu, że ma za dużo pracowników po zwiększeniu zatrudnienia podczas pandemii i musi dokonać cięć.

"Gdy wariant ustąpił w drugiej połowie kwartału, a pracownicy wrócili z urlopów, szybko przeszliśmy z bycia za mało obsadzonym do bycia za dużo obsadzonym, co spowodowało niższą produktywność" - powiedział dyrektor finansowy Amazona Brian Olsavsky.

Firma wstrzymała budowę obiektów przeznaczonych dla pracowników biurowych, tłumacząc, że potrzebuje czasu, aby dowiedzieć się, ile miejsca pracownicy będą potrzebować do pracy hybrydowej. W marcu firma zatrudniała 1,6 mln pracowników, co czyni ją największym pracodawcą w świecie technologii.

Apple planuje spowolnienie zatrudnienia i redukcję wydatków w niektórych oddziałach w przyszłym roku. Harmonogram premier producenta iPhone'ów nadal jednak zakłada imponujące tempo. Apple zatrudniał 154 tys. pracowników we wrześniu.

Microsoft poinformował pracowników w maju, że spowalnia zatrudnianie w grupach Windows, Office i Teams. W 2021 r. firma zatrudniała 181 tys. osób. Niedawno producent oprogramowania zredukował liczbę miejsc pracy o mniej niż 1 proc. w ramach reorganizacji struktur.

Netflix przeprowadził kilka tur zwolnień, odkąd poinformował o stracie 200 tys. abonentów w pierwszym kwartale 2022 r. W kwietniu firma zaczęła ograniczać niektóre inicjatywy marketingowe, następnie zwolniła 150 pracowników w maju i 300 w czerwcu. W ubiegłym kwartale Netflix stracił kolejnych 970 tys. subskrybentów. W 2021 r. zatrudniał 11 300 osób.

Spotify tnie zatrudnienie o około 25 proc., aby dostosować się do nowych czynników ekonomicznych - przekazał swoim pracownikom w czerwcu dyrektor generalny firmy Daniel Ek. Spotify zatrudnia ponad 6,5 tys. osób.

Tesla w czerwcu zwolniła 200 pracowników wskutek zamknięcia swojego biura w San Mateo w Kalifornii. Szef producenta pojazdów elektrycznych Elon Musk powiedział wcześniej, że zwolnienia będą konieczne w związku z coraz większą niepewnością gospodarczą. W wywiadzie dla Bloomberga Musk przekazał, że około 10 proc. pracowników może zostać zwolnionych w ciągu najbliższych trzech miesięcy, choć ogólne zatrudnienie w ciągu roku może wzrosnąć. Na koniec ubiegłego 2021 r. Tesla zatrudniała 100 tys. osób na całym świecie.

Twitter rozpoczął wycofywanie ofert pracy w maju w związku z niepewnością wokół przejęcia firmy przez Elona Muska. Ostatecznie do tego nie doszło, a sprawa ma swój finał w sądzie. Firma zatrudniała 7,5 tys. pracowników w 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Przemo
2 lata temu
Historia lubi się powtarzać, sto lat temu nastąpił też wielki kryzys spowodowany przeładowaniem pieniądza na rynku, mówiąc prościej pieniądza było tak dużo w obrocie na rynku że już nie mógł generować żadnych zysków i nastąpił krach na giełdzie, teraz jest podobnie strategiczne aktywa na giełdzie osiągnęły maksymalny pułap cenowy że już więcej nie da się wycisnąć więc nastąpią gigantyczne spadki, które doprowadzą do krachu i załamania się giełdy, co jest tego czynnikiem?, zwykła chciwość, polityka ekologiczna jaką mamy obecnie i całą tą transformację energetyczną, obecnie mamy do czynienia likwidacją gospodarstw rolnych, które hodują bydło i trzodę, co doprowadzi do braku żywność na rynku, wojna na Ukrainie i problemy ze zbożem też przyczynią się do krachu, czeka nas biedą, braki żywności i energii w każdej postaci i bezrobocie
Obserwator
2 lata temu
Nie wiem czemu ale to mi śmierdzi wyzyskiem ludzi którzy pozostaną w tych miejscach pracy. Firmy tną koszty wyciskając z ludzi pozostałych co się da. To co powiedział Morawiecki ludzie będą pracować za miskę ryżu. Myślę że za tą miskę będziemy ostro zapierdzielać po 12 i więcej godzin.
Ghjfyhc
2 lata temu
Jak ktoś to juz piwiedział ma wojnie i panteon bogaci się bardziej wzbogacą A reszta staje się niewolnikami tylko niech nie zapominają że życie szybko przeminie A kasą sobie mozna grobowiec występować
załamany
2 lata temu
Amazon jest tylko częściowo firmą technologiczną, a netflix, spotify i twitter nie są firmami technologicznymi - albo musimy osiedlowego warzywniaka też zaliczyć do firm technologicznych bo drukuje paragony "z komputera"
sdvdv
2 lata temu
Trzeba być przygotowanym na wszystko - wojnę, recesję, inflację, pandemię, wysokie podatki, kolejne polskie łady… Żeby ludziom się lepiej wiodło, trzeba by byli bardziej samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne decyzje i finanse, potrzebna jest zwyczajna edukacja finansowa w szkołach, bo wielu zadłuża się nie mając pojęcia ile ma potem spłacić, nie potrafi nawet policzyć zwykłych procentów.. Wydają wszystko co zarobią. Nie mają pojęcia jak skutecznie oszczędzać i inwestować przy niewielkim ryzyku. W razie wojny nie mają nic żeby przetrwać. Zobaczcie ksiazkę pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia i w razie czego mieć z czym uciekać albo przelać za granicę.