Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Gigantyczna kara dla Polski uchylona. TSUE oszczędzi Polsce 650 mln zł

184
Podziel się:

Polska nie będzie musiała wypłacać zasądzonego przez szwedzki sąd polubowny potężnego odszkodowania na rzecz funduszu inwestycyjnego Abris. Jak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ten organ nie mógł rozstrzygać sporu i wyrok zasądzający rekompensatę musi zostać uchylony.

Gigantyczna kara dla Polski uchylona. TSUE oszczędzi Polsce 650 mln zł
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystny dla Polski wyrok (Istock)

To dobra wiadomość dla Polski. Nie będziemy musieli wypłacać 650 mln zł odszkodowania luksemburskiej spółce Abris - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Chodzi o sprawę z 2014 roku. Komisja Nadzoru Finansowego najpierw odebrała Abrisowi prawo głosu, a następnie nakazała pozbycie się swoich udziałów w FM Banku.

KNF tłumaczyła to "niewypełnianiem zobowiązań inwestorskich". Urzędnikom nie podobały się m.in. zmiany na fotelu prezesa banku i w jego zarządzie, które nie były z nimi konsultowane.

Abris idzie po arbitraż

Abris tę decyzją zakwestionował i jesienią 2015 roku zwrócił się o rozstrzygnięcie do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Fundusz pod przymusem w końcu jednak sprzedał akcje banku poprzez swoją spółkę zależną PL Holdings na rzecz AnaCap Financial Partners.

Zobacz także: KE ostrzega Polskę. Reakcja europosłanki PiS

"Nie jesteśmy zadowoleni z ceny, jaką uzyskaliśmy w tym procesie. Nie odzwierciedla ona rzeczywistej wartości banku, a wynika wprost z przymusowej sytuacji, w której się znaleźliśmy, jako sprzedający nie z własnej woli. Cena ta ma się również nijak do wartości, jaką planowaliśmy uzyskać ze sprzedaży akcji banku w drodze IPO w 2018 roku" - mówił wtedy, cytowany w komunikacie, Paweł Gieryński z Abris Capital.

Decyzję w sprawie odszkodowania podjął Instytut Arbitrażowy przy Izbie Handlowej w Sztokholmie. Teraz TSUE uznał jednak, ze klauzula arbitrażowa była nieważna, ponieważ spór nie mógł być rozstrzygany przez szwedzki sąd polubowny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
Piotr
3 lata temu
Polska zapłaci kary i krzyki że się tak nie stanie niczego nie zmienią. Licznik bije .
Hedwig
3 lata temu
Nie ma co gdybac,zaczynaja dostrzegac,ze Polacy,to dumny i honorowy Rod!
Edzio
3 lata temu
oczywiście wyrok tego "trybunału" jest nieważny, nieprawdaż???
Paranoja.
3 lata temu
Musimy wypłacić ponieważ TSUE jest nielegalny tak pani pawlowicz mówi i Pinokio tez. To już nie rozumie jego wyroki się liczą czy nie liczą!!!!!!!
Tusk
3 lata temu
Panie Tusk weź coś zrób i nałóż tą karę dla Polski. Trzeba zabrać Polakom wszystkie pieniądze za to że głosują na PIS.
...
Następna strona