Materiały prasowe

oprac. WZI, 13 października 2021 17:57

Hiszpańskie fabryki stanęły. Wszystko przez ceny prądu i gazu

Tweetnij Komentuj

Wiele hiszpańskich przedsiębiorstw zamyka fabryki lub czasowo wstrzymuje produkcję z powodu szalejących cen energii elektrycznej i gazu. Firma Sidenor - jeden z największych producentów stali w Hiszpanii - do końca roku zamknęła swoją centralną fabrykę i planuje wstrzymanie produkcji w swoich pozostałych zakładach.

Ceny energii elektrycznej w Hiszpanii wzrosły w tym roku o ponad 300 proc. i już wynoszą 260 euro za jedną megawatogodzinę.

Sidenor to jedna z największych hiszpańskich firm produkujących stal do celów przemysłowych. Firma wyjaśnia, że wzrost cen prądu spowodował wzrost ceny za tonę produktu o 200 euro i wzrost kosztów produkcji o ponad 25 proc., co "doprowadza do strat i uniemożliwia utrzymanie dotychczasowego tempa produkcji".

Zmniejszyć koszty

Według firmy, czasowe zamknięcie głównej fabryki ma "ograniczyć wpływ na produkcję wygórowanych i niekontrolowanych kosztów energii elektrycznej".

Gazprom odda 6 mld zł PGNiG. "Potężne pieniądze. To pokazuje, jak duże były nadużycia"

Pokaż...

"Takie środki same w sobie nie rozwiązują podstawowego problemu i nie wykluczają podjęcia innych kroków, jeżeli ceny energii elektrycznej pozostaną poza kontrolą" - czytamy w komunikacie firmy.

Grupa specjalizująca się w produkcji nawozów i amoniaku Fertiberia także ogłosiła czasowe wstrzymanie działalności fabryki w Palos de la Frontera (Huelva) od początku bm. w związku z "nadzwyczajnym wzrostem cen gazu ziemnego".

Czytaj też: Ceny energii wyższe o ponad 60 procent. To milionowe koszty dla miejskich spółek

Rosną ceny gazu i prądu

Wzrost cen gazu ziemnego spowodował niekontrolowany wzrost cen energii elektrycznej na rynku hurtowym. Biorąc pod uwagę niewielką rolę odnawialnych źródeł energii, firmy energetyczne zostały zmuszone do wykorzystywania gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej, co jest związane z wysokimi nadpłatami w celu pokrycia popytu ze względu na ceny tego surowca.

Wedlu danych organizacji przedsiębiorstw - wielkich konsumentów energii (AEGE) na początku bm. hiszpański przemysł płacił 123,4 euro za MWh, podczas gdy we Francji 49,93 euro (149 proc. mniej), a w Niemczech 85,8 euro (44 proc. mniej). Zgodnie z AEGE, dodatkowe koszty energii elektrycznej dla przemysłu przekroczyły już 1500 mln euro. Najbardziej dotknięte zostały fabryki produkcji stali, chemiczne i metalurgiczne.

Czytaj też: Ceny gazu o 941 proc. w górę. Sasin: PGNiG niweluje podwyżki własnymi staraniami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Tagi: ceny gazu ceny prądu fabryki hiszpania gospodarka wiadomości

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .