Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Hodowcy norek proszę o interwencję. Apelują do posłów

8
Podziel się

Hodowcy proszą o interwencję w resorcie zdrowia i ministerstwie rolnictwa. Chodzi o przypadki koronawirusa, wykryta na fermie norek. Zwierzęta zostały zabite.

Hodowcy norek proszę o interwencję. Apelują do posłów
Zabito zakażone norki. Rolnicy protestują. (Getty Images)
bDSHjUJh

"Nie możemy dopuścić, aby pod pretekstem zagrożenia epidemiologicznego odbywała się w Polsce depopulacja poszczególnych gatunków zwierząt i ideologiczna walka z polskim rolnictwem" - czytamy w piśmie, pod którym podpisał się Szczepan Wójcik, prezes związku Polski Przemysł Futrzarski.

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka poinformował, że pobrano 20 prób, z czego w czterech wykryto koronawirusa. Dodał, że badania ferm norek trwają, dotychczas zostało sprawdzonych kilkanaście.

bDSHjUJj
Zobacz także: Piątka dla zwierząt. Firmy nie odpuszczą protestów

Za zlikwidowane stada norek hodowcom nie należy się żadna rekompensata.

Zdaniem przedstawicieli branży futrzarskiej decyzja o wybiciu norek była niewłaściwa. Hodowcy twierdzą, że resort rolnictwa wydał ją pochopnie, a rozporządzenia ministra uniemożliwiały np. wysłanie zwierząt na kwarantannę.

bDSHjUJp

"Nie zdecydowano się także na przychylne rozpatrzenie wniosków o ponowne przebadanie norek pod kątem obecności wirusa. Jest to działanie niezrozumiałe, szczególnie ze względu na ogromną rynkowa wartość wybitych zwierząt, za które hodowca będzie dochodzić odszkodowania przed sadem powszechnym. W tym kontekście warto przypomnieć Niedawny przykład wybijania populacji norek w Danii, które, jak się później okazało, zostało przeprowadzone niezgodnie z prawem i za które duński rząd wypłacił hodowcom odszkodowania o równowartości ponad 2,5 mld euro" - pisze Szczepan Wójcik.

Apeluje do parlamentarzystów, aby zapytali resort zdrowia i ministerstwo rolnictwa o zabite norki. Załącza do pisma listę pytań.

Dotyczą one m.in. dostępnych danych na temat przypadków przeniesienia koronawirusa z zakażonej norki na człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSHjUJK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Lor
2 miesiące temu
Te fermy i tak powinny przestać istnieć...
Xjx
2 miesiące temu
Po co te norki wybijac one żadnego wirusa nie maja jest to celowa robota aby je zniszczyć tak zrobiono w Holandii i Dani.
Tomek
2 miesiące temu
To jest tylko wstęp do masowego wybijania drobiu,świń po pretekstem walki z ptasia grypa,asf,covid. Zobaczycie co się będzie działo za kilka miesięcy.
bDSHjUJL
sołtys
2 miesiące temu
Szczepan Wójcik, prezes związku Polski Przemysł Futrzarski? Przecież to żaden związek, ale prywatna firma hodowcy norek holenderskich. Szkoda, że nie założył firmy "Ministerstwo Hodowli" lub "Instytut Rolniczy". Nie dajcie się nabrać.
Gary Rondel
2 miesiące temu
To celowa robata, zeby zlikwiduje hodowle norek. Wybić wsxyskie fermy norek? A świń nie jecie? To postuluję zlikwidować hodwle świń i bydła. Po co wam mięso. Bill Gates juz to mowi i chce wam sprzedawac mięho z laboratorium z probówki...