Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Holandia podjęła decyzję. Kościół straci dostęp do danych obywateli

169
Podziel się:

Przekazywanie Kościołom informacji o wiernych nie służy interesowi społecznemu – uznał holenderski Urząd Ochrony Danych Osobowych. Polecił rządowi zaprzestanie przekazywania danych obywateli instytucjom kościelnym — informuje Deutsche Welle.

Holandia podjęła decyzję. Kościół straci dostęp do danych obywateli
Kościoły w Holandii nie będą otrzymywać już danych osobowych wiernych (Getty, Nicolas Economou/NurPhoto)

Deutsche Welle informuje, że dotychczas holenderski rząd automatycznie przekazywał Kościołom dane osobowe zarejestrowanych w nich wiernych, w tym informacje o zawarciu przez nich związków małżeńskich, rozwodach, zgonach, narodzinach dzieci i przeprowadzkach.

Portal za organizacją ochrony prywatności Privacy First, informuje, że w efekcie na każdego wiernego, który np. zmienił miejsce zamieszkania, czekał pod nowym adresem list z lokalnej parafii, zawierający także dane do płatności. Co ważne, w Holandii Kościoły utrzymują się głównie z datków wiernych.

To się ma jednak skończyć, bo holenderski Urząd Ochrony Danych uznał udostępnianie informacji o wiernych za sprzeczne z unijnymi przepisami o ochronie prywatności, czyli RODO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "TVP Info należy zbudować na nowo" - mówi były prezes TVP

Deutsche Welle przypomina, że w Holandii wszystkie dane mieszkańców gromadzone są obowiązkowo przez gminy i przechowywane w Podstawowym Rejestrze Osób. Z centralnego rejestru korzystają m.in. Kościoły. Dane 5,1 mln wierzących Holendrów trafiają automatycznie z BRP do kościelnej bazy danych — donosi Deutsche Welle.

Wyjaśnia także, że holenderski rząd przygotował już regulacje zakładające, że wierni będą musieli wyrazić zgodę na to, żeby ich dane były przekazywane instytucjom kościelnym.

Kościół takim obrotem sprawy jest jednak zaniepokojony.

- My widzimy wyraźny interes społeczny w przekazywaniu danych obywateli Kościołom. Wyobraźmy sobie, że wierny w podeszłym wieku trafi do domu opieki i nie ma jak o tym poinformować swojego Kościoła - powiedziała, cytowana przez Deutsche Welle, Anna Kruse, rzeczniczka episkopatu Holandii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(169)
Tyr
5 miesięcy temu
Holandia zniknie z powierzchni ziemi
maxi
5 miesięcy temu
I bardzo dobrze ale przez wieki było dokładnie odwrotnie....to kosciół w swoich rejestrach gromadził takie dane i nawet pobierał podatki w imieniu władcy. Bardzo dobrze że to juz się skończyło. Pogonić nierobów kościelnych , opodatkować i ozusować jak każdy inny podmiot gospodarczy bo to jest firma zbierająca kasę i nic wiecej. Swoją drogą ktoś bardzo dawno temu był genialny wymyślając towar którego nie trzeba było produkować , dostawało sie ogromną kasę i jeszcze nie udzielano gwarancji...... Teraz to sie nazywa "ochrona klimatu".
Deag
5 miesięcy temu
Brawo!
covid
5 miesięcy temu
Swiecki Urząd nie będzie poborcą podatkowym żadnego kościoła
Piotr
5 miesięcy temu
W Polsce prawo bcego panstwa Watykan w sprawie danych osobowych jest ważniejsze od prawa polskiego i takie wyroku wydają sądy, to jest nie normalne.
...
Następna strona