Przypomnijmy: zarząd TVN poinformował w poniedziałek, że złożony w lipcu wniosek o nadawanie w Holandii został już przyjęty. To oznacza, że jeśli nawet Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września (do tego dnia obowiązuje obecna koncesja), dalsze nadawanie umożliwi koncesja holenderska. W praktyce oznacza to także, że TVN24 nie będzie m.in. podlegać ocenie KRRiT.
Poprosiliśmy przedstawicieli KRRiT o komentarz w tej sprawie, jednak bezskutecznie. Karolina Czuczman w imieniu KRRiT poinformowała nas, że większość przedstawicieli tej instytucji przebywa teraz na urlopie. Obecny jest za to Witold Kodziejski, przewodniczący KRRiT, który jednak odmówił nam komentarza.
Sprawę skomentował za to Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, zgłoszony przez PO. W rozmowie z money.pl uznał on, że twórcy "lex TVN" zachowują się jak "pijane dziecko we mgle. Ocenił także, że polski regulator całkowicie straci wpływ na tę telewizję".
W końcu KRRiT zdecydowało się wydać oświadczenie w tej sprawie, które ma być zarazem oficjalnym stanowiskiem tej instytucji w sprawie przyznania holenderskiej koncesji dla TVN24. Komentarz jest jednak bardzo lakoniczny, nie odpowiada na żadne związane z tą sprawą pytania i praktycznie nic nie wyjaśnia.
"W przestrzeni publicznej wielokrotnie pojawiała informacja, że nadawca rozważa możliwość złożenia wniosku o przyznanie koncesji zagranicznej na nadawanie programu informacyjnego w języku polskim. Właściciel dysponuje obecnie 12 koncesjami zagranicznymi na nadawanie programów w języku polskim" - czytamy w oświadczeniu.
Dalej KRRiT informuje, że na podstawie holenderskiej koncesji TVN już nadaje programy Discovery Channel, Discovery Historia, Discovery Life, Discovery Sciene, DTX, Animal Planet, Food Network, ID INVESTIGATION Discovery, TLC oraz Travel Channel. Z kolei programy Eurosport i Eurosport 2 otrzymały koncesję francuską.
KRRiT informuje także, że TVN ma obecnie 9 polskich koncesji satelitarnych, wśród których znajduje się także TVN 24. "KRRiT prowadzi rejestr programów satelitarnych i kablowych, do którego wpisuje programy na wniosek operatorów. Dotychczas żaden z operatorów nie zgłosił wniosku o wpis nowego programu" - kończy KRRiT.
Tymczasem zdaniem zarządu TVN uzyskanie koncesji dla kanału TVN24 w Holandii nie rozwiązuje problemu, jaki pojawił się w związku z przyjętą przez Sejm nowelizacją.
"W obecnym kształcie uderza ona we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną. Biorąc pod uwagę trwające półtora roku nieuzasadnione wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24, musimy być gotowi na każdą ewentualność" - czytamy w komunikacie zarządu TVN.
Przypomnijmy, że w środę wieczorem Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazwanej potocznie "lex TVN". Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji jest ona bezpośrednio wymierzona w Grupę TVN. Posłowie przegłosowali ustawę, która zmierza do tego, aby należąca do Amerykanów stacja nie otrzymała koncesji.
Grupa Discovery zdecydowała się na międzynarodowy arbitraż w oparciu o polsko-amerykański traktat z 1990 r. Eksperci przewidują, że może chodzić o wypłatę miliardowych odszkodowań.