Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
25.02.2020 19:30

Horała zapowiada nowelizację prawa lotniczego

Ministerstwo Infrastruktury chce skierować do Sejmu projekt zmian w prawie lotniczym. Chodzi m.in. o odszkodowania, które porty lotnicze muszą wypłacać mieszkańcom tzw. obszarów ograniczonego użytkowania wokół lotnisk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Ministerstwo Infrastruktury chce zmian w prawie lotniczym. (Fot: Roman Zawistowski)

- Pewne zmiany w prawie lotniczym są niezbędne, m.in. zaadresowanie problemu obszarów ograniczonego użytkowania i patologii, jaka w związku z nimi zaczyna się rozprzestrzeniać - powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK, podczas konferencji "Zrównoważony rozwój infrastruktury lotniczej w Polsce".

Jak powiedział minister, na rynku zaczęły działać wyspecjalizowane kancelarie prawne, które wraz z orzecznictwem niektórych sądów doprowadzają do roszczeń z tytułu strat wynikających z sąsiedztwa portów lotniczych, opiewających na "astronomiczne kwoty".

Horała przyznał, że zmiany projektowane są w związku z planowaną budową Centralnego Portu Lotniczego. Zastrzegł jednak, że nie chodzi o uchylanie się od rekompensowania szkód, lecz by nie dochodziły do głosu "wyimaginowane szkody".

Oglądaj też: Budowa CPK i kontrowersyjny projekt kolejowy. "Powinni to lepiej narysować"

- Rząd może tu interweniować, począwszy np. od liczenia norm hałasowych. Dziś za podstawę bierze się dzień z największym hałasem - to jest jeden najgorszy dzień w roku, a nie np. średnia - wyjaśnił.

Wcześniej podczas konferencji prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i prezes Katowice Airport Artur Tomasik mówił, że widmo odszkodowań blokuje możliwości rozwoju portów lotniczych.

- Porty regionalne miały w 2019 r. 62 proc. rynku w Polsce, obsłużyły ponad 30 mln pasażerów. 32-33 mln to dla nich wielkość graniczna. Czeka nas więc kolejny etap dużych inwestycji. Jest duża szansa rozwoju, ale to wymaga ok. 4 mld zł inwestycji. Bez zmiany regulacji nie będzie zasadności podjęcia tych decyzji - podkreślił Tomasik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2020

komunaJak za PRL, człowiek jest patologią, bo mieszka koło lotniska państwowego.

25-02-2020

MKTe lotnisko PiS potrzebuje aby nadać mu imię Lecha Kaczyńskiego, port lotniczy imienia Wałęsy będzie malutki przy CPK na które z naszych pieniędzy … Czytaj całość

25-02-2020

jaczemu obywatel jest mniej ważny od waszych abstrakcyjnych projektów

Rozwiń komentarze (11)