Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Hulajnogi elektryczne. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

28
Podziel się:

Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Chce uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych i deskorolek z silnikiem.

Hulajnogi elektryczne. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy
Hulajnogi elektryczne uregulowane. (money.pl, Rafał Parczewski)

Kierujący tymi pojazdami będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu - będzie to dotyczyć części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych.

Ponadto zakazane będzie m.in. kierowanie hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h.

"Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Zobacz także: Hulajnogi nie pojadą chodnikiem. Nowe prawo już na wiosnę

Po zmianie zabronione będzie m.in.:

- kierowanie hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h;

- kierowanie hulajnogą lub UTO przez osobę nietrzeźwą albo znajdującą się w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu;

- przewożenie hulajnogą elektryczną i UTO innych osób, zwierząt lub przedmiotów;

- ciągnięcie lub holowanie hulajnogą elektryczną i UTO innych pojazdów;

- pozostawianie hulajnóg elektrycznych i UTO na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Jeśli przepisy wejdą w życie, osoba kierująca hulajnogą elektryczną, mająca między 10 a 18 lat, będzie musiała mieć kartę rowerową.

Osoby poruszające się takimi pojazdami będą musiały korzystać ze ścieżek rowerowych, a na jezdnię będą mogły wjechać tylko, jeśli takiego pasa brakuje.

Na chodnik na hulajnodze będzie można wjechać tylko, jeśli w okolicy nie ma drogi rowerowej, a jezdnią wolno się poruszać z prędkością większą niż 30 km/h.

W przypadku jazdy po chodniku kierujący hulajnogą będzie musiał jechać wolno i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
SNAFU
3 lata temu
nie ma czegoś takiego, jak ścieżka rowerowa.
...
3 lata temu
Na drodze do pracy mam odcinek z chodnikiem który nie pozwala na bezpieczną jazdę(a tym bardziej jadąc z prędkością pieszych jak przewiduje ustawa, co też jest swoją drogą idiotyczne). Na jezdni nic nigdy prawie nie jedzie ale jako że ograniczenie jest tam 50km/h to nie mogę wybrać bezpiecznej równej drogi(jadąc z boku żeby nie blokować ewentualnych uczestników ruchu), żeby się nie zabić tylko muszę jechać chodnikiem który wygląda jakby został zbombardowany na tych 8.5 calowych kółeczkach. Guess I'll die ¯\_(ツ)_/¯ Druga sprawa to transport towarów. Plecak czy torba noszona na ramieniu albo bezpiecznie zamontowana na hulajnodze to towar. Telefon zamontowany na kierownicy to towar. Ba! Nawet kłódkę do hulajnogi można zinterpretować jako przewożony towar. Jesteśmy tutaj zdani na humorek policjanta lub jej ekscelencji strażnika miejskiego. Reszta zapisów(np. karta rowerowa, jazda po alkoholu, 2 osoby na jednej hulajnodze) wydaje się całkiem znośnie przemyślana
ME01
3 lata temu
Wolno , czyli ile ? Co to za prawo ?
Xtr
3 lata temu
Zakaz jazdy po drogach rowerowych
Jestem zła
3 lata temu
Muszę poszukać karty rowerowej
...
Następna strona