Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Ile faktycznie zarabiają lekarze? Sprawdzamy dane o wynagrodzeniach

233
Podziel się:

Zarobki lekarzy są bardzo zróżnicowane. W państwowych placówkach bywają nędzne, z kolei w prywatnych klinikach potrafią sięgać kilkunastu tysięcy złotych. Sprawdzamy, ile faktycznie zarabiają lekarze.

Ile faktycznie zarabiają lekarze? Sprawdzamy dane o wynagrodzeniach
Zarobki w Polsce. Sprawdzamy, ile zarabiają lekarze (ONS, Photoshot)

Choć powszechne przekonanie każe sądzić, że polscy lekarze to elita zarobkowa kraju, a ich pensje są nader wygórowane, okazuje się, że pensje są bardzo zróżnicowane i wielu z nich wcale "kokosów" nie zarabia.

Najgorzej zarabiają lekarze, którzy dopiero zaczynają swoją praktykę i są w trakcie specjalizacji.

Według danych firmy Sedlak & Sedlak, lekarz stażysta w pierwszym roku swojej pracy zarabia przeciętnie 3070 złotych brutto miesięcznie.

Zobacz także: Lekarze oburzeni zmianami w systemie wynagrodzeń. Po pandemii strajk? "Są takie plany"

Nieco powyżej 4 tys. złotych zarabiają lekarze rezydenci, którzy mają za sobą przynajmniej rok pracy.

Lekarze specjaliści

Zdecydowanie lepiej wyglądają zarobki lekarzy specjalistów. Przeciętna pensja chirurga ogólnego to 7650 złotych brutto.

Chirurg zatrudniony w placówce liczącej między 50 a 249 pracowników zarobi najwięcej - przeciętnie 10 030 złotych. Z kolei chirurdzy pracujący w największych klinikach mogą liczyć na 7400 złotych miesięcznie.

Na niezłą pensję mogą liczyć także doświadczeni pediatrzy. Lekarz tej specjalności, w wieku między 51 a 64 lata, zarabia przeciętnie 10 700 złotych miesięcznie.

Na niezłe pensje mogą liczyć lekarze rodzinni. Lekarz tej specjalności, mający ponad 6 lat stażu, zarabia przeciętnie 11 010 złotych miesięcznie.

Osobną kategorią są lekarze weterynarii, których pensje, w zależności od stażu i wielkości placówki, wynoszą przeciętnie od 5 do 6 tys. złotych miesięcznie.

Trzeba pamiętać, że wszystkie podane powyżej zarobki to kwoty brutto. To oznacza, że w rzeczywistości lekarze "na rękę" otrzymują mniej.

Pensja to nie wszystko

Powyższe dane to tylko pensje podstawowe, nie wliczają się w nie żadne dodatki czy wynagrodzenia za dodatkowe dyżury, których w skrajnych przypadkach lekarz może wziąć nawet 300 godzin w tygodniu.

Część lekarzy dorabia też do skromnej pensji podstawowej dodatkowymi dyżurami w innych placówkach.

- Według różnych danych można udowodnić, że polski lekarz zarabia nędznie, albo inkasuje krocie – mówił rozmowie z money.pl dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Pensja lekarza zatrudnionego na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin jest jednak nader skromna. To potęguje patologię w postaci wielu etatów i dodatkowych godzin pracy, a co za tym idzie, przemęczenia lekarzy - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(233)
ZK590
miesiąc temu
Polski lekarz jest tak zaangażowany w zdrowie i życie pacjenta, że nawet potrafi mieć zapisane w grafiku z 500 godzin "pracy" z których trochę prześpi a trochę zajęty jest prywatnymi pacjentami.
ZK590
miesiąc temu
biedni lekarze, biedni nauczyciele, biedni mundurowi, biedni urzędnicy, biedni górnicy. Bogaci są tylko ci co pracują na nich w prywatnych firmach: 168 godzin x 20 zł = 3360 zł. Tam nie ma całotygodniowych dyżurów i trzeba być od - do zapłaconych godzin albo po kilka godzin w szkole i 1/3 roku wolne.
waldas58
miesiąc temu
W/g mnie niech lekarz zarabia ok. 20 000,0 zł, ale warunek, nie siedzi w danym szpitalu 8 godz. a nie do 10.00 a po obchodzie z ordynatorem idzie na swoje , albo przyjmuje prywatnie w tym samym gabinecie i na tym samym sprzęcie.
Nat
2 miesiące temu
Koniecznir trzeba dodac za jaka ilosc godzin miesiecznie jest to wynagrodzenie. Ile godzin lekarze musza odpracować za niskie stawki a ile im czasu zostaje na ewentualna pracę dodatkowa czyli nadgodziny jesli potrzebują kredytu na mieszkanie itp.Trzeba tez pamietac ile lat ucza sie zawodu na studiach i potem ile czasu musi uplynac do uzyskania tytulu specjalisty. Jest minimum 12 lat, srednio 14, a dla kobiet, które w tym czasie maja dziecko minimum 15. Nauka do egzaminu kończącego specjalizację to minimum 4-6 miesiecy totalnego wyłączenia z życia- poza jedzeniem i minimalną ilością snu jest to kilkanascie godzin nauki dziennie. Kazdy zawód trzeba docenic, ale zawody , w których sie odpowiada za czyjeś zdrowie i życie w każdej godzinie swojej pracy to już naprawdę.
Szara strefa
3 miesiące temu
Oficjalnie zawsze mniej.
...
Następna strona