Światowe trendy już od kilku lat pokazują, że wodór staje się coraz bardziej realną alternatywną dla paliw kopalnych nie tylko pod względem efektywności, ale również ekologii. Energia wytwarzana z wodoru jest czysta i – co najważniejsze – niewyczerpywalna. Wodór może być eksploatowany jako surowiec, paliwo lub nośnik i magazyn energii.
Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. określa główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i kierunki interwencji, jakie są pożądane dla ich osiągnięcia.
Wpisuje się ona w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu osiągnięcie gospodarki niskoemisyjnej. Strategia zakłada tworzenie gospodarki wodorowej w oparciu o realizację celów takich jak wdrażanie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie, wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie oraz wsparcie dekarbonizacji przemysłu. Przygotowywana Wielkopolska Strategia Wodorowa wpisuje się w te założenia.
Gospodarka wodorowa stanowiąca część gospodarki niskoemisyjnej od lat jest jednym
z kluczowych obszarów zainteresowania i działań podejmowanych przez region. Wielkopolska jest jednym z pierwszych samorządów regionalnych, które od lat angażują się w rozwój ekosystemu wodorowego w Polsce. Samorząd województwa wielkopolskiego już w 2017 roku rozpoczął prace nad szerokim zastosowaniem wodoru. Coś, co początkowo ocierało się o abstrakcję, dzisiaj zaczyna przybierać realne kształty. Pojawiają się też pierwsze konkrety, takie jak decyzja środowiskowa dotycząca produkcji wodoru przez ZE PAK w Koninie oraz zakupy wodorowego taboru autobusowego w największych miastach.
Niebawem ruszyć ma budowa pierwszych stacji tankowania wodoru. Ambitne plany obejmują również wykorzystanie wodoru w transporcie kolejowym.
W 2018 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego powołał H2-Wielkopolska - zespół doradców i ekspertów ds. rozwoju energetyki opartej na wodorze. Celem zespołu były działania wspierające rozwój czystej energetyki w Wielkopolsce poprzez aktywną współpracę środowisk samorządowych, gospodarczych, naukowych i społecznych zmierzających do realizacji wizji Wielkopolski opartej na nowoczesnych technologiach wodorowych.
W kolejnym roku zespół przekształcony został w Wielkopolską Platformę Wodorową podzieloną na Panele: Biznesu, Nauki, Liderów Samorządowych, Obywatelski. WPW ma sprzyjać efektywnemu połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych w jego ramach podmiotów na rzecz nisko i zeroemisyjnej gospodarki. Jest ciałem opiniotwórczym i doradczym Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W skład Wielkopolskiej Platformy Wodorowej wchodzi łącznie 96 osób. To przedstawiciele biznesu, nauki, samorządów oraz społeczeństwa. Konsekwencją wszystkich działań było podpisanie 5 lipca 2021 r. Deklaracji o Woli Powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, do której przystąpili przedstawiciele wielkopolskiego środowiska samorządowego, nauki i biznesu.
Władze Województwa Wielkopolskiego aktywnie uczestniczą w poszukiwaniu w kraju i za granicą partnerów zaangażowanych w promocję i rozwój technologii opartych na zastosowaniu wodoru, dają możliwość pozyskania wiedzy i budowania kompetencji przez swoich interesariuszy w obszarze gospodarki wodorowej (wielkopolskie JST, nauka, przedsiębiorstwa), a także prowadzą całe spektrum działań na rzecz współtworzenia ekosystemu wodorowego.
Samorząd regionalny wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi doprowadził do ogłoszenia pierwszych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targów dedykowanych technologiom wodorowym (h2poland.com.pl/pl), które odbędą się 17-18 maja 2022 r.
Celem SWW jest wspieranie wszelkich działań, które mają na celu osiągnięcie celów klimatycznych i energetycznych, a to przede wszystkim obniżenie emisyjności i w dalszej perspektywie zeroemisyjność.
Materiał partnera: Impact'21