Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
16.10.2020 16:17

Inflacja bazowa w górę. NBP: we wrześniu to 4,3 proc.

Jeszcze w sierpniu inflacja bazowa była na poziomie 4 proc. Według Narodowego Banku Polskiego miesiąc później była już wyższa o 0,3 pkt. procentowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Polacy widzą rosnące ceny na co dzień. (Fot: Rafał Parczewski)

Jak informuje NBP, w relacji rok do roku inflacja we wrześniu po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 2,3 proc., wobec 2,0 proc. miesiąc wcześniej.

Z kolei po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 3,2 proc., wobec 3,4 proc. miesiąc wcześniej, a po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,3 proc., wobec 4,0 proc. miesiąc wcześniej.

Koronawirus. Ekspert krytycznie o zamknięciu stadionów. "Takie gwałtowne restrykcje są przesadą"

Wskaźnik CPI (indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych) w analizowanym okresie wyniósł 3,2 proc. rdr.

Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym wzroście cen. Potwierdzają to najnowsze dane GUS z czwartku. Wygląda więc na to, że drożyzna nie odpuszcza, a we wrześniu podwyżki nawet przybrały na sile. Szczególnie dotyczy to usług.

We wrześniu ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były średnio o 0,2 proc. wyższe niż w sierpniu - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Tym samym w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku możemy mówić o podwyżkach na poziomie 3,2 proc.

Eurostat: Inflacja HICP w Polsce wyniosła 3,8% r/r we wrześniu

Po poprzednich dwóch miesiącach, gdy inflacja spadła najpierw z 3,3 proc. do 3 proc., a później do 2,9 proc., mogło się wydawać, że drożyzna odpuszcza. Nawet jeśli ceny nie spadają to choć tempo podwyżek będzie hamować. Nic z tych rzeczy.

Wskaźnik inflacji utrzymuje się w górnym przedziale akceptowanym przez NBP i może pozostać jednym z najwyższych w Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że według ostatnich danych Eurostatu, w sierpniu byliśmy na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem najwyższego wzrostu cen (porównując rok do roku). Wyprzedzają nas tylko Węgry. A w połowie krajów odnotowuje się nawet obniżki cen

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, inflacja
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2020

ManiekMyślicie że kogoś obchodzą wasze komentarze ? Jedyne co możecie zrobić to podziękować im przy urnach , ale to dopiero za 3 lata . Wszyscy pójdziemy z … Czytaj całość

18-10-2020

JaremaMam nadzieję , że zanim PIS odda władzę , wygasi swoje programy socjalne i da następcą możliwość wykazania się .

18-10-2020

MarcinNiemal w całej Europie pandemia spowodowała zmniejszenie inflacji. Więc to nie wirus jest winny temu, że u nas ceny idą w górę, a pięć lat nieudolnych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (43)