Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Inflacja najwyższa od 21 lat. Glapiński: "sytuacja Polski najlepsza od rozbiorów"

518
Podziel się:

Prezes NBP Adam Glapiński skomentował najwyższą od 21 lat inflację w Polsce. Zdaniem szefa banku centralnego inflacja jest zaledwie podwyższona, a sytuacja Polski jest najlepsza od rozbiorów. Według Glapińskiego w przypadku Polski można mówić o cudzie gospodarczym.

Inflacja najwyższa od 21 lat. Glapiński: "sytuacja Polski najlepsza od rozbiorów"
Prezes NBP Adam Glapiński skomentował rekordową inflację w Polsce (EASTNEWS, Jacek Dominski/REPORTER)
bFfBKmHV

Zdaniem Adama Glapińskiego inflacja jest lekko podwyższona i będzie też taka w pierwszym kwartale 2022 r., a potem powinna się obniżać. Według prezesa Narodowego Banku Polskiego "sytuacja Polski jest bardzo dobra" nawet z podwyższoną inflacją.

Sytuacja najlepsza od rozbiorów

Dodał też, że cały rok "będzie powyżej naszego celu inflacyjnego odchylenia górnego". Dopiero następny rok może być normalny. Glapiński dodał też, że inflacja w przyszłym roku niekoniecznie będzie "w celu".

bFfBKmHX
- Ręczę państwu, że inflacja jest głównym przedmiotem naszego zainteresowania. Naszego, ale również rządu. Zrobimy wszystko, aby inflacja trwała jak najkrócej i żeby była jak najłagodniejsza. Według naszych aktualnych przewidywań, po I kwartale będzie ona maleć i nie będzie już taka dolegliwa, choć będzie, około 5-procentowa - powiedział Adam Glapiński.

Glapiński przyznał, że w sprawie inflacji zmienia retorykę. Prezes NBP zapowiedział, że bank będzie podejmował działania w celu obniżenia inflacji.

- Chciałbym dzisiaj też to powiedzieć. Zmieniam retorykę. Inflacja jest przejściowa, ale w okresie 2 lat, a i to też nie wiadomo, choć to teraz tak widzimy. Inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa. Będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia. Myślę, że nikt nas do tego nie zmusi. Nikt nas nie zmusi, żebyśmy w zasadniczy sposób zwiększyli bezrobocie. Tego nie można Polsce zrobić. A z inflacją sobie damy radę — zapowiedział Adam Glapiński.

bFfBKmId
Zobacz także: Łukaszenka i Putin zakręcą kurek? Prezes URE o konflikcie na granicy

- To nie jest żadna hiperinflacja, super inflacja; takie określenia są kompletnie aberracyjne. Jest podwyższona inflacja i to dotyczy prawie całego świata – powiedział Adam Glapiński. Prezes banku centralnego zaznaczył, że obecna sytuacja gospodarcza jest najlepsza "jaka była od czasów rozbiorów".

bFfBKmIe

Glapiński uważa, że Polska, wychodzi jako pierwsza z większych krajów z kryzysu z dużą dynamiką.

- To jest dynamika ok. 5 proc. wzrostu PKB — wyjaśnia Glapiński -Wyszliśmy ze wzrostem gospodarczym od razu po pandemii. Kontrolujemy sytuację ona jest zbalansowana — powiedział Glapiński

- Jak ktoś kwestionuje cud gospodarczy w Polsce, niech pokaże drugi kraj, który ma lepsze wyniki – dodał prezes NBP.

bFfBKmIf

Rekordowa inflacja w Polsce

Inflacja w Polsce w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,7 proc. - podaje GUS. To najwyższy odczyt wzrostu cen od grudnia 2000 r., czyli od 21 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfBKmIy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(518)
Adam N 1973
2 miesiące temu
Bezrobocie jest stokroć gorsze od nawet bardzo dużej inflacji. Nawet jeśli inflacja w ciągu roku wynosiłaby 100%, to nasze oszczędności, jeśli nic nie dokładamy, maleją w ciągu roku o połowę. Natomiast jeśli jesteśmy bezrobotni, to po naszych oszczędnościach nie ma śladu już po kilku miesiącach. A sytuacja Polaków rzeczywiście znacząco się poprawiła. Obecnie oszczędności posiada około 60% społeczeństwa. Za Tuska było to mniej niż 40%
Cieszę się
2 miesiące temu
że panu AG tak dobrze, bo u mnie jakoś gorzej
Drugi sort
2 miesiące temu
Czy oni wszyscy żyją w równoległej rzeczywistości? Reparacje od Szwecji i teraz to! Ja chce żyć w normalny kraju!!!
bFfBKmIz
MARR
2 miesiące temu
Glapa do domu!
Od tak
2 miesiące temu
Dziad odklejony od żeczywistości jak i jego przełożony
...
Następna strona