Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
27.02.2020 21:03

Inflacja w Polsce. Prof. Marek Belka: "Rośniemy szybciej niż nas na to stać"

Rośniemy szybciej, niż nas na to stać - uważa były premier i były szef NBP, a obecny doradca Roberta Biedronia, Marek Belka. Ekonomista stawia sprawę jasno: tak, mamy w portfelach więcej pieniędzy. Ale wcale więcej za nie nie kupimy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prof. Marek Belka nie zostawił suchej nitki na obecnej władzy. (Fot: Piotr Molecki/East News)

- Inflacja się wzięła z tego, że my, jako gospodarka Polska, rośniemy szybciej, niż nas na to stać (...). Pojawiają się nierówności gospodarcze, które wywołują presje cenowe, presje płacowe - wskazał Marek Belka w rozmowie z Moniką Olejnik w TVN24.

Problem inflacji Belka przyrównał do... sytuacji w Zimbabwe z przeszłości. Wytłumaczył, że kiedyś obywatele tego afrykańskiego państwa mieli mnóstwo pieniędzy w portfelach. Jednak w większości wystawał z nich "długi banknot, który miał jedynkę i wiele, wiele zer". Jednocześnie podkreślił, że Polsce, jak na razie, to nie grozi.

Były premier odniósł się też do dyskusji o potencjalnym obniżeniu stóp procentowych. - Jak inflacja rośnie, to próbuje się je przyhamować, np. podwyższając stopy procentowe. A nie dosypuje się do pieca w imię celów politycznych - ocenił Belka.

Zobacz też: Nowe podatki dla całej UE. Sprytna zagrywka premiera? "Prounijne rozwiązanie"

Marek Belka został zapytany także o to, co powinien zrobić prezydent Andrzej Duda z kwestią 2 mld złotych na media publiczne. Ustawa bowiem trafiła na jego biurko już jakiś czas temu i głowa państwa ma go coraz mniej na podjęcie decyzji.

Przed prezydentem Andrzejem Dudą ciężka decyzja. Sondaż pokazuje, że dofinansowanie mediów publicznych dzieli jego elektorat.
2 mld złotych na media publiczne. Sondaż nie pozostawia wątpliwości, Polacy są przeciwni

- Myślę, że ten dylemat rozwiąże i mogę nawet postawić tezę w jaki sposób. Odeśle ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, mimo że ten nie ma absolutnie nic do rzeczy w tej kwestii. Ten przetrzyma ją do wyborów, a po wyborach (Andrzej Duda - red.) ją podpisze - przewiduje Belka.

- Skoro się taki Trybunał Konstytucyjny "ulepił", to trzeba z niego korzystać. Nawet jeżeli sprawy nie dotyczą Trybunału Konstytucyjnego - dodał w dalszej części rozmowy.

2 mld zł to znacznie więcej niż TVP jest w stanie zarobić ze sprzedaży reklam i licencji oraz ze sponsoringu
Pieniądze dla TVP. Kolejne miliardy z budżetu państwa płyną do mediów publicznych

Belka został także zapytany o kwestię koronawirusa i jego wpływu na gospodarkę unijną, a przede wszystkim polską. Epidemię wirusa określił mianem "czarnego łabędzia", o którym "ekonomiści już doskonale wiedzą". Dodał, że jego wpływ na ekonomię państw będzie "znaczący", a szczególnie idące za nim "strach" i "obawa".

Koronawirus może być szansą dla przedsiębiorców - uważa Jawiga Emilewicz.
Koronawirus. Emilewicz mówi o szansie dla polskich przedsiębiorców

- Nadmierny optymizm. Polska gospodarka jest zintegrowana mocno z gospodarką europejską - ocenił. - Oczywiście ten niewielki przedsiębiorca, który ani nie importuje, ani nie eksportuje, epidemii i przerw dostaw aż tak nie odczuje - dodał.

- W takiej sytuacji najlepiej jest być gdzieś tam na uboczu. Ale my nie jesteśmy na uboczu. Nie jesteśmy co prawda tak otwartą gospodarką jak ta Czech, czy Węgier, ale jednak eksport stanowi 50 proc. naszego PKB - wytłumaczył Belka.

Andrzej Duda podpisał ustawę o trzynastych emeryturach
Trzynasta emerytura już pewna. Andrzej Duda podpisał ustawę

Odniósł się także do słów prezydenta Andrzeja Dudy o emeryturach. Polityk po podpisaniu ustawy o "trzynastkach", przypomniał o tym, że trwają prace nad 14. świadczeniem. Prezydent dodał, że chciałby, aby w przyszłości także pojawiły się "piętnastki" dla seniorów i rencistów.

- No to wypada, żebyśmy mówili o 16. i 17. emeryturze (...). Trzeba będzie podnieść na to wszystko podatki - skomentował ekonomista. Dodał, że obecnie są już podnoszone daniny, ale w sposób "wybiórczy" i ukryty.

Wicepremier Jacek Sasin brał udział w negocjacjach z górnikami.
Protest górników. Jest porozumienie między związkowcami a PGG, będą podwyżki

Belka wieszczy też koniec polskiego górnictwa. Wytłumaczył, że kiedy "jakaś gałąź gospodarki upada", to tuż przed tym upadkiem "widać zjawisko podnoszenia płac". Odniósł się w ten sposób do podwyżek dla górników, którzy wynegocjowali je w minionym tygodniu.

Wskazał także na problem rosnących cen mieszkań. - Narzekamy dzisiaj na bardzo szybki wzrost cen mieszkań. A bierze się to stąd, że ludzie posiadający pieniądze, decydują się na wykup mieszkań (...) 70 proc. mieszkań w Polsce jest wykupywanych za pieniądze. To jest chore - skomentował.

Eryk Łon jest jednym z członków RPP.
Stopy procentowe. Eryk Łon przekonuje, że powinniśmy iść w ślady Islandii i Meksyku

Belka wytłumaczył, że wspiera Roberta Biedronia, bo jest związany od dawna z lewicą.

- Myślę, że ma jako jeden z nielicznych, a na pewno jako jedyny kandydat, dużą zdolność mobilizacji młodych wyborców, którzy inaczej myślą niż nawet ja czy pani (...). Inni kandydaci tego nie mają - powiedział były premier i doprecyzował, że chodzi tutaj o elektorat stawiający na czele kwestie obyczajowe i ekologiczne.

Sędziemu Igorowi Tulei Belka przewiduje "wielką karierę polityczną, jeśli tylko będzie jej chciał", ponieważ "obecna władza robi z niego męczennika".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2020

Brawo M.BelkaSłuchałem wywiadu z profesorem ekonomi M.Belką. W swoich wypowiedziach ma rację mówiąc że obecny rząd tworzy bańkę np.w cenach mieszkań która jak … Czytaj całość

28-02-2020

ri-piTen pan już rządził. Pamiętamy jak.

28-02-2020

NadirNiech kurski wprowadzi dekodery i zobaczymy ilu je z pakietem tvp wykupi . Wtedy się przekona jaka jakość taka oglądalność i wpływy ze sprzedaży ....

Rozwiń komentarze (96)