Notowania

bezrobocie
27.12.2015 14:37

Bezrobocie na Słowacji. Co czwarty młody człowiek jest poza rynkiem pracy

Słowacka Akademia Nauk ostrzega, że ludzie ci znajdują się całkowicie poza rynkiem pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Ponad jedna czwarta młodych Słowaków nie robi nic. Nie studiują, nie pracują ani się nie szkolą. Słowacka Akademia Nauk ostrzega, że ludzie ci znajdują się całkowicie poza rynkiem pracy.

Z opublikowanego niedawno raportu wynika, że chodzi przede wszystkim o osoby z mniejszości narodowych - szczególnie romskiej. Już na starcie mają o wiele większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia, zaś rząd od lat nie robi nic, aby poprawić ich sytuację.

Jak czytamy w raporcie, z wiekiem osoby te nie tylko nie szukają pracy, ale nawet nie rejestrują się jako bezrobotni. Oznacza to, że wypadają nie tylko z rynku, ale i z całego systemu społecznego. Brak doświadczenia zawodowego oraz nawyku pracy praktycznie dyskwalifikuje takie osoby w przypadku poszukiwania zatrudnienia.

Tymczasem słowackie ministerstwo pracy odpiera zarzuty i informuje, że w ciągu ostatniego roku udało się obniżyć bezrobocie w tej grupie społecznej z 35 do 23 procent. W tym okresie udało się stworzyć 13 tysięcy miejsc pracy, zaś 86 procent nowozatrudnionych pozostało czynnych zawodowo po zakończeniu projektu.

Spore nadzieje słowacki rząd wiąże również z budową fabryki Jaguara, która stworzy dodatkowe 4 tysiące miejsc pracy.

Tagi: bezrobocie, wiadomości, gospodarka, inflacja i bezrobocie, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz