Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl
|

Jakie nieruchomościowe podatki wzrosną w 2021 roku?

77
Podziel się

Właściciele domów, lokali i działek mogli się przyzwyczaić, że co roku rośnie podatek naliczany od 1 mkw. nieruchomości. W przyszłym roku wzrośnie jednak nie tylko ten podatek.

Jakie nieruchomościowe podatki wzrosną w 2021 roku?
Stawki podatku od nieruchomości są zmieniane z uwzględnieniem inflacji. (pixabay.com)
bDyZYvFN

Stawki podatku od nieruchomości są zmieniane z uwzględnieniem inflacji. Właśnie dlatego osoby posiadające nieruchomości zdążyły się już przyzwyczaić, że co roku nieco wzrasta poziom wspomnianej daniny. Wiemy już na pewno, że przyszły rok przyniesie kolejną podwyżkę podatku od nieruchomości.

To nie jedyna kiepska wiadomość dla podatników. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przypominają, że wzrost obciążeń podatkowych zaplanowano również dla posiadaczy działek rolnych i leśnych. Najbardziej kontrowersyjnym elementem polityki podatkowej państwa dotyczącej nieruchomości może być jednak wprowadzenie tzw. opłaty deszczowej.

Przyszłoroczne zmiany na pewno odczują przedsiębiorcy

bDyZYvFP

Kolejny wzrost podatku od nieruchomości, raczej nie wzbudzi dużego niezadowolenia posiadaczy mieszkań i domów. Maksymalna stawka tego podatku, którą stosuje większość samorządów na początku 2021 r. wzrośnie bowiem o 4 grosze w przeliczeniu na 1 mkw. budynku mieszkalnego lub jego części.

Zobacz także: Sprytny dom bez rachunków i pozwolenia na budowę. "Minimalizm to kierunek, w którym powinniśmy iść"

Jak nietrudno obliczyć, będzie to skutkowało podwyżką podatku dotyczącego typowego lokalu (50 mkw.) o jedynie 2 zł. Warto jednak pamiętać, że na początku stulecia stawka podatkowa dotycząca mieszkań (0,46 zł/mkw.) była prawie dwa razy mniejsza niż ta, którą zaplanowano na 2021 r. (0,85 zł/mkw.).

bDyZYvFV

Przyszłoroczne zmiany na pewno będą miały większe znaczenie dla przedsiębiorców. Mowa o wzroście stawki za 1 mkw. budynku firmowego z 23,90 zł do 24,84 zł. Zwiększy się też stawka za grunty firmowe (z 0,95 zł do 0,99 zł za 1 mkw.). W przypadku lokalu firmowego o powierzchni 150 mkw., wzrost stawek widoczny w poniższej tabeli będzie skutkował podwyżką podatku z 3585 zł (2020 r.) do 3726 zł (2021 r.). To nie najlepsza wiadomość dla małych przedsiębiorców z branż, które mocno odczuły skutki pandemii.

W 2021 roku wzrośnie również podatek rolny oraz leśny

Z podwyżką obciążeń podatkowych muszą się też liczyć krajowi rolnicy oraz posiadacze działek leśnych. Wiemy już, że przyszłoroczne stawki podatkowe zmienią się następująco:

podatek za 1 ha przeliczeniowego gruntu gospodarstw rolnych - 146,38 zł (wzrost z 146,15 zł)

bDyZYvFW

podatek za 1 ha pozostałych gruntów rolnych - 292,75 zł (wzrost z 292,30 zł)

podatek za 1 ha gruntów leśnych - 43,30 zł (wzrost z 42,73 zł)

Zaprezentowane powyżej wzrosty są skutkiem podwyżek cen żyta (2,5 q/5,0 q) oraz drewna (0,22 m3), czyli towarów, które służą odpowiednio do ustalania stawek podatku rolnego i leśnego.

Opłata deszczowa ma objąć do 130 000 nieruchomości

bDyZYvFX

Wzrosty stawek podatku od nieruchomości, a także podatku rolnego i leśnego są w dużej mierze przewidywalne. Przykrą niespodziankę stanowią natomiast plany rządu związane z nową opłatą od utraconej naturalnej retencji terenowej (potocznie zwaną opłatą deszczową). W dniu 11 października 2020 r. wiceminister gospodarki morskiej poinformowała, że tą rozszerzoną opłatą może zostać objętych 130 000 nieruchomości (w tym 30 000 działek handlowych i magazynowych).

Mowa o nieruchomościach większych niż 600 mkw., które są zabudowane w ponad połowie. Obecnie podobna opłata retencyjna już istnieje, ale jest nią objętych tylko 6000 - 7000 gruntów. Nie znamy jeszcze ostatecznego poziomu nowej opłaty, lecz można być pewnym, że jej wprowadzenie wpłynie na koszt wielu produktów i usług kupowanych przez konsumentów.

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 11 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera ponad 68 000 ofert: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

bDyZYvFY
bDyZYvGq
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(77)
Tru
2 miesiące temu
Co za pisu nie wzrośnie, a zmaleje? Realna pensja bo zjada ją inflacja.
Polak nie kat...
2 miesiące temu
PiS i PO jedno zło. PO okradała Polaków a PiS robi to sto razy skuteczniej.
v6ewf
2 miesiące temu
Niech rządzący wprowadza podatek od swej glupoty to wtedy bym zrozumial dlaczego
bDyZYvGr
pppppp
2 miesiące temu
To skandal żeby wprowadzać podatek od deszczu a jak go nie to jaki podatek należałoby wprowadzić, że rośliny szlak nie trafił. głupota PIS-u dotarła zenitu.Co polakom jeszcze zafundujecie przestańcie sobie dawać olbrzymie nagrody oraz za mln złoty przeprowadzać remonty siedziby Prezydenta. bawić się w rozdawnictwo dla kościoła i TVP, to będą pieniądze.A wy ciągle ściągacie kasę z szarych ludzi.
sgd77
2 miesiące temu
Pani płaci, Pan płaci.... mhy... a dla czego KK jest zwolniony z tych opłat?
...
Następna strona